Dust Devil

Horor / Mysteriózní / Thriller / Western

Jihoafrická republika / Velká Británie, 1992, 87 min (Director's cut: 103 min, Alternativní: 108 min)

Púštny diabol loví a zabíja iba tých,ktorý stratili vôľu žiť.Napríklad Wendy,ktorá po hádka s mužom sa túla po púštiach v Juhoafrickej republike.A osamelý Hitch si takýchto tulákov vyberá.Tento film je inšpirovaný ale skutočnou udalosťou známeho juhoafrického vraha Nhadiepa,prezyvaného Vrah z Bethany.Ale ten vraždil len železničných robotníkov.Je to dosť strašidelný horror,mágia,kmeňové rituály,čarodejnictvo a mystika.Z každého trochu.Ale je aj trochu náročnejší na diváka.Ale púštny diabol sa môže aj meniť a stvárať rôzné iné vecí.V tomto sa líši od skutočnej udalosti.Najprv sa s o ženami vyspí,potom ich zabije a odreže im prsty.Aj milovníci krvi si prídu na svoje.Z tých krajších vecí sú tam krásne scenerie púšte.Film sa ale odohrával vlastne až v dvoch štátoch,v Juhoafrickej republike a v Juhozápadnej Afrike,terajšej Namíbii,ale vtedy ešte Namíbia ako samostatný štát neexistovala,ale volala sa Juhozápadná Afrika.Bola pod mandátnou správou Juhoafrickej republiky.To len tak na okraj.Výborný film,úplne iný ako bežné horrory.(13.11.2009)

PRAŠNÝ ĎÁBEL - CITÁT - Na počátku věků, v časech rudého světla, byl pouštní vítr, Soupa, člověk jako my............. ďábel vyrazil na svou pouť. Chodí krajem africké Namíbie a jeho cesta je označena vraždami, krví, zmrzačením, zohavením a někdy i kanibalismem. Jednoho dne však potká dívku, která se do něj zamiluje. A protože žena dokáže býti někdy horší než ďábel sám, udělá ďábel chybu. Zda špatnou nebo dobrou chybu je jen na divákovi. Ve filmu je spousta krvavých scén, což mě trochu odpuzovalo, ale jinak je to příběh celkem povedenej. Nejkrásnější na něm je hudební doprovod. Ani Q.T. by se nestyděl. Ta hudba mě krutě udržovala při životě. CITÁT - Hledám bílou ženu........... Lehký příběh z těžkou zápletkou. Pro některé bude hodně nestravitelný, tak jako pro mne. CITÁT - Wendy...........(27.12.2014)

• corpsy

Osobne si myslím, že pustiť takto poskladaný snímok medzi širokú divácku obec, je komerčnou samovraždou. Niekto mal odvahu na rozdávanie. Snímok sa snaží byť akýmsi umeleckým filmovým presahom, ktorý sa vymyká strednému prúdu, ale pritom padá do spodných kategórií. A čo je najviac skľučujúce, je to že niekomu pripadalo že hodina aj trištvrte nudy niekomu spestrí filmový zážitok.(24.2.2018)

Poučen z prvního filmu Richarda Stanleyho Hardware jsem měl už jistou představu o tom, co od tohoto osobitého tvůrce očekávat. A u Dust Devil je jeho styl vyprávění ještě rozvláčnější a poetičtější. Někomu to bude připadat jako úmorná pouštní nuda, jiní se ale do pomalého a mystického příběhu na pomezí westernu a satanského hororu ponoří a možná docení unikátní mytologii a úspornou realizaci. Celé to má temný, bezvýchodný existencialistický tón a zrovna do zpěvu vám po projekci nebude. Hodnotím prodlouženou 110 minutovou verzi.(12.9.2019)

• Campbell

Tohle byl pro mě tak trochu test. Hororů z Jižní Afriky jsem moc neviděl takže jsem ani nevěděl co čekat. A říkám teda že to bylo dost zklamání. Nebo spíše ne nějaké extra velké ale čekal jsem více. Film má hodně krásne prostředí a kde se film odehrává má osobitou atmosféru. A i příběh je dost kvalitní a neotřelý. Nebo spíše jakým způsobem je natočen. A i režisér podle mého vytřískal dost. Ale ten film je zbytečně nudnej a ukecanej takže jsem měl co dělat abych neusnul. Vlastně všechny moje plusy jdou k hercům, atmosféře a protředí ale to je na horor málo.(17.8.2012)

• - Natáčelo se v Namibii a Jihoafrické republice. (Cheeker)

• - Carl McCoy, zpěvák gothic-rockové skupiny Fields of Nephilim, dostal nabídku zahrát si ve filmu hlavní roli, ale musel ji odmítnout. (Cheeker)

• - Producentka JoAnne Sellar se ztratila v poušti, když hledala příhodné lokality pro natáčení. (Cheeker)