Maléna

Malèna

Malena

Malena

Drama / Romantický / Komedie / Válečný

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's cut: 109 min)

Opravdu nechapu ty kecy typu chytrej film, uzasny drama, skvost a podobne, protoze me to prislo jako naprosto jednoduchoucka komedie se stupidnim pribehem, kde jde jen o to, ze v jedny prdeli v italii behem druhy svetovy zije jedna sexy zenska, ktera kdyz se projde po meste, tak se za ni otoci kazdej chlap s hlaskama typu ty bych protah vsechny otvory a zensky ji naopak pomlouvaj, ze je coura. Do toho vse sledujem ocima 12 letyho kluka, kterej je do ni zamilovanej. Nicmene tim, ze rikam jednoduchoucka komedie, se to nesnazim nijak kritizovat, Tornatore vse natocil s lehkosti, takze se na to moc prijemne kouka, obcas to fakt skvele pobavi, paradni hudba, jednotlivy postavicky jsou spravny uchylacci a Belluci je sexy. Takze jsem se tech 90 minut dobre bavil.(10.11.2010)

• lillien

V každém komentu se pořád dokola opakuje něco o kráse či dokonce nádheře Moniky Bellucci, o erotičnu, o dráždivosti, o skvělé kameře...Shrnu-li svůj dojem: místy nudou jak sviňa protkané parchantovi sny a první poluce nejsou můj šálek kávy. Asi se na to (na ni) krásně kouká, ale místy se u toho taky krásně usínalo. Většina těchto lyrických a pocitových snímků mnou projde jako nespasmické laxativum. Sic bezbolestně, nicméně okamžitě zapomenuto.(16.7.2012)

Nejen, že se v hlavní roli objevila svůdná Monica Bellucci, ale i mile vyprávěný příběh platonicky zamilovaného mladíka je velmi pěknou romantickou podívanou. Nechme si zdát o ní, o té, kterou půlka vesnice až obcesně zbožňuje a druhá (samozřejmě ženská) ji závidí půvab a nenávidí ji. Snímkem z druhé světové války je ukázáno, že být "jiným" bohužel znamená být odstrčeným a nemohoucím a to bohužel s sebou nese, zvlášť v tak kritické době, negativní důsledky.(7.4.2012)

• Matty

Bezesporu hodnotný studijní materiál pro všechny voyery, ale jako pojednání o morálních prohřešcích „počestných“ občanů Maléna neobstojí. Tornatore společně s celým osazenstvem městečka dobrou hodinu slintá nad vnadami Bellucciové, což je alibisticky omlouváno převzetím hlediska kluka s rozbouřenými hormony a navíc shazováno fraškovitými scénami z domova. Stejně jako malý Renato se ale krásou titulní hrdinky jenom opájí, nedělá nic pro její obranu, nenabízí žádné argumenty, které by podpořily to, co podvědomě tušíme – že Maléna byla do své role děvky dotlačena okolím. Vůči Maléně empatický doslov je tak sice vzhledem k odlišnému vnímání svobodné a zadané ženy na Sicílii věrohodný, ale k filmu jen násilně přilepený. Náhlé změnění postoje k hrdince, jež po celý film nebyl dovolen jediný obranný protipohled, je od režiséra stejně pokrytecké jako změna v chování místních. Bylo by vlastně velmi smířlivé označit Malénu za Prci, prci, prcičky filtrované skrze nostalgii. Ty, byť srovnatelně oplzlé, alespoň netrpěly takovou vyprávěcí repetitivností (sledování Malény na ulici, sledování Malény v jejím soukromí, samohana… a znovu od začátku). Možná byla chyba v tom, že jsem zhlédnul rovnou režisérský sestřih, jakékoli srovnání s mnohem barvitějším Amarcordem, mezi jehož zapálené obhájce rozhodně nepatřím, mi nicméně přijde nemístné. 50% Zajímavé komentáře: Gemini, sportovec, Le_Chuck, mata77(17.8.2012)

Buona fortuna, signora Malèna. Již od prvních deseti minut je jasné, že celý film bude ódou na tělo Monicy Bellucci. Všem okolo se Monica líbila, ano mně také. Téměř pro všechny se Bellucci stala femme fatale, pro mně nikoliv. Na druhou stranu už konečně vím co bych odpověděl na otázku: Kdyby sis měl zahrát jedinou dětskou roli, která by to byla? Filmy Guiseppe Tornatoreho neznám, Malèna je první, jestliže však jsou všechny jeho filmy tak perfektně stmelené zajímavým dějem, uvěřitelnými postavami a hlavně jejich chováním, s radostí si jeho filmografii nakoukám celou. Jinak všeobecně s italskou kinematografií nemám příliš dobrý vztah a Malèna se pro mě stala něčím jako kapkou naděje. Dveře s cedulkou Itálie tedy ponechám pootevřené.(20.4.2008)

• - Plakát z filmu, na kterém si Monica Bellucci zapíná boty, se stal nejprodávanějším filmovým artiklem toho roku a visel v pokoji milionů teenagerů. (Roman.Ticka)