Smaragdový prales

• Česko Smaragdový les (více)

Americký inženýr Bill Markham (Powers Boothe) pracuje v amazonské džungli na stavbě přehrady. Jednoho dne jeho syn zmizí bez vysvětlení, ale policejní vyšetřování nepřinese žádné výsledky. Markham je přesvědčen, že jeho syna unesl jeden z domorodých kmenů a vydává se do nebezpečné džungle najít ho za každou cenu. (oficiální text distributora)

VanTom

Jedinečnému zasazení do neproniknutelného pralesa a zevrubnému představování způsobu života amazonských indiánů byla obětována dramatická výstavba prostého dobrodružného příběhu. Avšak právě pasáže z vesnice, zachycující domorodé zvyky (lov, namlouvání, svatbu, pohřeb, atp.), mi přišly nejzajímavější i nejvíc vtahující. Další faktor, kterému se scénář podřídil, tvořil nezakrytý ekologický kontext tohoto pozemského přírodního ráje, jenž tedy vyústil v nepřiměřený, jasně agitační, "šamansko-teroristický" závěr. ()

MI-380

Indiány jako by vychoval a zapůjčil sám náčelník Vinnetou, stále nahé Indiánky jsou z poloviny adeptky Miss Amerika a ty ostatní jenom hezké. Powers Boothe dokazuje, že spolu s Nicolasem Cagem pevně drží poctu Mistr unylých rolí. K tomu ještě divadelní dialogy: strnulé a nepřirozené. Škoda nevyužité šance. Prales je nasnímán krásně a příběh měl slušný potenciál. 55%. ()

Kosmik 1

Pěkná příroda, opravdu kouzelné záběry z džungle. Velice půvabné amazonky. Herecké výkony podle mě taky slušné, všechno je to dokonale prožité. Nikdo si na nic nehraje a ze záběrů je vidět nadšení všech, kteří se na tom podíleli. Divák si pak snadno může představit jako by byl součástí kmene a taky džungle. 60% ()

sona123

Přiznám se, že jsem to asi ve třetina vzdala a vypnula. A tak rozumím, že některým se líbil námět a vůbec, že tam byla příroda (pro to všechno jsem se na to chtěla dívat i já), ale přes to otřesné zpracování jsem se prostě nedostala dál. ()

MickeyStuma

Silně ekologický film o devastaci přírody člověkem pro své potřeby, který však záhy zjistí, že příroda má svá vlastní pravidla. Jak už to bývá, příběh je založený na skutečné události a jedná se o únos chlapce domorodci, kteří ho dle svých způsobů začali vychovávat To se odehrálo na místě stavby přehrady, kvůli které musel ustoupit ohromný kus porostu. A samozřejmě nejen kvůli přehradě. Po onom únosu se děj odehrává především na straně domorodců, kdy poznáme jejich způsob života, rituály a vůbec životní zvyky. Sledujeme, jak se z městského chlapce postupně dle domorodých pravidel stává muž. V koncepci příběhu je zasazena nejen ekologická moralizace, ale hlavně ukázat domorodce v jejich světlé stránce a hlavně fakt, že to jsou taky lidi, které vyspělá civilizace utlačuje a bere jim domov. Hodně to je podobné s tématikou westernů ohledně indiánů, jako je třeba Malý velký muž či Tanec s vlky. Co se týče onoho otce, v rámci jeho charakterizace se jedná docela o překvapení. Nejen že je odhodlaný chlapce najít, ale dokonale dokáže sehrát svoji roli nejen v rámci své profese, ale i divočiny. Powers Boothe svou roli pojal až neskutečně věrohodně, neboť právě ta věrohodnost tu byla hodně důležitá. Musel totiž naprosto přesvědčivě ztvárnit muže, který musí jít proti zájmu své profesní obživy v zájmu záchrany svého syna. A to se povedlo. Jedná se o přívětivý ekologicky založený moralizační snímek, stále nic neztrácející na své hodnotě. Kdo se setká se skutečným světem, vždy se jím nechá okouzlit a smekne klobouk, než aby zarputile prosazoval svůj způsob života. Kéž by to tak i skutečně bylo právě v oblasti deštných pralesů. ()

Lewaso

Když nasypeme do hrnce Mauglího, ekofilm a okořeníme dobrodružným kořením, vyjde nám Smaragdový les. K tomu moučník z krásných domorodkyň - co víc si přát... ()

Dr.dogous

Amazonští indiáni unesli malého hocha, protože ho chtěli vysvobodit z říše zla. Otec marně pátral v nekonečné zeleni plné hadů, moskytů a kanibalů. Příroda se v džungli s níkým nemazlí. Jak mu bylo brzo umožněno poznat, obzvláště kanibalové mají rádi lidi. Když už to chtěl vzdát, tak konečně narazil na urostlého blonďatého mládence uprostřed smaragdové zeleně. Z chlapce se mezitím stal zdatný lovec, který mu přesně mířenými šípy malém prostřelil ..... Negramotný syn však odmítá návrat do civilizace, jeho srdce patřilo již krásné indiánce. Běloši nemohou pochopit, že indiáni, kteří nic nemají, nic nechtějí, a přesto jsou šťastní. Jak se může mít někdo dobře, když nic nemá? Prozřel a odmítal nadále zatápět pod kotli Titaniku civilizace. I když loď už asi vyplula. 59% ()

jardel24

Tenhle film je důkaz toho, že už před 25 lety se točily ekologicky zaměřené filmy. Tentokrát jde o amazonské deštné pralesy a jejich neřízené kácení. Bill pracuje jako šéf na stavbě obří vodní přehrady a zřejmě elektrárny a jen několik dnů po nástupu na toto místo je domorodými indiány unesen jeho pětiletý syn Tommy. Hledání svého syna nevzdává a nakonec se mu jej podaří po deseti letech najít hluboko v džungli. Tommyho myšlení je ale samozřejmě přizpůsobené výchově domorodců a konec lesa se pro něj rovná konci světa. Některé momenty jako setkání otce a syna nebo některé domorodé rituály vypadají dobře, příběh se ale v závěru hodně vleče a i trikové efekty holt v dnešní době jsou už na jiné úrovni. Troufám si tvrdit, že myšlenka tohoto filmu je v mnohých směrech srovnatelná s Cameronovým Avatarem, technické a dramatické zpracování už ovšem nikoliv. ()