Honba za klenotem Nilu

Scénografie:

Richard Dawking, Terry Knight

Kostýmy:

Emma Porteous

Zřejmě se zařadím do málo početného stáda, kterému se tato "dvojka" líbila více než "jednička" (rozuměj Honba za diamantem). Prostředí mi přišlo exotičtější, námět jakžtakž ušel, romantiky bylo tak akorát, ale akce v druhé polovině filmu bylo o trochu více a navíc okořeněné pro mě lepším humorem. Scénu honička se stíhačkou si budu pamatovat určitě ještě dlouho, zatímco žádná ze scén z "diamantu" mi v paměti tak moc neutkvěla. Příjemný film na odpolední siestu. Danny deVito ve filmu zahrál vtipnou postavu, která "diamantu" tolik scházela...(8.3.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $75,973,200Tržby Celosvetovo $96,773,200║ V tomto pokračovaní je citeľná zmena režiséra, film už nemá taký spád a chémia medzi hercami tiež až tak nefunguje, nájde sa tu niekoľko scén čo pobavia ale z celkového hľadiska ide už len o priemer. /55%/(18.7.2005)

Druhé pokračování osudů hrdinů Honby za diamantem pokračuje pátráním po pokladu ukrytém někde v Africe. Oba manželé se již poněkud nudí, žádné dobrodružství na obzoru, každá den tráví na jachtě u pláže, ale pak se objeví tajuplný balíček a také pokus o atentát na ně. Konečně zase musejí vyrazit za dobrodružstvím, které bude pěkně nebezpečné. O polovinu horší než první film, minimálně v počtu vtipných scén a hlášek, také trvá docela dlouho, než se snímek rozjede. Přesto stále nadprůměr, který od poloviny už šlape, jak má.(16.3.2012)

Druhé pokračovanie nijako nezaostáva za prvým dielom. Rovnaké akčné tempo až do konca. Joan sa so svojím milým už začínala nudiť, potrebovali chvíľu odlúčenia, aby poznali ako veľmi si vzájomne chýbajú. Ďalšie bláznivé dobrodružstvá Jacka a Joan sa tentoraz odohrávajú v horúcej Afrike. Oproti prvému dielu je tento film trošku iný, (čo je dané zmenou réžie), ale nepovedal by som, že horšie. Ja osobne som sa aspoň bavil úplne rovnako. Už som tento dobrodružný kúsok videl síce mnohokrát, ale predsa sa k nemu občas vraciam. Ono sa im to vtedy celkom podarilo.(4.2.2015)

• PRASÁK

Mocní a bohatí pánové a dámy z Twentieth Century-Fox Film Corporation si zřejmě mysleli, že nečekaně velmi úspěšný snímek "Honba za diamantem" by chtěl mladšího brášku. A jak se "máma s tátou" dohodli, tak i učinili. Režiséra Roberta Zemeckise nahradil Lewis Teague a zdá se, že již od samotného porodu filmu "Honba za klenotem Nilu" začali producenti druhorozeného synka pěkně rozmazlovat. Nakonec to dopadlo tak, jak to už u rozmazlenců bývá. Kvalita "výchovy" zůstala kdesi daleko za prvorozeným, což v překladu znamená, že "Honba za klenotem Nilu" se moc nevyvedla. Opět, stejně jako v "jedničce" se zde setkáváme se třemi hlavními hrdiny: dobrodruh Jack T. Colton (Michael Douglas), spisovatelka romantických a milostných románů Joan Wilder (Kathleen Turner) a podvodníček Ralph (Danny DeVito). Ovšem nutno podotknout, že nejvíc legrace si při jejich dobrodružství v Africe divák užije s posledně jmenovaným. Dvojice Douglas & Turner se jaksi nijak neprojevila. A co se týká komerční muziky ve "dvojce", je nutné podotknout, že skladba "When the Going Gets Tough, the Tough Get Going", kterou na objednávku pro snímek "The Jewel of the Nile" složili Wayne Braithwaite, Barry Eastmond, Robert John "Mutt" Lange a Billy Ocean, byla pro britského zpěváka Billyho Oceana nejen velkým hitem v únoru 1986, ale zazněla i na samém konci filmu. Jde tedy úkaz, o který jsme v "jedničce" přišli (Eddy Grant). Celkově musím konstatovat, že mě "Honba za klenotem Nilu" neuhnala k smrti ani napětím, ani nadměrným humorem, ani romantikou. Nevadí, každý den přece není posvícení, ne?(6.10.2009)

• - Ve finální scéně, kde se bojuje v davu, to Danny De Vito přirovnává k panně Marii ze školy Mount Carmel, což je ve skutečnosti škola, do které De Vito chodil. (HappySmile)

• - F-16, kterou ukradou Michael Douglas a Kathleen Turner, je ve skutečnosti atrapa v životní velikosti poháněná motorem Chevrloetu. Když se podíváte pozorně, můžete vidět hnací hřídele vybíhající z boku letadla ke kolům na podvozku. (HappySmile)

• - Domorodci Arak, Barak, Karak, Sarak a Tarak jsou ve skutečnosti členové artistické skupiny Létající bratři Karamazovi. (HappySmile)