Reklama

Reklama

Velká Británie, 2001, 7 h 43 min (Minutáž: 57–58 min)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Vstupte do světa podmanivé krásy a objevte nové druhy, prohlédněte si dosud nespatřená místa a buďte svědky příběhů a zápasů o přežití, jaké kamerou dosud nebyly zachyceny. Modrá planeta je první seriál, který tak obsáhle vypráví o historii světových oceánů. Neobyčejné obrazy ze skrytého podmořského života ve své hrozivé přitažlivosti odhalují jedny z nejlépe ukrytých tajemství. Vstupte do světa podmanivé krásy a objevte nové druhy mořských živočichů, prohlédněte si dosud nespatřená místa a buďte svědky příběhů a zápasů o přežití, jaké kamerou dosud nebyly zachyceny. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (41)

Movie Gourmet 

všechny recenze uživatele

Úžasné záběry úžasných obyvatel mořského prostředí. Těžko říct, která série BBC to odstartovala, mám na mysli využívání nejmodernější techniky při tvorbě těch divácky nejlépe a nejvýše hodnocených záběrů z těch nejhůř přístupných míst k zobrazení těch nejvzácnějších či nejzkrytějších druhů živočichů a jejich doposud nepopsaného chování. Tuto prestiž přinesla dokumentům BBC asi nejvíce 11dílná série Planet Earth (2006) nicméně již i zde jsou k vidění záběry a živočichové do té doby snad nezachycení při nově objevených druzích chování, což z ní dělá neméně luxusní dokumentární sérii. Škoda, že v té době se ještě nenatáčelo resp. nevysílalo v HD. Verdikt: 5* a 95 %. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Klasický kvalitní dokument z produkce BBC plný pečlivě vybraných záběrů, kde je ale znát a snad ještě více, jak v případě o 5 let novějšího Planet Earth, že se technologie a celkové nároky diváka posunuly. Po stránce technické kvality tahle série sem tam už docela pokulhává a dobré záběry střídají leckdy i ty poměrně nekvalitní. I v ozvučení, navzdory tomu, že jsem sledoval bluray rls, je hodně slyšitelný velice nízký bitrate a otravuje to. A někdy i mírně nudí. Pokud ovšem pominu technické věci, je to stále nadstandardně dobře odvedený dokument plný unikátních materiálů, doplněný o řadu informací a příjemně namluvený špičkou v oboru. A to taky není rozhodně málo. ()

Reklama

Stanley 

všechny recenze uživatele

V čemkoli má prsty David Attenborough, to je dokumentární skvost, o tom není debat. Modrá planeta možná není toliko rozmanitá jako jeho o 17 starší Živá planeta, poněvadž zde se většinou vše točí kolem moří a vodstva obecně, nic to však nemění na tom, že se jedná o velice zajímavý, naučný a zábavný klenot tohoto žánru určený pro všechny vrstvy diváků, kteří aspoň trochu umí ocenit krásy přírody. A ještě k tomu skvělá hudba od George Fentona, který se ukázal jako zaručeně dobrá volba; stvořil pro Modrou planetu snad zatím jeho vůbec nejlepší soundtrack. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Obrazově i obsahově úchvatný populárněvědecký dokument o životě v mořích a oceánech. Celá, nebo alespoň částečná, krása podmořského světa a života je nám předkládána v působivě půvabných obrazových kreacích a příhodným hudebním doprovodem. Pro převážnou většinu lidských bytostí neznámý život se odkrývá ve své pestrosti, kráse i syrové nemilosrdnosti v boji o přežití. Podmořský život je odkrýván ve své rozmanitosti a odlišnosti od tajemných hlubin přes širý oceán po pobřežní vody. Od arktických zamrzlých moří přes mořské vody mírného pásu po oblasti korálových útesů. Ukazuje důležitost mořských proudů a vlivu přílivů na celkový život v tajuplných vodních hlubinách. Všechny prostory jsou unikátní a důležité pro celkový život v obrovské mase moří a oceánů. Ukazuje nepřeberné množství živočichů žijících, či částečně žijících, v mořích, či těch, kteří z tohoto prostředí těží pro své přežití. Pestrá škála živočichů zahrnuje nejen ryby, ale též paryby, plaze, savce, ptáky, bezobratlé a formu označovanou plankton. Odkrývá se nám část tajemného života a boje o zachování jedinečných živočišných druhů. Vše a všichni mají své dané místo a roli a všichni jsou důležití pro přežití těch dalších. Vše je nezastupitelné a zaplňuje celkovou strukturu bohatství života. Útoky, obrana, úskoky, úkryty, hrozby, parazitismus, zneužívání, boje, páření, vychovávání, učení, chránění, úniky, hrátky, lovení, lsti a pasti. Život v mořích má mnoho podob, je úchvatně vznešený, radostný, svobodný ve své velikosti i úzkostlivý ve svých bojích. Pobyt v moři je povznášející i děsuplný. Je to jedna z nádherností života. Úchvatné obrazy. ()

xjane 

všechny recenze uživatele

Některé díly jsou trošku slabší než jiné (nejlepší je asi Hlubina, Korálové moře), ale stále jde o nádherný dokumentární seriál plný opravdu skvostných záběrů ze života ve světových mořích a oceánech. Ostatní dokumenty tohoto typu jsou proti tomuhle docela o ničem. Krásné obrazy navíc doplňuje výborná hudba a srozumitelný komentář. 95% ()

Galerie (54)

Zajímavosti (2)

  • V epizóde je zmienený film Votrelec (1979) a odkazuje aj na rozprávku Dumbo (1941). (ČSFD)

Související novinky

National Geographic: Symfonie našeho světa

National Geographic: Symfonie našeho světa

03.02.2019

NATIONAL GEOGRAPHIC: SYMFONIE NAŠEHO SVĚTA kombinuje úchvatné záběry divoké přírody zachycené pro National Geographic s jedinečnou symfonií a hudebními motivy skladatelů Austina Fraye a Andrewa… (více)

Cesta ke středu Země

Cesta ke středu Země

17.05.2006

\"Až dosud jsme se dotýkali jen povrchu...\" je reklamní slogan dokumentu společnosti BBC Tajemství oceánu od režiséra Alastaira Fothergilla, který si vzal slova Johna Kennedyho k srdci: Když si… (více)

Reklama

Reklama