Honba za klenotem Nilu

• USA The Jewel of the Nile (více)
Trailer

Úspěšná spisovatelka milostných románů Joan Wilderová cestuje se svým přítelem Jackem po světě na jachtě. Její agentka Gloria po ní chce další román, ale Joan jaksi chybí inspirace. Půlroční pobyt na jachtě se jí už zdá příliš dlouhý, proto vítá, když se na francouzské Riviéře má zúčastnit recepce, která se tam koná na její počest. Konečně může opět vystoupit na pevninu. Zatímco Jack se mezi přítomnými snoby upřímně nudí, Joan je obletovaná. Mezi hosty se náhle objeví mocný arabský vládce Omar Kalífa, který má v úmyslu sjednotit všechny kmeny na Nilu a postavit se do jejich čela. Osloví Joan s přáním, aby s ním odjela k Nilu a napsala tam jeho životopis, který chce vydat u příležitosti své korunovace. Joan sice nerada opouští Jacka, cestování na jachtě už má ale dost. Rozhodne se tedy Omara následovat… Posmutnělý Jack se chystá na cestu do Řecka, kam už bude cestovat bez své milované. Na břehu se setká s dávným známým z Kolumbie Ralphem. Ten mu představí arabského vůdce, který patří k těm, kteří nechtějí Omara jako vládce. Dozvídá se, že Omar zdaleka není tak skvělý a dobrý muž, za jakého se vydává. Naopak, právě ukradl klenot Nilu, pro Araby důležitý symbol, bez něhož odpírají svým vládcům poslušnost. Má také v úmyslu uspořádat vojenské tažení a silou si podrobit všechny, kteří to neudělají dobrovolně. Ralph tvrdí, že ani Joan není v jeho rukou bezpečná. To úplně postačí k tomu, aby Jack ve vteřině změnil plány. Se svými společníky nasedá na první letadlo do Afriky… Joan mezitím přijíždí do Omarova honosného paláce. Brzy je jí ale jasné, že se vlastně stala jeho zajatkyní. Omar žádá, aby co nejdříve napsala jeho oslavný životopis a nehodlá ji pustit dřív, než tak učiní. Protože je mnoho těch, kteří nechtějí žít pod Omarovou nadvládou, palác je častým terčem útoků. Joan využije zmatku, který vznikne,  při jednom z útoků, a pokusí se utéct. Plátěnou střechou se přitom propadne do místnosti, kde je zavřený nějaký muž – duchovní, muž čistého srdce – Al-Džokara. Právě on je oním ukradeným „klenotem Nilu“… Do Afriky mezitím dorazí i Jack, o němž Omar Joan tvrdil, že je mrtvý. O to větší je Joanina radost, když se s ním opět shledá. Je ale třeba utéct před rozzuřeným Omarem, který si nehodlá Joan jen tak nechat vzít. Přípravy na jeho korunovaci vrcholí a Joan, Jack a klenot prchají před pronásledovateli... (TV Prima)

Trailer

tron

„To nie je náčelníkov syn. TOTO je náčelníkov syn.“ Keď začínajúci Robert Zemeckis v roku 1984 priviedol na plátna kín romantické exotické dobrodružstvo HONBA ZA DIAMANTOM, bol z toho vďaka humoru, láske, akcii, exotickej výprave a výbornému hereckému obsadeniu (Turnerová, Douglas a DeVito) komerčný hit. Bohužiaľ, o rok neskôr prišlo voľné pokračovanie, nevtipne nazvané HONBA ZA KLENOTOM NÍLU. Hoci titulná herecká trojica našťastie zostala, réžie sa chopil zručný americký béčkar Lewis Teague (ALIGÁTOR, CUJO, MAČACIE OKO) a podľa toho to aj vyzerá. Ľahkou rukou nakrútené švihácke a svižné scény „jednotky“ zostali ďaleko za horizontom (ak nerátame šokujúce odhalenie oného nílskeho klenotu z názvu), všetko je akési silené a postráda kúzlo originálu, ktorý sám osebe nebol žiadnym veľkým žánrovým ani iným zázrakom. Zlatý Indiana Jones. Zlatá HONBA ZA DIAMANTOM. ()

Maynard.

