Živá planeta (TV seriál)

The Living Planet

Živá planéta

The Living Planet: A Portrait of the Earth

Dokumentární

Velká Británie, 1984, 10 h 57 min (Minutáž: 54–55 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (17)

Jedinečný zeměpisný a přírodopisný dokument opravdového mistra tohoto žánru Davida Attenborougha, který nám ve 12 dílech představí vše podstatné o naší Zemi - od postavení Země ve vesmíru, po její historii, základy globální geografie, vulkány, mořský svět, svět ptáků a rostlin, svět na zemi i pod zemí, až nakonec svět lidí a civilizace, včetně vyhlídek do budoucna, pochopitelně s nezbytným ekologickým odkazem. Každý díl pojednává o něčem docela jiném a celý seriál je díky tomu tak neobyčejně až fantasticky pestrý, že lze s klidným svědomím doporučit všem vrstvám diváků, i těm, kteří obyčejně dokumentům neholdují. Projedeme všechny kontinenty světa včetně Antarktidy, nahlédneme na dna oceánů i na nejvyšší pohoří, do vysokých vrstev afmosféry i na oběžnou dráhu Země. Na mnoha záběrech z nejexotičtějcíh koutů světa se představí autor osobně, jak bývá v jeho dokumentech zvykem, a vypráví plně srozumitelným a poutavým tónem o všem, co mu vidíme za zády. Po shlédnutí všech dílů Živé planety se budete chytat účasem za bradu a budete mít díky tomu všemu, co jste v těch dvanácti hodinách poznali, pocit, jako byste se znovu narodili do světa, na který už budete shlížet trochu jinak. Byť právě zejména poslední díl není nikterak přívětivě povzbuzující, což ani jinak nelze, má-li autenticky nastínit globální ekologickou situaci, včetně rostoucích existenčních celosvětových problémů, které jsou s nekonečnou mírou nepochopitelné arogance ze strany lidstva ignorovány a přehlíženy.(19.2.2004)

Ač jsem geograf hummánní, tak mé srdce vždy zaplesá, když vidím ty krásné taje přírody v dosud nezničených a málo poznaných lokalitách.(5.6.2010)

Tohle byl můj první seriál od Attenborougha, tenkrát ještě na černobílé televizi, a od té doby kdykoli něco od tohohle PANA DOKUMENTARISTY v televizi běží, nenechám si to ujít. Veškeré přírodovědné snímky BBC mají vysokou úroveň, ale tenhle pán tomu dává něco navíc, proč jsou lepší. Možná ten nadšené osobní vstupy...? Navrch mám pocit, že i české dabingy jsou u jeho filmů dobře ošetřeny a nestává se v nich, jako u téměř 80% ostatních (i dokumentárních smínů!) že si pletou např. lachtany s tuleni (viz rodinný film ZLATÝ TULEŇ, kde je sice moc dobře vycvičený a roztomilý lachtan, ale z tuleně tam nezahlédnete ani čumák a mnoho dalších).(14.7.2007)

Dokumenty Davida Attenborougha jsou neuvěřitelně živé,strhující a maximálně profesionálně natočené.Navíc jsou natočené s velkým nadšením a srdcem,což je katapultuje o laťku výš,než ostatní dokumenty.A přesně takový je i tenhle seriál,vyprávějící velmi komplexně o naší planetě a životu na ní.Jasně živých a nezapomenutelných 100%.(4.5.2011)

Díky skvělému Davidu Attenboroughovi jsem se dostala k zoologii blíže a nikdy jsem toho nelitovala. Jeho dokumenty jsou jedinečné a naprosto strhující.(28.1.2007)

Jeden z nejpřínosnějších dokumentů o životě na naší Zemi vůbec, který je komplexním shrnutím a detailním pohledem zároveň. 100% = 5/5(29.12.2010)

Živou planetu řadím mezi dokumentární klasiky. Je to něco, na co by se měl podívata každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svět kolem sebe.(11.1.2012)

Otec vsech dokumentu. Profesionalni vypraveni nabite zajimavymi informacemi.(28.5.2014)

První dokumentární série sira Davida Attenborougha, kterou jsem zaznamenal byla, myslím, série Zázraky života (The Trials of Life), z počátku 90. let 20. století. U sira Davida se ale vždy jedná o vysoký standard a na tenhle seriál se musím jednou povinně kouknout. Již teď ale lze vynést rozsudek a ten zní: Verdikt: 5* a 90 %.(19.12.2014)

Vyše tridsať rokov starý dokumentárny portrét našej planéty, ktorý i na svoj pokročilý vek je neutíchajúco dychberúci, znamenitý, pestrofarebný, inteligentne predložený a naviac si to môže človek veľmi dobre porovnať, ako sa príroda za tú dobu (ne)zmenila.(19.10.2019)

• dandislav1991

naučná podívaná na nedělní odpoledne(28.3.2011)

Dost možná právě díky tomuto seriálu, na který jsem v první třídě koukal a pak jsme následující den ve škole s kamarády horlivě probírali co jsme v něm viděli, se moje osobní zaměření zájmů dále ubíralo směrem k přírodovědě obecně. A když si tak promítnu obsah jednotlivých dílů, je to vlastně geografie. Hodně spojená s biologií. Geografii a biologii jsem studoval i na VŠ. Že by náhoda?(21.8.2012)

Tohle je to, co by měli všichni měli vidět. To je naše planeta...náš život.(26.11.2012)

Československá televize před listopadem 89 vysílala celou řadu pravidelných relací, jako nedělní chvilka poezie, tak i pravidelně každý pátek ve 20:00 život v přírodě, v rámci kterého byl odvysílám i tento seriál, takže u mě jedna ze vzpomínek na dětství.(10.8.2014)

David Attenborough je mistr filmař a jeho přírodopisné filmy jsou dnes legendárni.(31.3.2012)

Tady asi nejde jinak. Pan Attenborough je ve svém oboru něco jako pan Hawking ve svém. :)(26.8.2015)

Jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla věnovat biologii. Jedinou chybičkou byl dabing, který občas poskytnul mylnou informaci, ačkoliv byla v originálním znění z úst Davida Attenborougha vyřčena správně.(8.3.2017)