Modrá planeta - Historie oceánů (TV seriál)

Blue Planet, The

Dokumentární

Velká Británie, 2001, 8x50 min

Kevin Flay

George Fenton

Úžasné záběry úžasných obyvatel mořského prostředí. Těžko říct, která série BBC to odstartovala, mám na mysli využívání nejmodernější techniky při tvorbě těch divácky nejlépe a nejvýše hodnocených záběrů z těch nejhůř přístupných míst k zobrazení těch nejvzácnějších či nejzkrytějších druhů živočichů a jejich doposud nepopsaného chování. Tuto prestiž přinesla dokumentům BBC asi nejvíce 11dílná série Planet Earth (2006) nicméně již i zde jsou k vidění záběry a živočichové do té doby snad nezachycení při nově objevených druzích chování, což z ní dělá neméně luxusní dokumentární sérii. Škoda, že v té době se ještě nenatáčelo resp. nevysílalo v HD. Verdikt: 5* a 95 %.(14.1.2012)

Obrazově i obsahově úchvatný populárněvědecký dokument o životě v mořích a oceánech. Celá, nebo alespoň částečná, krása podmořského světa a života je nám předkládána v působivě půvabných obrazových kreacích a příhodným hudebním doprovodem. Pro převážnou většinu lidských bytostí neznámý život se odkrývá ve své pestrosti, kráse i syrové nemilosrdnosti v boji o přežití. Podmořský život je odkrýván ve své rozmanitosti a odlišnosti od tajemných hlubin přes širý oceán po pobřežní vody. Od arktických zamrzlých moří přes mořské vody mírného pásu po oblasti korálových útesů. Ukazuje důležitost mořských proudů a vlivu přílivů na celkový život v tajuplných vodních hlubinách. Všechny prostory jsou unikátní a důležité pro celkový život v obrovské mase moří a oceánů. Ukazuje nepřeberné množství živočichů žijících, či částečně žijících, v mořích, či těch, kteří z tohoto prostředí těží pro své přežití. Pestrá škála živočichů zahrnuje nejen ryby, ale též paryby, plaze, savce, ptáky, bezobratlé a formu označovanou plankton. Odkrývá se nám část tajemného života a boje o zachování jedinečných živočišných druhů. Vše a všichni mají své dané místo a roli a všichni jsou důležití pro přežití těch dalších. Vše je nezastupitelné a zaplňuje celkovou strukturu bohatství života. Útoky, obrana, úskoky, úkryty, hrozby, parazitismus, zneužívání, boje, páření, vychovávání, učení, chránění, úniky, hrátky, lovení, lsti a pasti. Život v mořích má mnoho podob, je úchvatně vznešený, radostný, svobodný ve své velikosti i úzkostlivý ve svých bojích. Pobyt v moři je povznášející i děsuplný. Je to jedna z nádherností života. Úchvatné obrazy.(9.10.2012)

Některé díly jsou trošku slabší než jiné (nejlepší je asi Hlubina, Korálové moře), ale stále jde o nádherný dokumentární seriál plný opravdu skvostných záběrů ze života ve světových mořích a oceánech. Ostatní dokumenty tohoto typu jsou proti tomuhle docela o ničem. Krásné obrazy navíc doplňuje výborná hudba a srozumitelný komentář. 95%(21.5.2008)

Dokumentární produkce BBC je naprostou špičkou ve svém oboru. A nejinak je tomu i u tohoto přírodopisného seriálu. David Attenborough je jako vždy výborný, záběry jsou dechberoucí, ale přece jen v určitých momentech na mě působí seriál malinko "nudněji". Ale to je spíš ve srovnání s ostatní produkcí BBC, pokud je srovnáván se seriály mimo svou mateřskou produkci, tak je pořád o míle vpředu.(13.11.2017)

Chystám se na "Planet Earth" a dost se bojím - protože pokud to je lepší, než Modrá Planeta, tak si u toho asi učůrnu. Tento seriál mi kdysi ukázal, že jsem zdaleka neviděl všechno, co kdo kdy mohl natočit o zvířátkách a zcela suverénně mne posadil na prdel. Monumentální i křehce poetické, symfonie obrazů a pohybů. Chjo.(26.9.2008)