Modrá planeta - Historie oceánů (TV seriál)

• Česko

Modrá planeta

Blue Planet, The

Blue Planet –A Natural History of the Oceans

Dokumentární

Velká Británie, 2001, 8x50 min

Kevin Flay

George Fenton

Chystám se na "Planet Earth" a dost se bojím - protože pokud to je lepší, než Modrá Planeta, tak si u toho asi učůrnu. Tento seriál mi kdysi ukázal, že jsem zdaleka neviděl všechno, co kdo kdy mohl natočit o zvířátkách a zcela suverénně mne posadil na prdel. Monumentální i křehce poetické, symfonie obrazů a pohybů. Chjo.(26.9.2008)

Dokumentární produkce BBC je naprostou špičkou ve svém oboru. A nejinak je tomu i u tohoto přírodopisného seriálu. David Attenborough je jako vždy výborný, záběry jsou dechberoucí, ale přece jen v určitých momentech na mě působí seriál malinko "nudněji". Ale to je spíš ve srovnání s ostatní produkcí BBC, pokud je srovnáván se seriály mimo svou mateřskou produkci, tak je pořád o míle vpředu.(13.11.2017)

Obrazově i obsahově úchvatný populárněvědecký dokument o životě v mořích a oceánech. Celá, nebo alespoň částečná, krása podmořského světa a života je nám předkládána v působivě půvabných obrazových kreacích a příhodným hudebním doprovodem. Pro převážnou většinu lidských bytostí neznámý život se odkrývá ve své pestrosti, kráse i syrové nemilosrdnosti v boji o přežití. Podmořský život je odkrýván ve své rozmanitosti a odlišnosti od tajemných hlubin přes širý oceán po pobřežní vody. Od arktických zamrzlých moří přes mořské vody mírného pásu po oblasti korálových útesů. Ukazuje důležitost mořských proudů a vlivu přílivů na celkový život v tajuplných vodních hlubinách. Všechny prostory jsou unikátní a důležité pro celkový život v obrovské mase moří a oceánů. Ukazuje nepřeberné množství živočichů žijících, či částečně žijících, v mořích, či těch, kteří z tohoto prostředí těží pro své přežití. Pestrá škála živočichů zahrnuje nejen ryby, ale též paryby, plaze, savce, ptáky, bezobratlé a formu označovanou plankton. Odkrývá se nám část tajemného života a boje o zachování jedinečných živočišných druhů. Vše a všichni mají své dané místo a roli a všichni jsou důležití pro přežití těch dalších. Vše je nezastupitelné a zaplňuje celkovou strukturu bohatství života. Útoky, obrana, úskoky, úkryty, hrozby, parazitismus, zneužívání, boje, páření, vychovávání, učení, chránění, úniky, hrátky, lovení, lsti a pasti. Život v mořích má mnoho podob, je úchvatně vznešený, radostný, svobodný ve své velikosti i úzkostlivý ve svých bojích. Pobyt v moři je povznášející i děsuplný. Je to jedna z nádherností života. Úchvatné obrazy.(9.10.2012)

Tato dokumentární série BBC je opět sérií úchvatných událostí, z nichž se mi nejvíce vryje do paměti neúprosný boj kosatek s mládětem keporkaka a pak fascinující záběry neokoukaných tvorů u hlubin oceánů. Také je zde k vidění několik příspěvků, které již byly k vidění i jinde, byť třeba i později. Osobně mi tam chyběl větší vklad Davida Attenborougha. Nejde ani tak o jeho fyzickou přítomnost ale přeci jen, je-li autorem scénáře (a na jen vypravěčem jako zde) jednotlivé příspěvky a epizody jsou lépe propojeny a logicky hladce navazují a hlavně je na jeho vlastních projektech cítit s jaký zápalem a láskou na nich pracoval. Z monumentální Modré planety toto nasazení necítím. Každopádně se i tak jedná o jednu nejlepších dokumentárních sérií všech dob.(11.11.2013)

Úžasné záběry úžasných obyvatel mořského prostředí. Těžko říct, která série BBC to odstartovala, mám na mysli využívání nejmodernější techniky při tvorbě těch divácky nejlépe a nejvýše hodnocených záběrů z těch nejhůř přístupných míst k zobrazení těch nejvzácnějších či nejzkrytějších druhů živočichů a jejich doposud nepopsaného chování. Tuto prestiž přinesla dokumentům BBC asi nejvíce 11dílná série Planet Earth (2006) nicméně již i zde jsou k vidění záběry a živočichové do té doby snad nezachycení při nově objevených druzích chování, což z ní dělá neméně luxusní dokumentární sérii. Škoda, že v té době se ještě nenatáčelo resp. nevysílalo v HD. Verdikt: 5* a 95 %.(14.1.2012)