Maléna

Trailer
Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

VOD (1)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

Trailer

Flakotaso

Moc pěkné, chvílemi jsem dokonce přemýšlel o pěti hvězdách. To hlavně díky samotné Maléně-Monice, kterou jsem až do dneška nemusel. Zde je však tak prudce rajcovní, že není ani příliš namáhavé pochopit hlavního hrdinu. Je tady však jedno velké ale, a to je přílišná zkratkovitost a stručnost příběhu. Některé scény se mi dokonce zdály přímo natvrdo useklé, jakoby Tornatore chtěl co nejkratší stopáž. Těžko říct, jisté však je, že půlhodina navíc by určitě prospěla. Vyjadřovat se k Morricconemu je zbytečné, opět nádherná hudba. Jo, a ještě jedna věc mi neseděla a to scéna lynčování Malény, která v tak příjemném filmu působí jako pěst s navlečeným boxerem na oko. Jakoby režisér parafrázoval podobnou scénu s Řeka Zorby, tam však pasovala o poznání lépe. ()

Boss321

Poměrně drsné drama odehrávájící se za druhé světové války v jednom malém italském městečku. Atmosféra mezi lidmi a vůbec celého města je vybudována naprosto perfektně. Podmanivá hudba od génia Ennia Morricconeho opět nemá chybu, tenhle člověk snad neumí složit špatnou melodii. Další co mne velmi zaujalo je perfektní kamera, obvzláště dlouhé scény natáčené na jeden zátah. Monica Bellucci přesvědčila, že krom toho, že je neuvěřitelně nádherná, umí i výborně hrát. Zatím se jedná o její životní roli a mám takévý dojem, že ji jen tak nepřekoná. Představitel malého chlapce podává, i přes svůj nízký věk, kvalitní výkon. Hodně solidní filmový zážitek, který každému doporučuji. Čtyři a půl hvězdičky....... ()

Zazie

Zpočátku mi to připadalo jako velmi stručný výtah z Amarcordu - podobná atmosféra, ale bez vtipu. Nějaké dvě třetiny filmu je děj velmi úsporný: Maléna kráčí městem se sklopenýma očima, chlapi slintají, ženské plivou, puberťák šmíruje. Teprve ke konci se to trochu rozběhne. Sice se na to celkem dobře kouká, ale jde o příběh, jakých jsou desítky. ()

nascendi

Sú tri nespochybniteľné istoty - Tornatore je výborný režisér, Morricone je neuveriteľne invenčný hudobný skladateľ a Bellucci je krásna žena. Napriek tomu spojenie týchto troch kvalít nevytvorilo adekvátny výsledok. Predovšetkým mi nebol jasný zámer filmu, lebo to bol materiál na dva filmy (jeden o dospievaní chlapca a druhý o pokryteckej morálke vidlákov na Sicílii), pričom pozadie vojnových udalostí považujem za neorganicky prilepené a teda zbytočné. Problematika dospievania chlapca bola zvládnutá asi najlepšie. Monika sa polovicu filmu premávala pomedzi davmi slintajúcich samčekov, potom bez bližšieho vysvetlenia skĺzla k prostitúcii, aby bola neskôr v silnej scéne, ktorá však vyznela, ako z iného filmu, miestnymi zodranými a zostarnutými ženami lynčovaná. Pomohlo to iba urýchlenému záveru, v ktorom ju miestna komunita bez väčších výčitiek svedomia váhavo prijíma medzi seba. Paradoxné teda je, že v pomerne chudobnom deji vyznievali niektoré jeho časti ako nadbytočné. Vizuálny a hudobný zážitok bol v poriadku, ale celok môžem považovať iba za priemerný. Škoda. ()

Superpero

Nevím proč je v italských filmech o dospívání vždy hromadná masturbace. Asi národní zvyk. Italská teatrálnost mi ze začátku dost vadila a přišlo mi, že je to vlastně dost o ničem. Zároveň naprostá posedlost celého města Malénou mi přišla přehnaná, jelikož to zase nebyl úplnej zapadákov. Vizuálně je to skvělé a hodně silným závěrem si mě to nakonec získalo. 70% ()

• Plakát z filmu, na kterém si Monica Bellucci zapíná boty, se stal nejprodávanějším filmovým artiklem toho roku a visel v pokoji milionů teenagerů. (Roman.Ticka)