Sex, lži a video

• USA Sex, Lies, and Videotape (více)

Komorní psychologické drama o svérázných vztazích mladé čtveřice a jedné kameře. Právníka, který má poměr se svou švagrovou, navštíví dávno ztracený přítel ze studií, jenž má kuriózního koníčka - natáčí ženy debatující o své sexualitě. V erotické komedii se nezvyklý vztah tří hlavních postav odhaluje s doutnající smyslností a kousavým humorem skrze sex, lži a video. James Spader si odnesl Cenu pro nejlepšího herce z Filmového festivalu v Cannes za svůj geniálně nenápadný a svůdný výkon v roli Grahama, dlouho ztraceného přítele ze studií, který se vrací zpátky do města a zásadně ovlivní životy sebestředného sukničkáře Johna, jeho andělské ženy Ann a její vyzývavé sestry Cynthie. Jeden po druhém jsou zataženi do Grahamova velmi "osobního projektu", který všechny vztahy navždy promění. (Cinemax)

Isherwood

„Nemůžu řešit své problémy. Připadá mi to trapné, když vím, že v Africe umírají děti hladem“ Ani ne tak sexu samotného, jako spíše vztahů s ním spojených, si Steven Soderbergh všímá opravdu pečlivě. Herecký kvartet plní své úlohy jako by celou záležitost právě prožíval a kameru Walta Lloyda vůbec nevnímal. Zlatý glóbus, který si Soderberg za svůj scénář odnesl, je v tomto případě naprosto zasloužený, jelikož drobnokresba prozkoumávající mentalitu lidí, jež se snaží vymanit/ustálit/vykoupit v kolotoči nevěry, lží a terapeutického videa rozhovorů na téma sex, je skvělá a díky použité formě statické kamery, pečlivě zvoleného střihu, jednoduchých interiérů a neokázalých kostýmů, taktéž příjemně civilní, čímž se hranice mezi filmem a realitou všedních dnů ztenčuje na minimum a pokud některý z hrdinů pronese větu, u které zažijete pocit déja vu z vlastního života, je citový dopad snímku ještě přímější. ()

Vědma

Abych pravdu řekla, při sledování tohoto vztahově konverzačního filmu jsem nebyla v úplně nejlepší kondici (po pravdě řečeno jsem na chvíli usnula), ale přesto musím uznat, že byl skvěle natočený a originální. I když jsem Andie MacDowell nikdy moc nemusela, v tomto filmu tvoří s Jamesem Spaderem jednu z nejsympatičtějších dvojic, které jsem viděla. A vyznění filmu? Pro mě hlavně v tom, že sex je pro některé lidi důležitý, jen když pro ně důležitý člověk, se kterým ho provozují. ()

Rocky62

Komorní minimalistická studie charakterů, sexuálních debat, lží a jedné nekonvenční záliby. Takto mistrně zvládnutý debut signalizuje režisérův mimořádný talent a schopnost vtisknout do filmu svůj rukopis. Název filmu napovídá, že nebude nouze o erotické scény, které by měly být jedním z hlavních důvodů, proč se pustit do projekce. Ovšem je to přesně naopak. Erotická scéna tu není v podstatě ani jedna a přece je film ve správně míře choulostivý a svým způsobem erotický. Čtveřice je geniálně napsaná a fenomenálně zahraná, zejména James Spader a Andie MacDowell, která ač zde frigidní, tak nesmírně přitažlivá a její rozhovor na kameru je pro mne tím nejsilnějším momentem filmu. Melancholická a zároveň vzrušující podívaná. 85% ()

gudaulin

Sex, lži a video se stal velkým překvapením roku 1989 a komerční úspěch i ohlas kritiky katapultovaly Soderbergha mezi filmařskou elitu Spojených států. Film postavený na chytrém scénáři plném zajímavých dialogů je tragikomedií pojednávající o osudech několika středostavovských Američanů, kteří si neví rady se svým sexuálním a rodinným životem. Nenápadný, ale silný film, který se zapíše do paměti diváka. Film byl velkým úspěchem Andie MacDowell, která se tak prosadila do role filmové hvězdy a v 90. letech natočila několik úspěšných trháků. Celkový dojem: 80 %. ()

Anderton

Jeden z držiakov amerického a svetového nezávislého filmu, ktorým sa uviedol na scénu jeden z jeho najvýraznejších predstaviteľov. Podľa názvu titulu som sa bál množstva vyprázdnených rečí o sexe, prvoplánovej nahoty a pseudo psychológie. Soderbergh je ale veľmi citlivý a úprimný a má k dispozícii hercov, ktorí svoje postavy dokonale chápu. Tieto známe tváre tak dodávajú svojim postavám potrebnú uveritelnosť. Ešte že Soderbergh nezačal tiež natáčať za mladi na video ženské spovede, ako mal možno podľa svojho scenára v pláne, ale pustil sa radšej do filmovania. Už ma ale nikdy nepresvedčí, že nemá problémy s impotenciou:). Jeho dielami sa tak môžeme kochať všetci. ()

• Steven Soderbergh přemýšlel nad mnoha názvy, jako např. 46:02, Retinal Retention, Charged Coupling Device, Mode: Visual, Sex, Lies, and Videotape a Hidden Agendas. Soderberghovým favoritem byl 46:02 (což měla být doba, po kterou Ann mluví na pásce), ale producenti okamžitě zvolili Sex, Lies, and Videotape. (HellFire)
  • Film se natáčel v Baton Rouge (Louisiana, USA). (SONY_)