Toranaga sa presunie do Edo, zatiaľ čo Blackthorne sa musí rozhodnúť, za koho bojuje. (Disney+)

kiararaftl

zacina mi velmi vadit, ako sa tvorcovia odklonili od povodnej predlohy. toranagovi syn nezomrel, hiromacu sa nezabil, mariko s anjinom uz davno spolu spavali...rovnako sa uplne vytlaca dej s lodou, pritom prve epizody knihu priam doslova kopirovali a asi aj preto sa mi prve epizody pacili viac ako vyvoj v poslednych 2 - 3. no nic, je to stale vynikajuci serial ale toto ma mrzi. ()

Sany33

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Príbeh: Smrť Toranagovho syna oddialila jeho príchod do Osaky a nastal čas 49 dňového trúchlenia. Toranagovi vazali ako aj Anjin sa mu postupne otáčajú chrbtom. Toto celé sa ale javí ako premyslený plán starého Shoguna. Prevedenie: Ja som si naivne myslel, že najväčší fanatici sú moslimáci ale teraz som si uvedomil, že Japonci sú oveľa horší národ. Ako tvorcovia tvrdia, držia sa historických reálií a mne sa z toho zdvíha žalúdok. Inak časť celkom o ničom. Nikam sme sa neposunuli akurát sme si mohli naplno užiť mocenské hry a ťahanie za nitky. Uvidíme kam to až dospeje. 79% ()

vydumnica

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vcelku veľmi dobrá epizóda!!! Cením si snahu tvorcov docieliť, aby to vyzeralo a pôsobilo čo najviac japonsky, všetky detaily, čo sa prostredia týka až po to, čo najviac definuje japonskú kultúru a reálie. V tejto epizóde už prišla jar, takže kvitnú japonské čerešne sakury, popíja sa tu čajík a podobne. Dôvod, prečo nedávam plný počet je iba ten, že som naozaj nepotrebovala vidieť ďalšiu seppuku, už to bolo v jednej z epizód, už viem ako to prebieha a vyzerá, no ale až také viditeľné zobrazenie samotného rituálu tam nemuselo byť. ()

Martrix

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pozoruhodná epizoda. Způsob jakým tvůrci interpretují silné myšlenky, emoce i vztahy...to se dá v případě této epizody popsat pouze jedním slovem. Dokonalost. Atmosférická pecka. Je v ní úplně všechno, co zdobilo předchozí epizody a k tomu i něco navíc. Neskutečná směs napětí a japonského kouzla. Čajový obřad? Vzdor vazalů? Říká se, že slova mohou ranit. Nu, tady měla sílu zabíjet. Dochází mi superlativy. Nevěřím, že se letos objeví srovnatelně kvalitní seriál...resp. že se najde druhý takový, který mě ohromí tak, jako Šógun. A to rozhodně nepatřím mezi snadno ohromitelné diváky. PS: Vnímám, že je velká výhoda neznat knižní předlohu, ani filmovou adaptaci. Nebudete ochuzeni o momenty překvapení a navíc vás nebudou iritovat rozdíly. ()

CaladanChmur

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Provedení opět dokonalé, ale dávám hvězdu dolu, za to jak si autoři začali hrát s dějem oproti předloze. Trochu nechápu proč první díly byly takřka bezchybný přepis Clavellovo románu, a teď ty poslední díly to berou všechno tak "hopem" a velmi často si už vymýšlí, či přizpůsobují děj , že ten kdo knihu nečetl, se musí v situaci minimálně trochu ztrácet. Smrt Nagy, Hiromacu, či setkání Blackthorna se svojí posádkou, to jsou jen některé příklady pozměněného děje. Škoda, protože to provedení je fantastické, ()

• Režisér Emmanuel Osei-Kuffour v oficiálnom podcaste rozpráva o tom, ako monológ Lorda Toranagi (Hiroyuki Sanada), ktorý ukončil epizódu, nebol v scenári, a záver epizódy mal byť len jednoduchý tichý moment. Avšak Hiroyuki Sanada prišiel s návrhom monológu, ktorý môžeme vidieť vo finálnej verzii epizódy. (drake31)