Co jsem komu udělala?

• Španělsko

¿Qué he hecho yo para merecer esto!!

Čo som komu urobila, že sa mi to stalo

What Have I Done to Deserve This?

Komedie

Španělsko, 1984, 101 min

Rozhodně nevšední a tím sympatickým způsobem, stojí za to vidět. Jak už to tak u Almodóvara bývá, svojsky zábavné jsou i momenty, kde spíš lítost by přicházela vhod. Tenhle zdánlivě banální příběh o ženě, co je lehce jiná a lidi kolem ní ještě o kus divnější, je natočená s hrozně nakažlivou lehkostí, která (aspoň na mě) působí nenuceně. Není pochyb o tom, že znát inspirační zdroje a vědět o komediální tradici ve Španělsku o něco víc, tak nám to tak neulpí na povrchu. Snímek je totiž poměrně odvážný, erotické pasáže a vůbec celá vizuální stránka se drží realistického pojetí a takové zobrazení paneláků by si chválila určitě i Chytilová. Aby to však bylo o to složitější, tak samotný děj je v jednom běhu vyšinutý, uhozený, pak zase normální a posmutnělý. To všechno za sebou proudí jakoby nic. Vadit Vám to nebude, nebučí to, když nepočítám lehce účelově vloženou linku s autorstvím. Sám film je vtipný, v míře melancholický a příliš z něj necítit zásadně ženský prvek, i když se tak může zdát (námětově podobný Volver je v tomhle ohledu úplně jinde). P.S. - Na takové pití kávy se nedá zapomenout...(29.9.2010)

Solidní ztřeštěná komedie o jedné šílené rodině z Madridského geta, kde opravdu, ale opravdu nikdo není normální. Takovou skupinku různých sociálních individuí si lze jen těžko představit. První hodina šlape perfektně, dobře jsem se bavil. Spousta šílených rozhovorů a situací. Poslední půlhodinky je trošku pomalejší a ztrácí tempo první hodiny.(3.3.2009)

Taková normální rodinka po španělsku. Je neuvěřitelné, že Almodovar dokázal takový film natočit už v roce 1984, většina režisérů se něčemu podobnému nedokáže přiblížit dodnes, byť se o to snaží. Je to jedinečný, velmi zábavný, uvolněný pohled na každodenní problémy bizarních postaviček, které však člověk jakoby znal osobně a potkával denně. Film nenudí ani chvilku, má hloubku, ale i nadhled. /// K Almodovarovi jsem si hledal cestu těžko – Špatná výchova mě nenadchla, poté jsem viděl Vše o mé matce, které už mě nadchlo, ale pořád to nebyla úplně má krevní skupina – tu jsem našel až ve Mluv s ní. Ženy na pokraji… a Volver se mi líbily tak napůl, ale Co jsem komu udělala je opět špička a po (zatím jeho shlédnutých) šesti filmech se Almodovar dostává mezi mé nejoblíbenější a pro mě nejzajímavější a nejoriginálnější režiséry.(14.2.2009)

Vynikající zábavný příběh o těžkém životě ženy Glorie (vynikající Carmen Maura) s nadhledem, příjemným humorem a spoustou pitoreskních postaviček. Glorie má těžké manželství, nedostatek peněz. Musí si přividělávat jako uklízečka a hospodyně, ještě zvládat veškerou práci doma, je závislá na práškách a v afektu zabíjí svého muže Antonia (Ángel de Andrés López), který je mužem velkých myšlenek, ale příčí se mu, že jeho žena pracuje. Sám domů peníze moc nenosí a když na něj zapíská jeho bývalá milenka, skáče jak u vytržení. Syn Toni (Juan Martinez) si vydělává prodejem drog a paděláním podpisů a místo školy sní o farmařině. Druhý syn Miguel (Miguel Ángel Herranz) se nechává obskakovat staršími muži. Oba dva jsou ještě nezletilí, ale doba je zkrátka taková. Do toho všeho ještě babička (skvělá Chus Lampreave), trochu zmatená a velmi svérázná ve svých zvycích. Po smrti svého syna Antonia odjíždí s vnukem Tonim do rodné vesnice. Pak je tu špatný spisovatel Lucas Villalba (Gonzalo Suárez), kterému nic nevychází a tak dělá podvůdky, jeho žena Patricia (Amparo Soler Leal), která je kleptomanka. Sousedky Cristal (Verónica Forqué), která je prostitutku, a Juani (Kiti Manver), která nenávidí svou dceru Vanessu (Sonia Anabela Holimann), která umí myslí pohybovat věcmi. A ještě impotentní policejní detektiv Polo (Luis Hostalot). Zkrátka je to velmi zábavný příběh o nelehkém životě normálních Španělů, kteří rozhodně nepatří k bohatším, žijí na obyčejném sídlišti a mají své problémy emoční i existencionální. Je to takový výkřik a kritika stavu společnosti, kam nás dohání současný stav věcí.(23.2.2010)

Vtipná komedie o ženě, které se nevyvedla rodina a stíhá ji jedna potíž za druhou. Almodóvar sice umí i lepší kousky, především scénář se dal ještě dopilovat, ale v kontextu celkové filmové produkce bezpochyby nadprůměrná záležitost. Celkový dojem: 75 %. Minimálně kvůli vynikající Carmen Maura stojí film za vidění, jde o velkolepý herecký koncert Almodóvarovy oblíbené herečky.(13.1.2009)

• - Přibližně v v 16. minutě se v roli operního zpěváka v televizi objevuje režisér snímku Pedro Almodóvat. (rey17)