Čtyřiatřicetileté Doře se zhroutil život. Její životní láska se oženila, avšak ne s ní. Navíc se zdá, že i její cukrárna je ztracená. Rozhodne se, že obojí musí získat zpět, a to i za cenu lži. Setkává se s různými lidmi včetně nové ženy svého milého a nakonec pochopí, že ona láska, ke které se tolik upíná, nemá skutečný základ. Rozhodne se zbavit sebelítosti a otevřít se možnosti nového vztahu. (Filmbox)

Jirkacek

Moc maďarských filmů jsem neviděl a tak byl ten s názvem Snoubenec nebo milenec ? jedním z prvních, které mé levé a zároveň pravé oko shlédlo. Komedii jsme si vybrali z nabídky společnosti NETFLIX, neboť jsme nechtěli nic náročného, pokud možno se i zasmát a hlavně nám vyhovovalo, že trval jen 89 minut. Jak se později ukázalo, bylo to tak akorát, ale nepředbíhejme. Vše začalo představením naivní Dory (Vica Kerekes), se kterou se po nezávazném a docela pěkném vztahu rozešel milenec David (Miklós Bányai) a zasnoubil se s Juli (Emöke Zsigmond). Naštvaná Dora si otevřela cukrárnu, ve které nabízela koláčky a zákusky pojmenované podle nešťastných párů z filmové historie. Třeba Kate Winslet prodávala pouze s Leonardem DiCapriem, Alaina Delona zase nešlo koupit bez Romy Schneiderové. Jenže neměla moc kšeftů a malé cukrárně hrozil krach. Dora se však odmítla vzdát a zapojila se do soutěže o finanční podporu pro rodinné firmy. Vítěz bral 95 tisíc euro, ale osamocená cukrářka si musela sehnat manžela a alespoň jedno dítě, aby se jí mohla vůbec zúčastnit. Proto sbalila celkem sympatického zubaře (László Mátray(, který se okolo ní pár dní ochomýtal a ze sousedního bytu si půjčila vzdělaného kluka školního věku Lacika, dbajícího na slušné chování, z něhož udělala adoptivního syna. Společně pak odjeli na několikadenní mítink nedaleko Budapešti, kde se ve vile odehrávala samotná soutěž. První komplikace nastala hned po příjezdu, jelikož se soutěže zúčastnil i její bývalý milenec David s Juli, kteří chtěli peníze na provoz školky, i když sami dítě ještě neměli. I díky tomu se roztočil kolotoč trapných i lehce úsměvných situací, nicméně bohužel převažovaly spíše ty trapné. Mockrát jsem se nezasmál, pokud si dobře vzpomínám tak asi dvakrát a vůbec jsem nechápal Doru, kterou to stále ještě táhlo k Davidovi. To už jsem viděl v jiném filmu, také se zrzavou slovenskou herečkou. Bylo mi líto zubaře, který se opravdu snažil, ale stále narážel na Dořinu odtažitost, která si ani na chvíli nedovedla připustit, že by se s dentistou třeba dala dohromady. Nejvíce se mi líbila postava Lacika, který na svůj věk měl opravdu zvláštní chování, ale jeho chytrost nezabránila tomu, aby se zamiloval do dcery jejich soupeřů. Jak to dopadlo, to už jsme se ale nedozvěděli. Naopak, jak to dopadlo mezi čtveřicí Dora, zubař, David a Juli, to jsme se dozvěděli pár minut před koncem filmu, kdy se Dora přede všemi přiznala, že podváděla. To už však prozrazovat nebudu, ale co mohu vynést na světlo boží je informace, že snímek Snoubenec nebo milenec ? nic nového nepřinesl. Tuctový příběh byl zabalený do maďarského guláše, který však nebyl tak pikantní, jak by mohl být. Taky mi neseděl český dabing, namixovaný se slovenskou mluvou. Bylo to divné, ale neříkám, že byl film úplně špatný. Docela dlouho jsem se rozhodoval, jestli ode mne získá jednu nebo dvě cípaté a pak jsem dospěl k závěru, že…..Pojďme hodnotit. Suma sumárum, maďarská komedie Snoubenec nebo milenec ? ode mne získala dvě zasnoubené hvězdičky **. () (méně) (více)

fabecc1222

Snad moje první setkání s Maďarským filmem, ke kterému jsem se dostal skrze Vicu, ale bohužel ani ona, a její sexy křivky nedokážou tenhle film vytáhnout ze skoro úplného dna romantických klišé a zvratů, a zároveň i tragicky napsaných postav a dialogů. Přitom začátek s filmovou kavárnou ještě ušel, ale jakmile se děj přesune do uzavřeného komplexu láskového workshopu plném nezajímavých osobností, tak to jde komplet do kytek. Hodně zvláštní volbu také přinesli distributoři či tvůrčí českého znění, kteří nechali Vicu a pár dalších postav mluvit slovensky, a zbytek je přemluven do češtiny, což jsem ještě v životě nikdy neslyšlel, a pochopitelně to nedává vůbec žádný smysl. ()

claudel

Neškodná a nenáročná komedie pro příznivce V. Kerekes, která se ale překvapivě neodhaluje a nezásobuje nás nestydatými scénami, jak u ní bývá zvykem. Na Netflixu je to ve zvláštní jazykové verzi, kdy někteří hovoří česky a někteří slovensky, přičemž nelze odhadnout, co se tím myslí, když jsou všichni herci a herečky Maďaři. ()

Olík

Taky jste teď klidnější, když víte, že zbytečné romantické komedie se netočí jenom u nás, ale i u našich bývalých sousedů? Vicu Kerekes a její hrudník opustí muž jejího život, tak copak se asi bude dále dít? Že by rezervní princ na bílém koni už vykukoval z poza rohu?  Asi někde na této planetě žije cílová skupina podobných záležitostí, jinak by se každoročně netočily po vagónech a ono i všechny ty  Pauhofové, Hřebíčkové, Kerekesové, Polívkové, Khekové či Kubařové taky musí něčím platit složenky. ()

Necrotongue odpad!

Nikdy jsem se netajil svou slabostí pro pihovaté zrzky, a pokud si na nich příroda dala záležet podobně, jako je tomu u Vicy Kerekes, stává se ze mě bezmocná oběť. Ani to mi ale nemůže zabránit v tom, abych konstatoval, že si Vicu Kerekes nikdy nezařadím na svůj seznam oblíbených hereček, protože krása holt není všechno. Od romantických komedií toho už po všech těch zkušenostech mnoho nečekám, tady jsem ale doufal v to, že mě bude bavit ta v obsahu zmíněná cukrárna, pobyt v ní ale skončil málem dřív, než začal, a pak už nebyla žádná naděje na cokoliv inovativního. Scénář byl velmi chabý, herecké výkony s ním držely krok a já tak opět odpaduji a nemám z toho radost. P. S. Ty vousy byly fakt nechutné. / Poučení: Nevstoupíš dvakrát do téhož bazénu. ()