Vynikajícího hasiče a pilota Peta všichni považují za lehkomyslného blázna, protože při hašení požárů příliš riskuje. S Dorindou se neustále hádají o jeho nechuti usadit se a žít poklidným rodinným životem cvičného pilota. Protože však Dorindu miluje, souhlasí nakonec, že riskantní práce zanechá. Čeká ho ještě poslední akce, hašení velkého lesního požáru. Když se jeho přítel Al dostane při akci do nesnází, Pete ho zachrání, bohužel za cenu vlastního života. Zjeví se mu ale anděl v podobě bíle oděné ženy jménem Hap, která ho posílá zpátky na Zem, aby zbavil smutku svou lásku Dorindu. Romantická sci-fi fantasy Stevena Spielberga. (Magic Box)

andy60

Potvrdilo se mi, že mistr Spielberg má ve své tvorbě poměrně velké výkyvy. Tohle na mě prostě nezabíralo a to mám romantiku rád. Navíc Dreyfuss mně v té roli nesedl (na rozdíl od H. Hunter). ()

sunlion

No, není to duchařina ve stylu Ducha Patricka Swayzeho, ovšem má to zase jiné kvality. Pete a Dorinda – neformální pár, který nedostal příležitost se zformalizovat. Je to zvláštní – Richarda Dreyfusse a Holly Hunter bych nepovažoval za prototyp romantiků, přesto na mě romanticky působili a byli vůbec sympatičtí. Ani hašení požárů jejich vztah nedokázalo očmoudit. Peteova smrt dala dosavadnímu vyprávění omračující ránu do hlavy, všechno bylo najednou úplně jinak, každá z hlavních postav – Pete, Dorinda a Peteův kamarád – jako by dostala přepsaný scénář a hrála novou roli – Pete ducha, Dorinda citově popravenou, kamarád toho, kdo jde dál, i když je mu z Peteovy smrti úplně nanic. A přesto film funguje pořád dobře. Závěr proběhl jedním ze způsobů, které se nabízely. Pete se smířil se svým statusem, Dorinda se smířila s tím, že s Petem nebude žít, a kamarád se cítil lépe, když viděl, že se Dorinda sebrala. Pokud bych Navždy srovnal s Duchem, Navždy není tak srdceryvné a vtipné jako Duch, přesto jsem z tohohle filmu pocit ne méně dobrý než z Ducha. A ne, nebylo to těmi leteckými scénami, byť ty se mi moc líbily. 80% ()