Modrá planeta - Historie oceánů

(seriál)
  • Česko Modrá planeta (více)

Epizody(8)

Modrá planeta je první seriál, který tak obsáhle vypráví o historii světových oceánů. Zmapovali jsme povrch Měsíce, ale neodhalili tajemství hlubin oceánu. Je stále za čím jít. Nad čím žasnout. Neobyčejné obrazy ze skrytého podmořského života ve své hrozivé přitažlivosti odhalují jedna z nejlépe ukrytých tajemství. Vstupte do světa podmanivé krásy a objevte nové druhy mořských živočichů, prohlédněte si dosud nespatřená místa a buďte svědky příběhů a zápasů o přežití, jaké kamerou dosud nebyly zachyceny.
Vydejte se s námi na fascinující výpravu do podmořského světa...
... ve kterém žijí modré velryby s jazykem těžkým jako slon!
... kde se přílivové vlny pohybují hlubinami oceánu rychleji než tryskové letadlo!
... kde je ukryt nejdelší horský pás na naší planetě!
... kde každý den plují za soumraku k hladině miliardy živočichů, aby se za úsvitu vracely zpět do hlubin!
... kde síla žraločích čelistí odpovídá tlaku 3 tun na cm2!
... kde by v největších hlubinách musel člověk čelit tlaku o váze 50 velkokapacitních letadel!

1. Modrá planeta
Modrá velryba je živoucím symbolem modré barvy, která tak magicky dominuje naší planetě. Oceány jsou nedílnou součástí i našeho života. Jejich působení určuje ráz počasí na celém světě. Oceány a moře umožňují existenci různých forem života od planktonu přes obrovité kytovce až po osamělé ryby tajemných hlubin. Vše je spojeno neviditelným předivem ve složitý komplex biologických a fyzikálních sil. První díl cyklu je proto věnován podstatě a vzájemnému působení těchto sil, které jsou základem života naší Modré planety.

2. Hlubina
Většina obyvatel oceánských hlubin zůstává takřka nepoznána. Tajemné hlubiny jsou dosažitelné jen za pomoci speciálních přístrojů a ponorek. Vydejte se na cestu dolů, od hladiny až na dno moří a nejhlubších oceánských příkopů. Hlubiny jsou místem, kde se tyčí podmořská pohoří, kde panuje stálá noc, působí extrémní tlaky a chlad... a zároveň zde najdeme nejpodivuhodnější formy života na naší planetě vůbec. Ryby s obrovskými tlamami plnými děsivých zubů číhají na kořist kilometry pod hladinou - a jediné světlo, které tu je, vydávají sami živočichové.

3. Širý oceán
Rozměry širého oceánu jsou až nepředstavitelně obrovské - rozkládá se na ploše více než 360 milionů kilometrů čtverečních. Většina této plochy jsou mořské pustiny chudé na život - ale přesto tu dokáží přežívat rychlí a fascinující lovci oceánů - delfíni, tuňáci, žraloci a mečouni. V tomto díle uvidíte, jak vyhledávají kořist ve zdánlivě nekonečných prostorách oceánu a zároveň budete sledovat neobyčejný příběh života tuňáka žlutoploutvého od malé jikry až po statného, téměř 200 kg vážícího predátora.

4. Zamrzlé moře
Život na zemských pólech není jednoduchý. Noc tu trvá šest měsíců - a když se konečně objeví slunce, potřebují jeho paprsky dlouhý čas, aby rozpustily ledový příkrov moří. V Arktidě i Antarktidě mají živočichové porovnatelné problémy s přežíváním. Severní sněhové říši vládne lední medvěd. Antarktida je podstatně chladnější. Některé druhy zvířat jsou však schopné přežít i zdejší zimu a trpělivě snášejí neuvěřitelný chlad. Jiné s příchodem zimy opouštějí ledové pustiny a táhnou do příznivějších oblastí.

5. Moře v mírném pásmu
Další díl cyklu Modrá planeta vám přiblíží nejbohatší vody na Zemi, místa kde roční cyklus Slunce umožňuje pravidelnou expanzi života. Je to doslova přehlídka všech možných forerm živočišné říše od ploutvonožců, delfínů, lososů a žraloků až po nádherné medúzy a bizarní kráčející ryby.

6. Korálová moře
Korálové útesy ohromují svou krásou a komplexností - a přitom jejich počátky jsou skromné. Trvá to stovky let, než centimetr po centimetru vznikne útes, proslulý především neuvěřitelnou barvitostí života. Ale nejsou to žádné tropické ráje. Prostor je tu vším a dokonce i samotní koráli musí o prostor a přežití bojovat. V mnoha rovinách poskytuje korálový útes domov a útočiště bezpočtu živočišných druhů. Stačí však jedna silná bouře a celé složité společenství může být ohroženo.

