Reklama

Reklama

Gorbačov. Ráj

Trailer 2
Dokumentární
Lotyšsko / Česko, 2020, 105 min

Film Vitalije Manského je aktuálním, intimním portrétem muže, který svými rozhodnutími změnil svět. Během krátkého období, kdy byl Gorbačov u moci (1985–1991), došlo k rozpadu velké sovětské říše. Gorbačov byl architektem Glasnosti a Perestrojky - politických kroků, které daly obyvatelům země, přezdívané americkým prezidentem Reaganem „Říše zla“, šanci žít svobodně. Michail Gorbačov zbořil Berlínskou zeď. Za Gorbačovovy vlády ale také vybuchl reaktor v jaderné elektrárně v Černobylu. Během jeho vlády zemřelo mnoho občanů pobaltských republik usilujících o nezávislost, sovětská armáda potlačila nespokojenost v Tbilisi i pokojné demonstrace v Baku. Za Gorbačovovy éry se zhroutil Sovětský svaz, což mu neodpustilo mnoho jeho krajanů. S tímto břemenem minulosti dožívá osamělý muž (nar. 1931) svá poslední léta v domku na moskevském předměstí, kam jako jednoho z mála hostů vpustil režiséra Vitalije Manského. (Artcam Films)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (7)

Raphaell 

všechny recenze uživatele

Na filmu jsem skončil omylem. Když měl konkurenční dokument vyprodáno, nabídli mi v kině tuto alternativu. Absolutně jsem netušil, co čekat, ale řekl jsem si, že o Gorbačovovi toho moc nevím. Čekal jsem tedy něco spíše vzdělávacího, místo toho jsem hodinu a půl sledoval promluvy starého pána. Jenže ono to nakonec bylo zajímavější než nějaký historický výklad, byl to pohled na rozporuplnou postavu dějin, která je pro jedny hrdinou, pro jiné vlastizrádcem. A sám Gorbačov se vlastně necítí být ani jedním. ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Pohled na banalitu stáří, která ukrývá vzpomínky na jedny z největších dějin. První a nejlepší část je vlastně dokumentární variace na Sokurovův Tělec. Nemohoucí Gorbačov ve své potemnělé vile vzpomíná na manželku i rané mládí, zatímco my za každým rohem vidíme vyklánět se kosu. Venku je zima a chodítko se zaráží o práh. Část prostřední je flustrující snahou Manskije využít poslední možnosti dozvědět se více o politickém pozadí Glasnosti, Perestrojky, vojenského puče a předání moci Jelcinovi, jenomže Gorbačov mluví dvouznačně, ve floskulích, odráží se k banálním historkám z natáčení, přičemž se nedá stoprocentně určit, zdali z něj mluví senilita či vědomě mlží ve strachu, že by ho ještě před smrtí mohly dohnat dějiny. Nejvíce v tomto případě připomíná dementního dědečka, který na rodinné návštěvě schoval vnukovi mobil, který teď všichni hledají, přičemž on se usmívá jakou to udělal legraci, jakkoli již sám neví, kam ho ukryl. Manskij je nejlepší, když čistě pozoruje dění a nechává diváka, aby si z něj utvářel souvislosti (Truba) než když vstupuje do dění a pokládá vágní otázky (Svideteli Putina). Gorbačov. Ráj je pak zejména zajímavá studie blízkosti smrti. Jako politický komentář asi zklame většinu lidí. ()

Reklama

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Dokud svobodou planem, dokud čest nám v srdcích žije, uchraňme pro vlast, příteli můj, uchraňme vše, pro co to srdce bije. - Alexandr Sergejevič Puškin. Socialista, Lenina považuje za boha, v mládí velkej fanda Stalina, dokud jako generální tajemník neviděl, jaká zvěrstva dělal. Laureát Nobelovy ceny míru. Propagátor změn a otevřenosti, které měly vést k lepšímu fungování sovětského systému, jeho demokratizaci a ukončení studené války, což vedlo ke konci vlády Komunistické strany a k rozpadu SSSR a východního bloku. Ale teď už jen starý nemohoucí pán před smrtí, který žije po smrti ženy v nemovitosti, kterou má od mocných k dispozici na dožití, a odmítá jakoukoliv hlubší diskuzi o tom co bylo. Tvůrci na něj často moc tlačí, on jim vyhýbavě odpovídá a prakticky se o něm a o době jeho vládnutí nic nedozvíte, takže nakonec to je spíš jen povrchní sonda do života jednoho z nejmocnějších státníků své doby na sklonku života. ()

Amalberga 

všechny recenze uživatele

Film nabízí odpověď na otázku, co s přestárlým ex-diktátorem. Jestli čekáte, že uslyšíte nové podrobnosti ohledně perestrojky, glasnosti atp., tak se ani na film nekoukejte. Sledujeme portrét člověka čekajícího na smrt v honosné vile, kde se za ním jdou podívat jen lidé, co od něj něco chtějí. Gorbačov dojemně vzpomíná na dětství, ženu a na vrch přihodí pár zákulisních historek o Jelcinoví a zazpívá nám. Toť vše. ()

blondboss 

všechny recenze uživatele

Od tohto dokumentu som očakával priehrštie zaujímavých informácií o niekdajšej veľkej osobnosti celosvetovej politiky. Dostal som však len akúsi výpoveď starca, ktorý si naformuloval svoju vlastnú obhajobu a sebaprezentáciu bez nejakých veľkých myšlienkových polôh. Proste prostá konverzácia o tom, ako a prečo žil. Je to pre mňa pramálo, keď zoberiem do úvahy, že v snímku sa neobjavil prakticky žiaden dobový záber, len pár fotografií, ktoré dočrtli rozprávanie Gorbačova. Pozrieť, ako žije v súčasnosti tento človek, je fajn, ale nič iné zásadné tu neuvidíte. Troška sklamanie pre mňa. 45 % ()

Galerie (6)

Související novinky

Pětadvacátá Ji.hlava se vrací do kina!

Pětadvacátá Ji.hlava se vrací do kina!

23.10.2021

Přípravy na jubilejní 25. Ji.hlavu jsou v plném proudu! Nabitý program nabídne režijní debut herečky Charlotte Gainsbourg, příběh popularizátora LSD Timothyho Learyho nebo filmový portrét posledního…

Reklama

Reklama