Sex, lži a video

USA, 1989, 100 min

Steven Soderbergh

Walt Lloyd

Nick Wechsler

Zaujímavý vzťahový film je založený predovšetkým na inteligentnom scenári, kvalitných hereckých výkonoch, všadeprítomnej kamere a neotrených režisérskych nápadoch. Námet je poňatý komorne, niektoré dejové línie ostávajú nedopovedané, opustené a napriek tomu to celku neškodí. Ak má film na konci viac otázok, ako odpovedí, ostáva dlho v hlave. Čo viac si môže začínajúci režisér priať?(20.12.2012)

Civilní filmy o vztazích ( i když zabalené např. do hávu sci-fi - Solaris ) umí Soderbergh výtečně. Nemám co vytknout. Na 26letého autora vyzrálé dílo s několika silnými intimními okamžiky. Vychutnáte si tím více, čím více toho "svého" si ve filmu najdete, já si pár věcí našel...(21.7.2006)

Ještě než Steven Soderbergh získal Oskara a točil komerčně úspěšné snímky typu "Dannyho parťáků", natočil malý nezávislák s všeříkajícím názvem. Ano, v tomto snímku, jde opravdu o sex, lži a video, tedy konkrétně videokameru, na kterou kamarád hlavního hrdiny natáčí neznámé ženy, které mu vypráví o svých sexuálních zážitcích a skrytých perverzích. A samozřejmě vyjde najevo i spousta tajemství a to převážně ve chvíli, kdy vyzpovídá jeho manželku a její sestru, která je zároveň jeho milenkou. Jelikož se jedná o malý film s mizivým rozpočtem, stojí hlavně na hercích a v tomto případě, režisér chybu neudělal. Krásná Andie, podává svůj nejlepší výkon a i Spader, který mi nikdy neseděl, nebyl nikdy tak přesvědčivý jako zde. Výborný debut všestranného režiséra.(12.2.2012)

Nic nového pod sluncem. Někdo řeší přebytek (sexuální) energie utíráním prachu, umýváním nádobí, odstraňováním vodního kamene z baterie popř. luxováním a někdo si jde raději zdravě zašukat popř. vyšukat mozek z hlavy. Talíře sice stále zůstanou zasviněné a bordel na podlaze jakbysmet, ale náramně se uvolníte a uleví se vám, za to ručím. J. Spader jako kombinace Z. Freuda, J. Cimického a R. Uzla, tj. zpovědníka-terapeuta lidských (ženských) duší a (amatérského) psychologa resp. sexuologa samouka a L. San Giacomo resp. A. MacDowell jako objekty jeho zkoumání, přičemž se může lehce stát, že se role „za pochodu“ vymění a z objektu zkoumání se stává terapeut a naopak. To vše v Soderbergh(ově) intimní, lehce provokativní studii lidských charakterů, aby Steven nakonec došel k poznání, že kvalitní uspokojující (to doslova) sex, je nejen kořením vztahu, ale i jeho alfou a omegou a lékem na všechny podstatné problémy. Nebo že by to přecejenom nebylo tak jednoduché......?(31.5.2012)

• WANDRWALL

REDFORD na tenhle titul řekl: Ano, dobré, ale není zde vidět zakotvení lidí v životě. To až další film ukáže, zda autor svede i tohle. Co se asi na tomhle filmu zajímavé, tak je otevřenost a jakou hlavní aktérka promlouvá o svém sexuálním zrání. Nejde o nic nezvyklého, jen řekla jak tím prošla sama. Tak jako jiné! A právě díky té otevřenosti se dvojice sblíží. V podstatě konverzačka, která zaujme díky pozastavení se "všedními" tématy a přece tak důležitými. Soderbergh mě zaujal hlavně díky filmu KAFKA, ale některé jiné katastrofa. Jen kalkul. Ale KAFKA se vydařil. Je vstupenkou pro ty, kdo neznají jeho životní osudy k zájmu o jeho personu, jeho dílo, jeho dopisy.(2.7.2010)

• - David Duchovny a David Hyde Pierce se ucházeli o role Grahama a Johna. (HellFire)

• - Steven Soderbergh napsal scénář za pouhých osm dní, film se pak točil pět týdnů. (Hans.)

• - Steven Soderbergh přemýšlel nad mnoha názvy, jako např. 46:02, Retinal Retention, Charged Coupling Device, Mode: Visual, Sex, Lies, and Videotape a Hidden Agendas. Soderberghovým favoritem byl 46:02 (což měla být doba, po kterou Ann mluví na pásce), ale producenti okamžitě zvolili Sex, Lies, and Videotape. (HellFire)