Tak tohle už je o poznání slabší než-li parádně svižná jednička. Dycky je to divný, když další pokračování točí někdo jinej (až teda na Vetřelce). Tenhle rejža není vtipnej, není koukatelnej a už vůbec není reálnej. Nad pár záběry se musí snad každý divík pozastavit a říct si, no tohle je přece blbost, takle to nejde. Škoda. Tímhle dílem byla definitivně pohřbena další možná pokračování týhle celkemzajímavý dvojice. Oproti jedničce mi chyběl humor, napětí, reálnost a strach z hlavního padoucha. No a korunku tomu nasadili jarabíci na velbloudech poslouchavší emerický písničky z magiče. To bych chtěl teda vidět. No a pointa s "klenotem Nilu" ? To bylo fakt ubohý... ()

dudo0606

Často krát mám pocit, že ľudia sú doslova len hejtermi filmových pokračovaní a proste za každú cenu vždy nejaký sequel, poprípade prequel, zhodia a znevážia. Presne ten istý prípad vidím aj tu. Podľa mňa má tento kúsok rovnakú kvalitu ako ten predchádzajúci, dokonca myslm, že pri tomto som sa zasmial viac než predtým. Jednotka mala samozrejme tú výhodu, že divák sa s hlavnými hrdinami spoznával a to je vždy jeden z najzaujímavejších aspektov filmu, tu už to nebolo nič veľavýznamné pretože hlavná trojica predsa len známa bola, ale dobrodružstvo, výprava, námet, akcia a humor boli všadeprítomné a dej neustále dynamický. DeVitova postava bola v tomto filme podľa mňa ešte ironickejšia a smiešnejšia, čo mi bolo veľmi sympatické a aj napriek tomu, že hral zdanlivého minoritného záporáka, tak som si ho koniec koncov aj tak obľúbil. ()

Dever

Soundtrack Jack Nitzsche: 1. When the Going Gets Tough, the Tough Get Going - Billy Ocean ,2. I'm in Love - Ruby Turner ,3. African Breeze - Hugh Masekela/Jonathan Butler ,4. Party (No Sheep is Safe Tonight) - The Willesden Dodgers ,5. Freaks Come Out at Night - Whodini ,6. The Jewel of the Nile - Precious Wilson ,7. Legion (Here I Come) - Mark Shreeve ,8. Nubian Dance - The Nubians ,9. Love Theme - Jack Nitzsche ,10. The Plot Thickens - Jack Nitzsche ()

Mariin

Tento film napodobuje některé Spielbergovy filmy, ale je slabší. Sledoval jsem pozorně český dabing, je to ukázka úpadku, vulgarit a klení: slovník se hemží slovy sakra (nejméně 10x), kruci, krucifix, zabiju tě!, blbečkové, zatraceně, Ježíši!, atd. Bylo by zajímavé porovnat tyto výrazy s původními slovy v originále. ()

• Natáčení v Africe provázely nejrůznější problémy, počínaje vedry téměř 50 °C, nespolehlivým místním štábem a zdržováním úřádů pokud nebyly zaplaceny úplatky. Největším průšvihem bylo, když po mnohahodinové přípravě závěrečné noční scény s davovými scénami, explozemi a kaskadérskými výkony si těsně před první ostrou někdo všiml, že v kamerách není žádný film. Celé natáčení muselo být odloženo na druhý den. Kvůli všem problémům se natáčení protáhlo o tři týdny. (kenny.h)
  • Film je věnován scenáristce Dianě Thomas, scénografovi Richardu Dawkingovi a vedoucímu výroby Brianu Coatesovi. Thomas zemřela při autonehodě šest týdnů před uvedením filmu, Dawking a Coates zahynuli v Maroku dva týdny před natáčením, když se letadlo, ve kterém hledali filmové lokace, zřítilo a všichni na palubě zemřeli. Sami Michael Douglas a Kathleen Turner vyvázli bez zranění z incidentu, když jejich malý proudový letoun při přistání v Maroku narazil křídlem do země. (kenny.h)
  • Domorodci Arak, Barak, Karak, Sarak a Tarak jsou ve skutečnosti členové artistické skupiny Létající bratři Karamazovi. (HappySmile)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)