Znamení čtyř (TV film)

Mysteriózní

Kanada, 2001, 90 min

Rodney Gibbons

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Joe Wiesenfeld

Eric Cayla

Irene Litinsky

Scénografie:

Jean-Baptiste Tard

Celkem příjemná TV inscenace s ambicemi na celovečerní film. Dr. Watson je skvělý, herecké výkony všech zúčastněných byly taktéž chvalitebné a za čtvrtou hvězdičku (nikoliv objektivní) může téměř romantický závěr umocněný několikerou sklenkou burgundské révy u nás zdomácnělé aka rulandské modré. Ale ten Frewer je blb, blb, blb a naprostý diletant bez schopnosti hereckého výkonu, exemplárním omylem v roli Sherlockově. Bože, to se fakt nedá... snad ještě odeberu tu unáhlenou čtvrtou hvězdu...! :/(5.1.2019)

Matt Frewer je prostě takový ten Holmes se všemi stereorypy, není nijak zvlášť zajímavý, ale ani nijak nevadí. Tato adaptace má oproti knize několik změn, tou největší (a díkybohu za ní) je vztah pana Watsona a slečny Morstanové. Zatímco v literární předloze se z toho vyklubala veselka, tady k ničemu takovému nedošlo, protože z Watsona udělali tvůrci důchodce (další stereotyp). Jinak se jedná o vcelku zdařilou adaptaci. Český dabing je hrozný.(25.7.2017)

Poklad opředený tajemstvím, jedna záhadná vražda a na stopě v jednu chvíli trio detektivů (z nichž jen jeden si může dovolit nedbat bontonu a očurávat sloupy veřejného osvětlení). Vše vygraduje do nečekaně akčního finále, při kterém zjistíte, že první londýnské jednotky rychlého nasazení šlo zastavit převráceným povozem s hlávkami zelí a že si Sherlock umí, dříve než spokojeně usne, sebekriticky přiznat svůj přehnaný cynismus. Nevím, jestli u Frewera byla výraznější jeho dolní čelist, nebo sklony k teatrálnosti, nicméně neměl jsem s ním problém. Konkrétně u Holmese nemám moc rád to fyzické posuzování herců, jestli jsou, nebo nejsou vhodní pro jeho roli. Na fiktivní literární postavě je přece krásné, že si ji můžete představovat jakou chcete jen na základě popisu (pokud vás teda neovlivní ilustrace z časopisu Strand)..(7.1.2020)

Asi nejvěrnější adaptace s Mattem Frewerem jako Holmesem. Znamení čtyř je hodně dobrý případ a jsem rád, že tu nemuselo dojít k větším úpravám. Tento film se totiž opravdu povedl a navíc má i celkem slušnou atmosféru, takže jsem byl spokojen... Na druhou stranu tam je i dost slabších momentů, takže celkový dojem vydá tak na *** a půl. Jinak moje první věta u tohoto komentáře opravdu platí.(13.12.2011)

Kanadské zpracování nejslavnějších detektivních románů je kvalitní a pan Fewer čestně obhajuje pozici mezi velikány, svými kolegy z UK a USA..(24.10.2011)