Honba za klenotem Nilu

Richard Dawking, Terry Knight

Kostýmy:

Emma Porteous
  • tron

„To nie je náčelníkov syn. TOTO je náčelníkov syn.“ Keď začínajúci Robert Zemeckis v roku 1984 priviedol na plátna kín romantické exotické dobrodružstvo HONBA ZA DIAMANTOM, bol z toho vďaka humoru, láske, akcii, exotickej výprave a výbornému hereckému obsadeniu (Turnerová, Douglas a DeVito) komerčný hit. Bohužiaľ, o rok neskôr prišlo voľné pokračovanie, nevtipne nazvané HONBA ZA KLENOTOM NÍLU. Hoci titulná herecká trojica našťastie zostala, réžie sa chopil zručný americký béčkar Lewis Teague (ALIGÁTOR, CUJO, MAČACIE OKO) a podľa toho to aj vyzerá. Ľahkou rukou nakrútené švihácke a svižné scény „jednotky“ zostali ďaleko za horizontom (ak nerátame šokujúce odhalenie oného nílskeho klenotu z názvu), všetko je akési silené a postráda kúzlo originálu, ktorý sám osebe nebol žiadnym veľkým žánrovým ani iným zázrakom. Zlatý Indiana Jones. Zlatá HONBA ZA DIAMANTOM.(1.1.2005)

Nepřišlo mi to zase o tolik horší než jednička. O kousíček jo, ale u mě to nezmění hvězdičkové ohodnocení. Bylo tu pár vtípků, které se mi nejspíš vryjí do paměti, především DeVito a oslík :) fajn bylo oživení těch chlapíků s turbany o moderní prvky tehdejší západní kultury, viz. zrcadlovky na očích, sluchátka na uších. A co se mi líbilo moc, bylo obsazení Klenotu Nilu, takový správný srandovní skřítek, dobrák a přitom moudrý. Dějově mi to přišlo srovnatelné s jedničkou.(5.8.2014)

Udělat kvalitní pokračování není lehká věc. I zde se vše nepodařilo tak jak by si všichni přáli. Herci jsou nadále výborní, ale na ději je více než je zdrávo znát, jak myšlenka vázne. Chybí celkový silný náboj a dějová linie, která by nenutila člověka porovnávat, ale dostala bez problémů do příběhu. A to se podaří málokomu.(15.4.2008)

• Kingjiri

Už to nebylo tolik zajímavý jako předchozí film. Svojí daň si kromě změny režiséra (najít náhradu za Zemeckise nebyl fakt jednoduchej úkol) určitě vybral i míň dobrodružnej příběh, na čemž se podílela taky dost jednoduchá výprava. Džungle byla mnohem zajímavější a divácky vděčnější místo než poušť. Novej rejža si navíc herce pořádně nepohlídal, takže moc nevěděli, co hrát. Pár vtípků se přece jenom objevilo a povedlo, hlavně za ně druhá silnější hvězda, celkově podprůměr.(18.2.2012)

Souhlasíme s Douglasem, že po vynikající jedničce to teda není nic moc. Změna prostředí dobrá, herci také - zde především DeVito, ale záporák nikterak záludný, závěrečné "zúčtování" vypadalo spíš jako nějaká světelná show. Bitky jsou též docela umělé, přestože film jistý náboj má i romantiku, nejsme zcela spokojeni. 55%(18.5.2019)

• - Na soundtracku zpívají Michael Douglas, Kathleen Turner a Danny DeVito spolu s Billym Oceanem písničku "When the Going Gets Tough". Protože ale ani jeden z herců nebyl členem Unie muzikantů, byl Ocenův videoklip ve Velké Británii zakázán. Přesto se zde ale písnička vyhoupla na první místo hitparád. (HappySmile)

• - F-16, kterou ukradou Michael Douglas a Kathleen Turner, je ve skutečnosti atrapa v životní velikosti poháněná motorem Chevrloetu. Když se podíváte pozorně, můžete vidět hnací hřídele vybíhající z boku letadla ke kolům na podvozku. (HappySmile)

• - Domorodci Arak, Barak, Karak, Sarak a Tarak jsou ve skutečnosti členové artistické skupiny Létající bratři Karamazovi. (HappySmile)