Země nikoho (TV seriál)

• Francie

Drama / Thriller

Francie / USA / Velká Británie, 2020, 6 h 12 min (Minutáž: 42–53 min)

Bylo to časově dost propletený a i postavy se tam potkávaly tak nějak jen velmi těžce uvěřitelně, ale na druhou stranu to mělo spád, působilo to reálně a bavilo mě to. POZOR BRUTÁLNÍ SPOILER PRO PŘÍPADNOU DRUHOU SERII, ABYCH BYL HNED V OBRAZE- TAKŽE NEČTI DÁL ! Skončilo to tak, že žida z Mossadu vystřídala ségra. Brácha odjel ze zraněnou Kurdkou do Francie, kde se ho "ujala" tajná policie a kámoš donašeč slíbil s druhým kámošem, že zabijou žida i ségru.(27.12.2020)

Země nikoho představuje prolnutí tří žánrů - špionážního thrilleru, romance v exotických kulisách Blízkého východu a válečného dramatu. Naivní mladík ze sekulární Evropy odjíždí do Sýrie hledat svou sestru poté, co neuvěřil zprávám o její smrti. Stává se účastníkem brutálně vedeného konfliktu mezi stoupenci Islámského státu a kurdskými milicemi, do kterého vstupují další významní hráči. Na pozadí občanské války a střetu ideologií se odehrává osobní konflikt několika postav z obou stran barikády, které řeší rozpor mezi láskou a přátelstvím na jedné straně a ideály a povinnostmi na straně druhé, kdy se obojí až příliš často staví proti sobě za situací, které vyžadují bolestné morální kompromisy. Scénář vede své hrdiny po komplikovaných nepředvídatelných cestách a považuju ho za silnou stránku projektu. Boduje ale i herecké obsazení se spoustou neokoukaných tváří, zvlášť Mélanii Thierry si musím dát do hledáčku. Současný seriálový a filmový svět se veze na vlně plakátového manifestačního feminismu, který je konjukturální a nedůvěryhodný, často až směšný. Téhle holce ale její sílu a morální pevnost věřím. Charaktery, včetně těch, co mají malý prostor, jsou podané přesvědčivě a bez povrchní zkratky. Kdo si možná se seriálem nesedne, budou popkorňáci. Těm Země nikoho vstříc nevychází. Není polopatistická, vyžaduje určitou znalost reálií a soustředění. Celkový dojem: 90 % s tím, že se těším na druhou sérii, ke které závěr první přímo vybízí.(31.12.2020)

Země nikoho rozhodně není seriál pro nikoho. Taková jinačí a asi syrovější verze Netflix Chalífatu se ukázala být v mnoha směrech mnohem více efektivnější. Alespoň v rámci toho, že to nevypadá jak za krále klacka. Seriál nám je schopný ukázat lidi, kteří udělali těžké rozhodnutí a nemusí vás z toho trhat prdel. Obecně je i motivace postav, ale hlavně ta logika je alespoň kupodivu trochu logická. Celý seriál je schopný v celku autenticky zaznamenat potřebnou situaci bez nějakého obsrávání. Na samotném konci bohužel nemohu říci, že bych plně soucítil s postavami a byl plně pozorný. I tak jde o něco, co by nemělo zůstat v zapomnění roku 2020. Speciálně v roce 2020.(20.1.2021)

Je těžké to pochopit. Mrtvej muž z ISIS půjde do ráje k Alláhovi a bude mít kolem spoustu žen. Jedinou podmínkou je, že ho nesmí zabít "křižácká coura". To by měl smůlu, šel by do pekla a bude mít kolem sebe jen kupu vousatých chlapáků. No jo vlastně, proto moc nemusí bukanýry. Na straně kurdů se stane hrdinným mučedníkem a čeká ho vlastně skoro to samé. O posmrtném životě bojovnic YPJ můžeme jen spekulovat. Teď už vážně. Krásně vidět důsledek evropské multikulturnosti a jejího vlivu na postupné radikalizování už od dětství. Klady: seriál má slušné dějové tempo; několik prolínajících se linek; ve jménu Alláha v klidu obětují život obě strany; oblíbený Mossad na scéně nechybí a dokonce v jedné roli starý dobrý Joe ze seriálu Stoupenci zla; válka - krutosti sice napůl kamery, ale jsou; k tomu všemu agenti všeho druhu, jejich nenápadné i nápadné verbování. Závěr: doporučuji.(5.12.2020)

mám celkem rád filmy a seriály z tohoto prostředí,protože jakkoliv je to většinou spíš jedna velká deprese,filmařsky je stále celkem atraktivní.No man´s land na mě pak solidně fungovalo první 2-3 díly,kdy se teprve rozehrávala hra a bylo zajímavé sledovat jak hlavní "hrdina" hledá svou sestru,která by měla být mrtvá,ale on si vsugeroval,že jí náhodou zahlédl v televizi.A u téhle linky a jeho pozorování místních poměrů klidně mohlo zůstat.Ve chvíli kdy se začne jednak různě skákat v čase a druhak se děje zapojí další linky - špionážní s mosadem a linka britských členů ISIS se seriál stává divně a zbytečně překombinovaným a i když stále působí celkem reálně,dost mu to ubírá na síle.Konec si sice nechal něco málo prostoru pro pokračování,ale upřímně bych se bez něj obešel...60%(17.1.2021)