poster

Mørkets øy

 • angličtina

  Island of Darkness

 • angličtina

  Isle of Darkness

  (neoficiální název)

Horor / Thriller / Mysteriózní

Norsko, 1997, 83 min

Scénář:

Nikolaj Scherfig

Producenti:

Henrik Danstrup

Střih:

Pål Gengenbach
(další profese)
 • kareen
  *

  Tak to zas byla jednou síla. Už jsem si tak nějak zvykla, že Norové točí tak trochu zvláštní (čti divné) filmy, ale tohle překonalo všechna má očekávání. Byla jsem podle obsahu i zdejších komentářů připravena na něco ve stylu Rituálu, tedy že mladá učitelka přijede na odlehlé místo, kde se dějí nekalé věci, které jak zjistí mají na svědomí nábožensky zfanatizovaní obyvatelé. Ti jí půjdou po krku a celé to bude zahaleno mysteriózním nádechem, možná i s nějakou tou děsivou scénou navrch. Jenže tady jsem měla pocit, že jsem se ocitla mezi těžkými magory, kteří jsou náhodou k tomu všemu ještě nábožně založení, ale není to primární příčina jejich šílenství. A jediná kladná postava mezi nimi je obecní blázen - ano i tito vážní adepti na uzavřené oddělení psychiatrického ústavu mají svého obecního idiota, to bylo něco co mě dorazilo úplně. Z tohoto pohledu je těžké hodnotit herecké výkony, ale pokud bylo jejich záměrem vypadat a chovat se jako totální vypatlanci, tak to zvládli na výbornou, to zase ano. Jediným světlým bodem tak zůstala Sofie Grabol i když ani ona nepředvedla nic tak výjimečného, jenže na její obranu, s takovým scénářem to jde asi dost těžko. Co se týká té tajemné atmosféry, působilo by to o moc lépe, kdyby za každou druhou napínavější chvilkou nenásledoval nějaký rozjuchaný poprockový song, který bych si pustila klidně na pohodu, ale do takového typu filmu se absolutně nehodí. A hned nato zas nějaký horrorově vypjatý moment, který spočíval hlavně v tom, že kdosi zařval a zvukař to pustil naplno, aby to bylo ještě strašidelnější. Tedy asi, já nevím, protože moje pocity se zmítaly někde mezi znechucením a nevěřícným smíchem. A když k tomu přičtu ještě tu závěrečnou naháněčku o život, co už se zvrtla v úplnou béčkovou blbinu, jsem ráda, že jsem mohla svým skromným hodnocením snížit celková procenta aspoň o ty tři body i když i těch 67% je z mého pohledu ještě pořád dost.(24.4.2014)

 • ricci.s
  ****

  Hlavnou hrdinkou tohto hororu je Julie, Dánka, ktorá sa po rozchode s priateľom presťahovala na malý ostrov na severe Nórska, kde začala pracovať ako učiteľka. Od začiatku sa však necítila vo svojej koži, pretože komunita obyvateľov sa správala zvláštne, či už dospelí, alebo deti a od začiatku jej dávali najavo, že medzi nich nepatrí. Julie taktiež zistila, že na ostrove sa v poslednej dobe udialo niekoľko podozrivých úmrtí, ale zdá sa, že to nikoho netrápi. A to ešte nevie, aké peklo ju tam čaká! Zaujímavý hororík o nábožensky sfanatizovaných ostrovanoch. Slušná atmosféra, hudba a herecké výkony. Najmä ku koncu to bolo nesmierne napínavé. Chválim...(19.7.2010)

 • dr.horrible
  ***

  Bez prekvapenia, bez krvi, v pomalom tempe.. na druhú stranu uveriteľné a nepríjemné. Hustá tiesnivá atmosféra je najväčšou devízou tejto neznámej nórskej depky. Nejaké amatérstvo na tom vôbec nie je vidieť, naopak, neherci sú až moc slizkí a presvedčiví, atmosféra funguje dokonale. V tejto dedinke by som sa teda vážne nechcel ocitnúť .. PS: Za povšimnutie stojí aj perfektný pesničkový soundtrack, na horor nezvyklý. Ten sa mi vlastne páčil ešte viac ako film samotný(9.4.2014)

 • klima777
  **

  1) Horor to není v žádném případě. 2) Občasná nuda ano. 3) Paul–Ottar Haga by měl být jmenován (či zvolen) předsedou Cechu hereckých neumětelů.------- Klišé, nedotaženost a nepřesvědčivost pohřbívají slušné a zajímavé momenty Temného ostrova – ještě slyším údery hrobníkovy lopaty na víko celuloidové rakvičky. Jenomže vzpomenu-li si na Bennyho Hinna nebo Argentinskou duchovní obrodu a tzv. "zubní zázraky", přihazuji druhou hvězdu (či spíše zlatou plombu) a mizím.(12.9.2013)

 • Madsbender
  **

  Poslabší nevýrazný nórsky sektársky horor (pardon za vyzradenie pointy jasnej už niekde na konci prvej polhodiny), ktorý láka inak skvelou, však tu nie až tak úžasnou Sofie Gråbøl v hlavnej roli učiteľky Julie, ktorú vyhodia z dánskej školy, a tak si nájde novú pozíciu na malom nórskom ostrove so silnou kresťanskou komunitou. Po väčšinu času, s výnimkou posledných približne 20 minút, sa tam toho veľa nedeje, miestami mi nebolo jasné, či pozerám horor (ktorého je tam pomenej), uťahanú drámu alebo ženský film (tým odkazujem na niektoré Juliine úlety) a ja som niekde v polovici zistil, že sa celkom nudím. Na filme je vidieť, že sa mu priveľa financií nedostalo a miestami sú niektoré aspekty tak amatérske, až ma z toho rozbolela hlava. Ale môžem si v zozname krajinno-žánrových kombinácií zaškrtnúť položku "nórsky horor". P.S.: Haga je mi vrcholne nesympatický. 40%(7.4.2014)

 • - Vo filme sa nachádza scénka kedy učiteľka vysvetľuje žiakom rozdelenie Československa. (S.Kok.i)