7. Moře a příliv
Tento díl Modré planety je věnován rozhraní moře a souše a nejmocnějším silám oceánu - přílivu a odlivu. Fyzikální působení takzvaných slapových sil může mít devastující účinky a každý návrat a ústup vodních mas přináší život a zároveň smrt. Uvidíme, jak obrovský vliv má Měsíc na světový oceán. Jeho gravitace vzdouvá obrovské masy vod v pomalém rytmu. Množství působivých záběrů otvírá nový pohled na nebezpečí i příležitosti, které příliv a odliv všemu živému přináší.

8. Pobřeží
Hranice mezi souší a mořem je neobyčejné místo, kam živočichové pravidelně přicházejí a zase odcházejí. Milionová hejna mořských ptáků táhnou na souš hnízdit. Na písčitých plážích kladou karety svá vejce - ale pobřeží je i arénou pro souboje samců mořských savců. Lachtaní samičky se vydávají z bezpečí chaluhových lesů rodit mláďata, zatímco pobřežní mělčiny křižují mohutné kosatky, číhající na neopatrné ploutvonožce. Mořská pobřeží jsou nejdynamičtějším životním prostředím naší planety. Životní výzvou je přizpůsobit se a přežít změny. (oficiální text distributora)

JohnCZ

Klasický kvalitní dokument z produkce BBC plný pečlivě vybraných záběrů, kde je ale znát a snad ještě více, jak v případě o 5 let novějšího Planet Earth, že se technologie a celkové nároky diváka posunuly. Po stránce technické kvality tahle série sem tam už docela pokulhává a dobré záběry střídají leckdy i ty poměrně nekvalitní. I v ozvučení, navzdory tomu, že jsem sledoval bluray rls, je hodně slyšitelný velice nízký bitrate a otravuje to. A někdy i mírně nudí. Pokud ovšem pominu technické věci, je to stále nadstandardně dobře odvedený dokument plný unikátních materiálů, doplněný o řadu informací a příjemně namluvený špičkou v oboru. A to taky není rozhodně málo. ()

Stanley

V čemkoli má prsty David Attenborough, to je dokumentární skvost, o tom není debat. Modrá planeta možná není toliko rozmanitá jako jeho o 17 starší Živá planeta, poněvadž zde se většinou vše točí kolem moří a vodstva obecně, nic to však nemění na tom, že se jedná o velice zajímavý, naučný a zábavný klenot tohoto žánru určený pro všechny vrstvy diváků, kteří aspoň trochu umí ocenit krásy přírody. A ještě k tomu skvělá hudba od George Fentona, který se ukázal jako zaručeně dobrá volba; stvořil pro Modrou planetu snad zatím jeho vůbec nejlepší soundtrack. ()

Freemind

Chystám se na "Planet Earth" a dost se bojím - protože pokud to je lepší, než Modrá Planeta, tak si u toho asi učůrnu. Tento seriál mi kdysi ukázal, že jsem zdaleka neviděl všechno, co kdo kdy mohl natočit o zvířátkách a zcela suverénně mne posadil na prdel. Monumentální i křehce poetické, symfonie obrazů a pohybů. Chjo. ()

kinej

Tato dokumentární série BBC je opět sérií úchvatných událostí, z nichž se mi nejvíce vryje do paměti neúprosný boj kosatek s mládětem keporkaka a pak fascinující záběry neokoukaných tvorů u hlubin oceánů. Také je zde k vidění několik příspěvků, které již byly k vidění i jinde, byť třeba i později. Osobně mi tam chyběl větší vklad Davida Attenborougha. Nejde ani tak o jeho fyzickou přítomnost ale přeci jen, je-li autorem scénáře (a na jen vypravěčem jako zde) jednotlivé příspěvky a epizody jsou lépe propojeny a logicky hladce navazují a hlavně je na jeho vlastních projektech cítit s jaký zápalem a láskou na nich pracoval. Z monumentální Modré planety toto nasazení necítím. Každopádně se i tak jedná o jednu nejlepších dokumentárních sérií všech dob. ()

xjane

Některé díly jsou trošku slabší než jiné (nejlepší je asi Hlubina, Korálové moře), ale stále jde o nádherný dokumentární seriál plný opravdu skvostných záběrů ze života ve světových mořích a oceánech. Ostatní dokumenty tohoto typu jsou proti tomuhle docela o ničem. Krásné obrazy navíc doplňuje výborná hudba a srozumitelný komentář. 95% ()

Související novinky

National Geographic: Symfonie našeho světa

National Geographic: Symfonie našeho světa

03.02.2019

NATIONAL GEOGRAPHIC: SYMFONIE NAŠEHO SVĚTA kombinuje úchvatné záběry divoké přírody zachycené pro National Geographic s jedinečnou symfonií a hudebními motivy skladatelů Austina Fraye a Andrewa…

Cesta ke středu Země

Cesta ke středu Země

17.05.2006

\"Až dosud jsme se dotýkali jen povrchu...\" je reklamní slogan dokumentu společnosti BBC Tajemství oceánu od režiséra Alastaira Fothergilla, který si vzal slova Johna Kennedyho k srdci: Když si…