Honba za klenotem Nilu

Richard Dawking, Terry Knight

Kostýmy:

Emma Porteous
  • kingik

Podle mého názoru se jedná celkem o zbytečné pokračování hitu "Honba za diamantem". Sešla se zde sice opět stará herecká parta, ale nápaditého režiséra Roberta Zemeckise vystřídal nenápaditý Lewis Teague a tragicky zesnulou scenáristku prvního dílu, rovněž vystřídali nijak objevní scenáristé a na výsledku je to dost znát. Nápadů je pomálu, herci jsou nepřesvědčiví, snaží se pouze Danny DeVito a čeká nás poměrně překvapivá pointa týkající se odhalení, kdo je ten bájný Klenot Nilu a o drahý kámen se rozhodně nejedná, ale o zbytečný film ano. 40%(10.2.2009)

Pán Teague nemal ľahkú úlohu. R. Zemeckis totiž u „Honba za diamantom“ podarilo natočiť ľahkú dobrodružne romantickú komédiu, ktorá odolala železným zubom času. Teaguevo pokračovanie sa snaží nadviazať na tú ľahkosť a pohotové scény, ktoré boli charakteristické pre prvé dielo. Druhé dielo, vďaka navýšeniu DeVitovej hracej dobe, obsahuje viac zábavnejších scén (napr. scéna „Mr. Debil“) ako aj vydarenejších dialógov. Z hereckej stránky opäť skvelá spolupráce dvojici M. Douglas a K. Turner. V roli záporáka solídny priemerne výrazný S. Fokas. Takže, v mojich očiach, druhé dielo skvele dopĺňa prvé a ten film vôbec nie je zlý ani v roku 2020. Osobné hodnotenie: 80% (****) (21.4.2020)

Tento film napodobuje některé Spielbergovy filmy, ale je slabší. Sledoval jsem pozorně český dabing, je to ukázka úpadku, vulgarit a klení: slovník se hemží slovy sakra (nejméně 10x), kruci, krucifix, zabiju tě!, blbečkové, zatraceně, Ježíši!, atd. Bylo by zajímavé porovnat tyto výrazy s původními slovy v originále.(27.2.2008)

"Já ho znám. Šel by na kraj světa za něčím velkým. Ale pro dobrou věc neudělá ani krok." Tak se nám vrátilo duo, kterému to klape jen, když se kolem něj střílí, ale ve chvílích klidu jim to moc nejde. Tady se naštěstí docela dost střílí, unáší a utíká, takže mě to bavilo. Hned jsem měl chuť "férově" bojovat se synem náčelníka, dělat jogging s Klenotem Nilu a už poměrně dlouho hledám vhodnou stíhačku, se kterou bych mohl pronásledovat Trabant po poušti.(19.10.2018)

Režisér jedničky Robert Zemeckis podepsal smlouvu na první Návrat do budoucnosti, scénáristka první dílu Diane Thomas tragicky zahynula při autonehodě. I Kathleen Turner váhala, zda do pokračování jít. Dvojka holt přišla moc brzy. Déšť a bláto z jedničky vystřídalo slunce a písek, možná i kvůli dehydrataci tvůrců je tempo utahané a scénář je směšný asi zhruba stejně jako mrštění Joan, otrávené cestou kolem světa na lodi, psacím strojem do moře. Pitomý děj raději moc nekomentuju. Slušné nápady by se daly spočítat na prstech jedné ruky, vedle některých zbytečných akčních scén (pilotování letadla na zemi) asi nejvíc zamrzí herci. Mezi ústřední dvojicí už to zdaleka tolik nejiskří, vzájemné hádky spíš otravují, oba milenci působí unaveně, jakoby si ty necelé dvě hodinky prostě potřebovali jen odpracovat. Sebeironická poloha už prakticky nefunguje, Douglas už není ten syčák z jedničky, Turner se mile nemění z šedé myšky v dobrodružnou krásku, které v jedničce tolik slušely promáčené vršky. Slušný sešup dolů. Jo a hudba je šílená. 50%(16.3.2015)

• - Na soundtracku zpívají Michael Douglas, Kathleen Turner a Danny DeVito spolu s Billym Oceanem písničku "When the Going Gets Tough". Protože ale ani jeden z herců nebyl členem Unie muzikantů, byl Ocenův videoklip ve Velké Británii zakázán. Přesto se zde ale písnička vyhoupla na první místo hitparád. (HappySmile)

• - Ve finální scéně, kde se bojuje v davu, to Danny De Vito přirovnává k panně Marii ze školy Mount Carmel, což je ve skutečnosti škola, do které De Vito chodil. (HappySmile)

• - Domorodci Arak, Barak, Karak, Sarak a Tarak jsou ve skutečnosti členové artistické skupiny Létající bratři Karamazovi. (HappySmile)