Navždy

• slovenský

Navždy

Fantasy / Romantický / Drama

USA, 1989, 122 min

Audrey Hepburn- jediný důvod, proč jsem věnoval dvě hodiny svého života tomuto filmu. Ale nakonec nelituju ani jedné minuty, protože se jedná o velmi příjemný a navzdory dramatickému příběhu pohodový snímek s krásnou hudbou Johna Williamse a takovou tou "naivní" režií Stevena Spielberga. Co se týče ostatních hereckých postav, tak zaujal najmě John Goodman, ale o moc pozadu nezůstává ani Richard Dreyfuss s krásnou Holly Hunter. Jen té Audrey, v její svým způsobem nejkrásnější roli v kariéře (protože ona toho anděla nehrála, ona jím byla, resp. pořád je), tam bylo prostě málo... :-)(8.10.2013)

Čas od času si každý režisér potřebuje odpočinout a natočit si něco jen tak pro radost. Takto Spielberg určitě přistupoval právě k tomuto snímku. Při sledování jsem nebyl tak fascinován jako u jiných Spielbergových filmů ale přesto měl něco do sebe a hlavně první půlhodina je skvělá. Později film začne dost kýčovitět ale po celou dvouhodinovou stopáž jsem se slušně bavil.(18.2.2009)

„Navždy by mohlo byť takým predskokanom nasledujúceho Ducha” ? Kľudne. Vlastne, prečo aj nie, keď sú obaja s takou úctou spracovaní. Síce svojou témou sú si trochu rozdielni, ale v podstate pojednávajú totálne o tom istom. V centre diania je tentokrát americký hasič Pete Sandich, ktorý hasí predovšetkým prírodné požiare, a to najmä z vtáčej perspektívy, kedy sa zvyčajne vrhá do extrémne nebezpečných situácií, kde mu hrozí vážna zrážka so štipľavým ohňom. Sympatickej Dorinde Durstonovej, t. j. jeho atraktívnej priateľke, pohybujúcej sa v rovnakej brandži, ale bezpečne zo zeme, v riadiacom stredisku, prekáža, vadí jej skrátka to, že sa ľahko môže stať tragická nehoda, kedy vlezie priamo do náruče hroziacej sa smrti. Bohužiaľ, Pete zahynie počas výkonu svojho zamestnania, kedy sa jej zrúti doslova celý svet. Našťastie ešte stále zostáva medzi živými, ktorí ho už akosi prestali absolútne vnímať, no i napriek tomu koná mnoho užitočných skutkov, keď do deja vstupuje ďalšia, dôležitá postava, ktorej je Pete neustále v „pätách” . Najprv sa ho ujíma anjel s tvárou Audrey Hepburn, aby odvtedy išlo všetko, ako po masle. _ ALWAYS je de-facto zúplna posledným filmom Štefana Spielberga, ktorý som doteraz nikdy nevidel, čiže tým pádom mám naprosto skompletizovanú celú jeho režisérsku tvorbu, ktorej našťastie ani teraz nechýbala dostatočná atraktivita spojená so zaujímavými hereckými výkonmi Dicka Dreyfussa (3. spolupráca s Pištom) a Holly Hunter. Určite ma taktiež zaujali mladí John Goodman a Ben Johnson. Pozoruhodnými sa mi javili aj vizuálne efekty, ktoré iba podtrhovali tieto strhujúce sekvencie, zamerané na filmovú akciu, a la Hrdinovia ohňa. PS: Ghost z roku 1990 sa stal kasovým trhákom, bohužiaľ, Navždy sa to nepodarilo, no nezúfam, skôr dúfam, že osloví ešte veľa divákov, ktorí mu dajú šancu.(7.3.2020)

• kinej

Podle mého se jedná o rozhodně nejslabší počin Stevena Spielberga. Jde o to, že už i příběh samotný je prázdná romatnická blbost. A když k tomu přidá Spielberg trochu té své, jinde fungující, podbízivosti, výsledkem je tak přeslazený romatnický film, až z toho hrozí cukrový šok. Zároveň však film ukazuje, v čem je Spielberg nejlepší. Efektní záběry lesního požáru a záchraná akce, napoívdají, jakých žánrů by se měl Spielberg držet. Ale takové scény, kdy například Holly Hunter "připravuje" večeři, kterými se nám snaží brutálně vnutit sympatie k hrdinům tohotot filmu, by si měl pro příště odpustit. Filmu se nijak nedaří aktivovat mojí emotivní strunu, chybí mu potřebná romanitcká chemie a tak se i špatně věří herckým výkonům jinde dobrých herců. Takhle tedy ne Steve.(11.5.2009)

Al Yackey (alias John Goodman ) má na začátku filmu úžasnou košili, to jen tak pro upozornění. "Baletní křeč" o kterou se snažil při tanci z Dorindou Durstonovou (alias Holly Hunter ) je parádní, to jen tak pro zasmání. Dorinda je však souzena Peterovi Sandichovi ( alias Richard Dreyfuss ) a nic není tak, jak má být, to jen tak pro pořádek. Steven Spielberg nám naordinuje příběh o lásce muže a ženy, nechá nás v něm trochu osmahnout, pak nám připraví šok a následuje vstup do vyšších sfér, kdy se z příběhu stává romantická fantasie, to je prostě fakt. CITÁT : A teď zaměř tu poslední vlaječku, co vypadá jako deštník, promiň Hap ( alias Audrey Hepburn ), ale to si nemohu nechat ujít...... Pěkně nám tu režisér hraje na city, film je plný srandy, smutku i naděje. V 99 minutě zazní hudba, kterou Spielberg použil ve filmu Blízká setkání třetího druhu a ve sto osmé minutě je vidět jakási náhraška zpětného zrcátka, záběr, který Spielberg používá skoro v každém filmu od dob natočení Duelu. Tento snímek ( Always ) je natočen podle románu A guy named Joe od Fredericka Hazlitta Brennana. Hudbu dělal John Williams a zazní zde třeba Nick of time v podání Bonniho Raitta nebo Give me your heart od Phila Marshalla.(4.2.2009)

• - Do role Teda Bakera (Brad Johnson) byl původně navržen Tom Cruise, ten ale roli odmítl. (viperblade)

• - Tréninkové letiště v Coloradu zastoupilo letiště ve městě Ephata ve Washingtonu, které sloužilo americkému letectvu za druhé světové války pro účely tréninků. Toto letiště je zajímavé tím, že všechny budovy jsou velmi dobře zachovány. Při scéně, kdy je Al (John Goodman) pokropen hasící směsí při tréninkovém letu, sedí na jednom z bunkrů. (HellFire)

• - Pete (Richard Dreyfuss) a Dorinda (Holly Hunter) létají na bombardérech typu Douglas A-26, jež používala americké armáda ve druhé světové válce a ve válce proti Korei a Vietnamu. Al (John Goodman) létá s typem PBY Catalina, které sloužilo za druhé světové války k záchraně z moře a pro přepravu. (HellFire)