Navždy

• slovenský

Navždy

Fantasy / Romantický / Drama

USA, 1989, 122 min

I když byl příběh obzvláštněný duchařinou, nestačilo to a jedná se o tuctový romantický film, kterých jsou mraky. Plusem mu jsou samozřejmě hvězdní herci a herečky, přičemž musím říct, že role anděla je pro Audrey Hepburn opravdu ideální, nemusela to vůbec hrát. Také můžu vyzdvihnout závěrečnou Dorindy leteckou scénu, ta byla vážně skvělá a konečně přišla na řadu i nějaká akce. V podstatě je to pěkný film, kterému by ovšem stačilo i 80 minut.(9.2.2013)

• kaylin

Tak nějak už od začátku je jasné, na co tenhle film bude cílit. Na vaše emoce. Popravdě jsem před jeho zhlédnutím ani nevěděl, že Steven Spielberg něco takového natočil. Důvod je asi celkem prozaický. Tohle prostě není film, který by zásadně vynikal, i když scény ve vzduchu jsou dobré. Jako romance je to ale klasicky kýčovité a slzopudné.(30.11.2015)

Navždy je milý a příjemný film. Mám Spielbergovu poetiku moc rád, ale bohužel musím říct, že jsem se chvílemi nudil a na to nejsem u tohoto fenomenálního režiséra zvyklý. Náznaky něčeho "víc" jsou tu znát, ale jakoby se Spielberg bál rozvinout příběh do dramatičtější podoby. Škoda :-(. Přiznám se ale k jedné věci: romantická klišé, kterými je film protkán, sežeru Spielbergovi mnohem snáze, než komukoli jinému :-)(1.11.2009)

• dobytek

Spielberg měl v 80. letech příšerný období, kdy točil různý fantasmagorie a stupidní pohádky pro děti. Tento film nijak nevybočuje z jeho tehdejší zoufalý tvorby. Je to taková kýčovitá romantická komedie, ve který Richard Dreyfuss v roli anděla strážnýho (nebo co to je) pořád mele pantem, ale nikdo ho nevidí a neslyší. Já jsem na film náhodou narazil v televizi, tak jsem se podíval hlavně kvůli Johnu Goodmanovi. Ten sice nezklamal, ale jeho role je poměrně malá. Richard Dreyfuss byl tradičně takovej nemastnej neslanej a Holly Hunter, kterou mám jinak docela rád, hrála tak nesympatickou krávu, že mi lezla od první do poslední minuty na nervy. Navíc měla hroznej 80's účes. Od toho holiče, kterej jí tohle vytvořil na hlavě, bych si nenechal ostříhat ani chlupy v podpaží.(6.12.2018)

Al Yackey (alias John Goodman ) má na začátku filmu úžasnou košili, to jen tak pro upozornění. "Baletní křeč" o kterou se snažil při tanci z Dorindou Durstonovou (alias Holly Hunter ) je parádní, to jen tak pro zasmání. Dorinda je však souzena Peterovi Sandichovi ( alias Richard Dreyfuss ) a nic není tak, jak má být, to jen tak pro pořádek. Steven Spielberg nám naordinuje příběh o lásce muže a ženy, nechá nás v něm trochu osmahnout, pak nám připraví šok a následuje vstup do vyšších sfér, kdy se z příběhu stává romantická fantasie, to je prostě fakt. CITÁT : A teď zaměř tu poslední vlaječku, co vypadá jako deštník, promiň Hap ( alias Audrey Hepburn ), ale to si nemohu nechat ujít...... Pěkně nám tu režisér hraje na city, film je plný srandy, smutku i naděje. V 99 minutě zazní hudba, kterou Spielberg použil ve filmu Blízká setkání třetího druhu a ve sto osmé minutě je vidět jakási náhraška zpětného zrcátka, záběr, který Spielberg používá skoro v každém filmu od dob natočení Duelu. Tento snímek ( Always ) je natočen podle románu A guy named Joe od Fredericka Hazlitta Brennana. Hudbu dělal John Williams a zazní zde třeba Nick of time v podání Bonniho Raitta nebo Give me your heart od Phila Marshalla.(4.2.2009)

• - Pete (Richard Dreyfuss) a Dorinda (Holly Hunter) létají na bombardérech typu Douglas A-26, jež používala americké armáda ve druhé světové válce a ve válce proti Korei a Vietnamu. Al (John Goodman) létá s typem PBY Catalina, které sloužilo za druhé světové války k záchraně z moře a pro přepravu. (HellFire)

• - Během natáčení si Steven Spielberg dělal srandu z Johna Goodmana. Tvrdil mu, že by z něj byl ideální kandidát na roli Freda Flintstonea. O pět let později si jej John Goodman skutečně zahrál. (HellFire)

• - Píseň, kterou si Pete (Richard Dreyfuss) píská, když je nervózní, je popěvek zvaný "Garry Owen". Jedná se o oficiální píseň Sedmé kavalerie Americké armády – kavalérie generála Custera. (HellFire)