Ruka

Scénografie:

J. Michael Riva

Kostýmy:

Ernest Misko

Skvělý film (Co všichni máte?). Řekl bych, že Ruka je pro Olivera Stona tím, čím je pro Stevena Spielberga Duel, případně Něco zlého - výborným snímkem, který se však od jeho pozdější tvorby odlišuje tak, že možná nesedne každému. Mně se nicméně líbil, a to především zásluhou režiséra a scénáristy v jednom, který uvařil velmi hustou atmosféru a přišel s poměrně neotřelými nápady, jako jsou přechody z barevného do černobílého obrazu, dále díky práci Jamese Hornera, pro něhož Ruka také znamenala jednu z prvních zakázek... No a samozřejmě díky herci v hlavní roli, že. Chválit výkon Michaela Caina je v mém případě nošení dřevěných komentářů do lesa místní databáze, nicméně neodpustím si napsat, že... Ne, všechna slova jsou tentokrát zbytečná. Pět čistých hvězd.__P.S. Nikdy nebudu vystrkovat ruku z jedoucího auta.(5.9.2012)

Bolo by zaujímavé sledovať, ako by sa vyvíjala kariéra Olivera Stona, keby sa jeho režijná prvotina stala hitom. Točil by Stone dodnes psychothrillery a horory? Jedno je isté, že pán režisér mal v kinematografii iné poslanie a jeho cesta sa radikálne odklonila od tej, naznačenej RUKOU. Priemer žánru, pri ktorom sa nedá jednoznačne povedať, či de o katastrofu, alebo podarený snímok.(19.8.2015)

"Ona žije, ona prichádza a zrazu keď to najmenej budete očakávať na vás vytiahne diabolský plán." Moje prvé stretnutie s režisérom Stonenom dopadlo nad moje očakávanie dobre. Stone nám ukazuje znepokojivú hustú atmosféru hneď v úvode a necháva nás v obavách. Lenže postupne sa príbeh začne komplikovať a stáva sa čoraz ťažšie rozlíšiť realitu od fantázie a tak nevieme ako sa príbeh začne odvíjať. Samozrejme ale nemôžte čakať bohviejaký zázrak. Vtej dobe mozno nebol tento film prijatý a viac ľudí ho kritizovalo za svoju priamočiarosť a celkom nedokončený príbeh. Ešte by som pochválil dobrý herecký výkon Michaela Caine a dokonalú hudbu od Jamesa Hornera. Zaslúžených 60 percent.(16.4.2010)

Na první pohled brakový námět ožívá do nečekaně intenzivních rozměrů především Stoenovou talentem překypující režií a schizofrenně gradujícím Canem. Stone dokáže navzdory pobíhající ruce stupňovat hutnou atmosféru nejen díky padnoucí Hornerové hudbě, až k samotnému konci, v němž už Michael Caine exhibuje a úplný závěr mě svou bezchybně provedenou koncovkou donutil jít o hvězdu výš. The Hand potvrzuje, že i podobně úsměvný námět, lze přetavit do dramatické podívané. 80%(22.4.2013)

Hodně netradiční až ujetý horor v hlavní roli s rukou (která jako by vypadla z Addams Family), která pronásleduje hlavního lidského hrdinu a nakonec se ukáže, že k němu tak trochu patří... (v té době bylo tohle námětové opojení schizofrenií asi dost v módě, viz třeba podobně laděný i motivovaný snímek Kouzlo od jiného začínajícího velikána světového filmu Richarda Attenborougha)(10.7.2007)