Sex, lži a video

USA, 1989, 100 min

Steven Soderbergh

Walt Lloyd

Nick Wechsler

Nejen vynikající debut, ale především film, který napomohl k dočasnému znovuvzkříšení levných nezávislých snímků a ukázal jejich potenciál, že není nemožné s nimi prolomit i u komerčně zaměřeného publika. Jakkoliv se mi zdá Soderberghova režisérské kariéra přinejmenším kvalitativně i stylově nevyrovnaná (jako by ani sám tvůrce nevěděl, na jakou stranu filmového spektra se chce přiklonit), Sex, lži a video mají hodně do sebe. Nemyslím tím jenom lehkou perverzní zápletku, ale především cynické dialogy a herecký pár MacDowell - Spader, přičemž zejména druhý v pořadí na mě udělal veliký dojem. 8/10(9.2.2010)

První film, kterým se Steven Soderbergh zviditelnil a pro mě stále jeho nejlepší. Nemůžu se dost vynadívat na ten skoro nehýbající se děj, ve kterém lidi bez mučení dělají a říkají věci, které se jim mohly v jiném kontextu zdát nemyslitelné. James Spader a Andie MacDowellová, kteří si navzájem "pomohou", jsou do svých rolí dokonale obsazená dvojice.(29.7.2004)

Podařené konverzační drama, kterému však chybí esenciální psychologický rozměr. V centru dění máme zajímavý, resp. zajímavě narušený charakter Grahama, ovšem podaří se nám náhlednout jen na povrch jeho "osobního projektu", detailnějšího rozuzlení se nedočkáme. Dialogy psal Soderbergh procítěně, obsahují jistou upřímnost a vyspělost, nicméně k "slíbené" tematizaci sexu téměř nedochází a že by film vypovídal o vztazích, to se také říci nedá... Mám problém si ze snímku odnést něco smysluplnějšího než jen provalený zálet a chudáka masturbujícího u videokazet :) 6/10(30.5.2013)

Již u svého prvního celovečerního filmu Steven Soderbergh ukázal, že je velmi schopným autorským tvůrcem, který se dokáže hodně hluboko podívat do lidské duše a vůbec mu nevadí, že se bude probírat tématy, která nejsou pro někoho příjemná, nebo o nich nechce mluvit otevřeně. V tomhle případě je to sexualita, která závratně ožívá díky hereckým výkonům, a to v podstatě bez nutnosti nasnímat explicitně samotný akt.(14.2.2016)

Zaujímavý vzťahový film je založený predovšetkým na inteligentnom scenári, kvalitných hereckých výkonoch, všadeprítomnej kamere a neotrených režisérskych nápadoch. Námet je poňatý komorne, niektoré dejové línie ostávajú nedopovedané, opustené a napriek tomu to celku neškodí. Ak má film na konci viac otázok, ako odpovedí, ostáva dlho v hlave. Čo viac si môže začínajúci režisér priať?(20.12.2012)

• - Steven Soderbergh napsal scénář za pouhých osm dní, film se pak točil pět týdnů. (Hans.)

• - Steven Soderbergh přemýšlel nad mnoha názvy, jako např. 46:02, Retinal Retention, Charged Coupling Device, Mode: Visual, Sex, Lies, and Videotape a Hidden Agendas. Soderberghovým favoritem byl 46:02 (což měla být doba, po kterou Ann mluví na pásce), ale producenti okamžitě zvolili Sex, Lies, and Videotape. (HellFire)

• - David Duchovny a David Hyde Pierce se ucházeli o role Grahama a Johna. (HellFire)