Jednou z hlavních postav slavné alegorie Jana Švankmajera je utrápená listonoška (Bára Hrzánová). Surrealistická koláž začíná v trafice, kde si další z podivínských hrdinů koupí obscénní časopis. Z vystříhaných nahotin vyrábí pomůcky pro sadomasochistickou seanci. Také další dva spiklenci slasti se projevují jako vášniví kutilové. Upocený trafikant (Jiří Lábus) sestavuje neobvyklý aparát, tajnůstkářský frotér (Pavel Nový) si vytváří dráždidla pro autoerotické masáže. Velmi zvláštní jsou rovněž sexuální praktiky žen, mezi nimiž figuruje také půvabná televizní hlasatelka (Anna Wetlinská)... Mistrně zaranžovaný kaleidoskop vypráví o novodobých vášních a perverzích. Mozaika, v jejímž finále někteří zemřou a jiní si prohodí své role, je unikátním průhledem do lidského podvědomí. Je také jízlivou satirou o současném světě plném erotických fetišů. (MFF Karlovy Vary)

dejvyd

Úchylky hlavních hrdinů této komedie jsou fakt "ujeté". Doporučuji ke zkouknutí, stojí to za to. Švankmajer zde ukazuje skryté touhy lidí bez obalu. Sice by mě zajímalo kde našel inspiraci zrovna k takovýmto úchylkám, ale kdo ví ...... ()

vernerka

Tento film byl pro mě naprostým úletem. Myslím, že filmů o sexuálních úchylkách je mnoho a zdá se mi, že toto téma je natolik úchylné samo o sobě, že film už by mohl být trochu vkusnější. Téma jako takové není špatné, nevadí mi podivovat se nad tím čeho všeho jsou lidé schpní, ale zrovna tento film mi vůbec nic neřekl. 85min údivu nad tím, jak to proboha skončí a jak mám pochopit zcela němý film o praštěných lidéch neschopných komunikace s normálním světem... Možná za pár let Spiklence pochopím jinak a ocením, dnes mi to ale přišlo nezajímavé a stěží jsem dokoukala do konce. ()

diogenés

tak tenhle film mně prostě a jednoduše nesedl....ale zajímavý je, že přestože ve filmu nepadne téměř ani slovo, tak je slyšet už(opět)Klausův nesnesitelný hlas...jinak závěr povedený i promíchání slastí (strastí)...jen to čekání na něj..lábusova postava zase pěkně připomíná pornověk...sledování umělých obrazů ženy, potopa, chtíč, vlakové neštěstí, chtíč, požář, chtíč...v klidu víno s večeří... ()

Unrealik odpad!

Nemůžu si pomoci, ale film mi přišel jako hrozná blbost - už dlouho jsem něco tak nudného neviděl (a to nemluvím o zpracování, které mi vůbec nesedlo). Že má film tak vysoké hodnocení, to si vysvětluju snad jen tím, že se na něj dívali a hodnotili jej takřka pouze samí příznivci "zvláštních" filmů. ()

vinducha

Za mě , po Lekci Faust druhý  nejlepší film pana Švankmajera . Jako posedlost J .Lábuse hlasatelkou A.Wetlinskou nemá chybu . Taky sem se párkrát v životě platonicky zamiloval a vydrželo mi to tak den a půl , ale rozumím. Když musíš , tak musíš. ()

c.mravenciar

V záverečných titulkách Švankmajer uvádza, že jeho odbornými poradcami boli: Sigmund Freud, Max Ernst, Luis Bunuel a další. Dobré poradné orgány si maestro vybral. Uchvacujúca psychoanalytická, a teda nesporne surrealistická alegória o ľudskej slobode. Skutočná telesnosť sa odohráva v snoch, predstavách, naša každodenná telesnosť je naopak viac duševná, zaťažená morálkou, zákonmi, civilom. Len v snoch sme skutočne telesní a v skutočnosti sme skutočne duševní, nie naopak. Zámerom filmu nie je motivovať k slobode, alebo zotrvávaní v neslobode. Zámerom filmu je "vytiahnuť kostlivcov" zo šatníkov ľudských duší a v kulisách týchto ruín, neobývaných častí nášho vnútra, ukázať ako zvláštna bytosť ten človek vlastne je. Ako hovorí Švankmajer, nie človečenstvo, ale jeho presný opak. Sloboda znamená odľuštenie, človečenstvo neslobodu. Avšak nie sú naše pudy práve to čo nás v konečnom dôsledku determinuje a ovláda viac než naše svedomie? Ak prijmeme Freudov determinizmus, tak pud je mostom k slobode. Ja som však vždy bol viac jungovec. Cenný materiál pre výučbu psychoanalýzy a další Švankmajerov zásah do čierneho. (hodinová minutáž by stačila) ()

JARDAHONDA

Černá filmová komedie vypráví příběh o lideh, kteří se řídí jedině principem slasti, tedy filmem o svobodě. Svérázná, černá groteska, v níž se za "sexuálními úchylkami" protagonistů skrývá zoufalá osamělost dnešního člověka. Hlavní hrdiny ze dvou třetin hraného a z části animovaného snímku tvoří šestice postav, jenž se ukájí bizarními způsoby, přičemž důležitou roli hraje nejen samotný akt, nýbrž i namáhavá a obtížná příprava k němu. ()