Dej filmu sa začína v San Franciscu v roku 1944, keď sa traja mariňáci dostanú domov pred ich nasadením v Pacifiku. Oduševnený vlastenec seržant Nico Kantaylis (Jeffrey Hunter), zbabelý Frank O´Neill (Robert Wagner) a intelektuál Alan Newcombe (Bradford Dillman) sa rozhodnú užiť si spoločne noc pred bojom. Radovánkam je však rýchlo koniec a nastáva tvrdá realita. Film predstavuje, ako sa menia ideály mariňákov a ako ich boj zoceľuje v tvrdých chlapov. (Volodimir2)

Martin741

Filmov s tematikou Druhej svetovej som videl uz na mraky, tento je vsak nepravom zabudnuty a  strateny klenot. Traja vojaci su najprv vo velkom americkom meste a potom ich velitelia prevelia do Ticheho Ocenanu  na bojove polia Svetovej vojny. Film je nielen o tom, ako sa z chlapcov stavaju chlapi ale i  sympatickom striedani sa drsnych scen s tymi krasnymi - zabery na tichomorske ostrovy, slnko ako presvita cez kadejake tropicke stromy  .... 95 % ()

Volodimir2

Román Antona Myrer The Big War (Veľká vojna) sa stal predlohou pre túto vojenskú drámu.Film ma dva dejstva, prvé sa odohráva v San Franciscu v roku 1944, keď sa traja mariňáci dostanú domov pred ich nasadením v Pacifiku. Tu sa prijímali zásadné rozhodnutia, ktoré sa potom stali realitou. Druhé dejstvo s pozadím hmlovej vojny sa prezentuje neustálou hrozbou smrti a vytvára nám obraz, ako sa menia ich ideály a ako zrejú ich charaktery. Spisovateľ tu opisuje svoje skúsenosti, kedy po útoku na Pearl Harbor a vyhlásení vojny Japonsku odišiel do armády. Tri roky bojoval v Tichomorí a ako mariňák sa zúčastnil bitky o ostrov Guam a Mariánske ostrovy. Vo filme sa mu podarilo skĺbiť archívne zábery z 2. svetovej vojny s pozadím hmlovej vojny, kde poctivo vsadil našich hrdinov priamo do stredu deja. Nevyhol sa ani tomu najhoršiemu a to smrti seržanta Nica. ()

kinderman

Příběh tří mariňáků, které sledujeme v roce 1944 nejprve na dovolence v San Franciscu a posléze na bojišti v Pacifiku. J.Hunter hraje správného chlapíka, který vždycky ví, jak se zachovat (ve vztahu i ve válce), R. Wagner je rozháraný mladík řešící problémy alkoholem a nejživotněji (a nejsympatičtěji) vyznívá postava bohatého synka (B.Dillman). I když jsou válečné scény zvládnuté slušně, nečekejte žádnou bitevní vřavu, opravdu jde spíše o intimní film, v němž důležitou roli hrají i ženské postavy. V sanfranciských scénách si tvůrci nelámali hlavu s výpravou a kostýmy, vše odpovídá době vzniku filmu, nikoli konci války. ()