poster

Sanatorium na věčnosti (festivalový název)

 • Polsko

  Sanatorium pod klepsydra

 • anglický

  The Hourglass Sanatorium

 • anglický

  The Sandglass

Drama / Fantasy / Mysteriózní

Polsko, 1973, 124 min

 • asLoeReed
  ****

  Surrealistické, psychedelické zpracování povídky Bruna Schulze o muži, jenž se ocitne na cestě mezi fantaskními prostory a epochami vlastní minulosti a osudů otce, za nímž na začátku přijel do zchátralého sanatoria, v němž jsou pacienti udržováni při "životě" neprůhlednými experimenty s časem a věčností. Snový svět, v němž se divák postupně ztrácí a zároveň stále více emocionálně odděluje od hlavního hrdiny ztvárněného Janem Nowickim, je spíše nežli expresivní stylizací obrazu (např. svícením) tvořen skromnou prací s kostýmy a výbavou prostoru (nápaditá práce scénografů a aranžérů). Wojciech Jerzy Has ambiciózním filmem rozvíjí svůj styl splétání příběhů, dobrodružství a motivů v jeden celek v přitažlivém žánru, jenž nemá daleko k juráčkovské linii české tvorby 60. let.(13.1.2012)

 • giblma
  *****

  Hlavní hrdina Jozef přijíždí vlakem plným panoptikálních postav do polorozpadlého sanatoria navštívit svého domněle mrtvého otce. Sny se začínají střetávat s realitou, věci se chovají jinak, než by měly a místa se stávají povědomými, známými. Zavládá bezčasí, biedermeier se kříží s rokokem a alžbětínskou dobou, Napoleon stojí vedle Garibaldiho v muzeu voskových figurín, které ale působí znepokojivě (ne)živoucím dojmem. Kolonialismus žije v symbióze s židostvím i západní katolickou kulturou. Dekadentní hojnost zlata, drahých látek a jídla, jak si ho možná zkresleně z dětství pamatuje Jozef, střídá těsně před jeho odchodem na onen svět ošuntělá realita života v ghetu, mršin, rozkladu a židovských pogromů.(8.1.2012)

 • gumli
  ****

  Veľmi zvláštny film,ktorý určite nesadne každému.Dosť ťažko sledovateľný s veľmi zvláštnou štruktúrou.Keďže film je po umeleckej stránke hodne vizuálny,tak tento film sa nedá opísať,to sa musí vidieť.Film je založený na knihe Bruna Schulza.Kto má rád Jodorowského,Zulawského a im podobných,tak to je ten pravý film.Syn ide navštíviť svojho chorého otca do sanatória vlakom.Už vo vlaku je to však veľmi čudné,ľudia v ňom vyzerajú nejako divné,skoro ako keby to boli mŕtvoly.Sanatórium je veľká spustnutá a ošarpaná budova,plná miestnosti,chodieb a pavučín.Vyzerá to tam,akoby čas vôbec neexistoval.Stačí si napr.vliezť pod posteľ a ste v inom čase a na inom mieste.Spomienky sa stávajú skutočnosťou.Hodne židovskej symboliky,rabíni spievajú,ľudia s vtačími maskami,filozofické debaty.Je to zložité a mätúce,niekedy som sa citil mimo a úplne stratený.Film neponúka ani jediný výklad,celkom nič,je to len na divákovi.Unikátny a tajomný film,aj keď dosť únavný.(3.2.2010)

 • Pohrobek
  ****

  Pro mě osobně možná i o něco "přehlednější" než Schulzova knižní předloha, kterou tedy vřele doporučuji :-) Ovšem trochu se tu vytratil ten do absurdna dovedený subjektivní, ale tak kouzelný a mnohému jeho vlastní fantazie z doby dospívání asociující pohled. Z hlediska fantaskních obrazů hody - samozřejmě, že knížka je ještě o pár úrovní výš, ale domnívám se, že tenhle snímek je pro seznámení s avantgardním světem Bruna Schulze i o něco vhodnější.(19.2.2007)

 • garmon
  ****

  Sanatorium pod přesýpacími hodinami (originální název) je hodně halucinační a trochu únavný film s krásnou hudbou o věčném hledání otce a o časových smyčkách. Rekvizity jsou: secese, polorozpadlé budovy, zbožní a kšeftující židé, tajemné ženy, všudypřítomná mlha, oživlé loutky/lidé zmrazení v čase. Hasovi lze vytknout poněkud akademický přístup ke zcela neakademickým věcem (vždy jsem u něj vzhledem k fantastičnosti námětů zklamán poměry principů neotřelosti a klišé, případně buřitelství (blasfémie) a pietnosti (legitimismu): převažují druhé z nich. V Sanatoriu jde často o přiznanou studiovku, hlavní hrdina mi připomněl Dočolomanského a celé to je trochu na hlavu postavený a vážnější Tajemný hrad v Karpatech. Jinak nesmírně proměnlivá, pestrá, poctivě promyšlená podívaná, vloženou informací mnohonásobně převyšující jakéhokoliv současného sběratele věci zvané Oscar© – za zcela samozřejmou nepředvídatelnost coby vrozenou vlastnost dobrého Evropského filmu dávám čtvrtou *. Doporučuji nezkoušet Sanatorium zhlédnout při únavě anebo v podvečer, snění se pak může křížit…(13.11.2010)

 • - Ceny: MFF Cannes 1973: Cena poroty, MF vědeckofantastických filmů Terst 1974: Zlatý Asteroid, Festival polských hraných filmů Gdyně 1974: nejlepší výprava (Jerzy Skarżyński, Andrzej Płocki). [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace