Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

Puol

Nečakal som , že ma takto zaujme príbeh 13 ročného chlapca, ktorý prežíva svoju prvú lásku. Čo sa týka ospevovanej úlohy Monici Bellucci, tak si myslím, že o podobnej úlohe snáď sníva každá herečka, akurát nie každá má na to predispozície. Nebyť občasného "talianského" prehrávania vo vedľajších úlohách, dal by som plný počet. Videl som Director's cut. ()

lemonova

To, čo sa podarilo, bola perspektíva.. ale sledovať celý čas "z diaľky" Malenu, okolo ktorej sa všetko točí a o ktorej motívoch a pocitoch sa vlastne nedozvieme nič, mi skrátka nestačí. Forma tu tak trochu predbehla obsah. ()

mrtvej pes

Trápila jsem se, jak shrnout, proč hodnotím tak "estetický" film tak nízce, ale uživatel Matty už to naštěstí udělal za mě. ()

siloalampa

Nedá sa na rovinu povedať, či je tento film dobrý, alebo zlý. V každom prípade je zaujímavý a ja mám zaujímavé filmy rád. Plytký dej nahradili skvelé herecké výkony (najmä malého chlapca), krása hlavnej predstaviteľky, výborná réžia, ale hlavne tá pravá nezameniteľná atmosféra filmu samotného...Na druhej strane je však viac ako isté, že film zaujme skôr chlapa. Malena, hmm... ()

Pekisan

Prilis velka krasa je vzdy hriesna, hlavne ked navadza k hriechu a mozno aj preto musi sama zhresit, aby ju hriechy vykupili a stala sa ludskou.... ()

Biopler

Myslím, že Tornatore správne vykreslil predstavy 13-ročného chlapca, v ktorom sa prebúdza zrazu toľko energie, vzrušenia a snov o sexe a jednej kráske, aj keď o dosť staršej. Hovadsky ma pobavila scéna, v ktorej otec rodiny došiel ráno budiť mladíka a načapal ho s tým čo nemal vidieť - a tá hádka. Skrátka taliančina je jazyk, v ktorom najlepšie znejú rodinné hádky. Morriconeho hudobný motív je veľmi dobrý. Príbeh sa však až príliš točí okolo chlapcových predstáv a Malèna sa prechádza po meste ako na promenáde a všetci civia - to sa deje tiež príliš veľakrát. Pôsobí to dosť nereálne. Na druhej strane sú zase podarené scény snenia o vyslobodení či chránení Malèny. Silné 3* sú na mieste. ()

tranquill

"Z toho si nic nedělej, v Sovětským svazu nejedí vůbec nic!" Zprvu romantické komediální vyprávění přejde v kvalitní válečné drama. ()

Allan

Tenhle film je prostě krásnej. Určitě se najde hodně těch, kteří ho zapudí jako sentimentální kýč, ale mě osobně nadchl. Nikdo jiný na světě nedokáže vyčarovat takovou poetiku než Taliáni. To, že se film snaží obsáhnout jakoby víc žánrů není vůbec na škodu, je to dělané s vkusem a citem a dává mu to krásnou pestrost. Navíc je stále optimistický i ve chvílích, kdy spíš tuhne krev v žilách. A ani jedna jediná postavička zde není vylíčená jako vyslovená svině. Spíš jen hloupé slípky, které mají vždy tendenci řešit vše velmi razantně a bez cavyků a jejich manžílci, podpantofloví, víceméně neškodní prasáci. Rozhodně film doporučuju jako lék na podzimní deprese. Zahřeje, to mi věřte. ()

MilesTeg

Vynikající pohled na fašistickou Itálii a společnost maloměsta, která je vlastně v každé době a společnosti úplně stejná, odporně stejná. Kvalitní výkon Moniky Bellucci a její krása na vrcholu. ()

Acrobat

Sexuálne veľmi chytrý a precízny šibenično-vojnovo-priemerný film s porciou mladej nevinnosti a triumfálnej ženskosti. ()

st3f0o

Nádherný filmík s veľmi silným príbehom, úchvatnou autentickou dobovou atmosférou a samozrejme výborným hereckým obsadením. Božsky zvodná Monica Bellucci, vynikajúci Giuseppe Sulfaro a k tomu dokonalá, precítená hudba Ennia Morricone (milujem ten soundtrack). Všetko spolu vytvára dielo pre intenzívny filmový zážitok, ktorého veľmi dojemný záver je pre mňa vôbec jedným z najsilnejších, samozrejme slzám som sa ani ja neubránil :') ()

Brinkley

Maléna na mě uděla opravdu silný dojem, ale znovu ji vidět nechci! Takovou depku už jsem delší dobu z filmu neměla. Určitě však ještě v budoucnu narazím i na další, v nichž všechny šedivý nebo starý ženský jsou závistivý, nízký potvory a jejich muži zase neukojený bačkory... ()

havran

Tenhle film mi hodně připomíná staré zlaté italské filmy - hezký a romanticky natočený film z válečné Sicílie, kde se všechno točí kolem krásné Monicy Belluci a její krása je jí v její bídě spíše na škodu... Atmosféra maloměsta je tady vykreslená ve své nahotě a pěkně realisticky a navíc z pohledu zamilovaného náctiletého kluka. Klidně se to mohlo odehrávat "u nás v Horní - Dolní". Lepší než žánrově podobná Mandolína kapitána Corelliho i s "kocouřím" pohledem Nicolase Cagea. ()

DENIROSIS

Romantická vzpomínka Renata na první a největší lásku svého života,na pozadí 2.světové války.Na filmu mě především zaujal jak způsob vyprávění,tak i krása hlavní představitelky,ale co bych chtěl hlavně vyzvihnout je proměna lidí v jednu chvíli fašisté,po té jak se to obrátí,vítají spojence či zapírají minulost. ()

denbrough

Nádherná, tajemná a nedostupná Monica Bellucci, velice přesvědčivý Giuseppe Sulfaro v roli Renata, úžasná hudba, příběh o tom, jak "být výjimečný" nemusí být vždycky výhrou, a některé nezapomenutelné scény řadí tento film do mé Top 10. P.S. A hlavně ta hudba.. ()

JamesLeon

Po velkém váhání dávám 4*. A to proto, že je to neobyčejný film, který mě nenechal vůbec chladným. Taky díky muzice, Morricone opět nezklamal. No a hlavně díky Monice, za její skvělý výkon. ()

Astrebleue

Dlouho jsem se těšila na tenhle film a má očekávání byla naplněna. Nejenže Monica Bellucci je podle mě nejhezčí herečka a moje oblíbená, ale také konečně hraje roli, která jí opravdu sedí. Krom občasného ,,bezvětří" v ději a typicky italských rysů mi film připadal krásný, ale přecejen konec mi přišel smutný. Jakoby nebylo jiné volby, než sklopit hlavu, tvářit se, že se nic nestalo a stát se pouhou součástí velkého tupého stáda. ()