Po tragickej smrti Blackthorne zvažuje skutočnú povahu Toranagovho plánu. (Disney+)

kenkaku

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Začátek posral nejen epizodu, ale i další řady seriálu. Jako proč je třeba prozradit, že mamlas je po celý zbytek seriálu nesmrtelný? Navíc díky těm pobledlým vnoučatům je jasné, že u žádné japonky štěstí nenašel. Tohle je prostě scenáristická idiocie. Trapné divadlo se sebevraždou díky tomu vůbec nefunguje. Mimochodem, kdo čekal válku, bude HODNĚ zklamán. Dočká se je jen blábolení (pardon… rozkrytí velkého plánu). ()

castor

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nic epického na závěr, ale dalo se to s ohledem na celkové pojetí série čekat. Je to důstojné zakončení, nicméně celkově nijak do vzduchu neskáču. Určitě nepatřím mezi ty, jenž nemohli dýchat a hltali každou druhou scénu. Paní Mariko mělo být umožněno odejít, ale nakonec to dopadlo jinak, což je šokem pro všechny. Ústřední hrdina s vyhraněným postojem (ke kterému jsem si cestu po celou sérii rozhodně nenašel) naopak může z Ósaky odejít živý. Kdo má nicméně v útoku prsty? A proč je jeho loď zničená? Holt jeho osudem není opustit Japonsko… Atmosféra fajn, emoce za mě dost průměrné. ()

Martrix

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Mírné zklamání z "jen" důstojného konce. Některé momenty nebyly tak úplně ono a nejde jen o strukturu vyprávění. Tvůrci v předchozích epizodách ukazovali, že umí čarovat s emocemi a navodit atmosféru. Několika extra epkami nastavili takřka nepřelezitelnou laťku. Naplnit závěrečná očekávání diváků...nebojím se říct fanoušků, bylo vlastně nemožné. Je to způsobeno i tím, že mnohým z nás tak moc nezáleželo na tom, jak nakonec Toranaga dosáhne svého, ale spíš nás uchvátilo exotické prostředí,  intrikaření a také osudy Andžina a Mariko. V této epizodě se vše dozvíme...ale vlastně je to neuspokojivé - je konec překvapením a těšení se na další úterý. Je to tvrdohořce definitivní. Přestože má i tato epizoda pár silných momentů, nažrat dostal především mozek, emoce přišly až v samotném závěru a byly mírnější, než jsem čekal. Ne vždy je vrcholem příběhu jeho poslední část. Možná hodnocení zvednu po druhém shlédnutí. V ()

Wysch

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Za to jsem bojoval, to jsem plánoval celý svůj život. Já, já jediný jsem dědicem říše. Stanu se šógunem. A dám vzniknout dynastii. To všechno je nyní uskutečnitelné díky Mariko-san a barbarskému cizinci, který připlul z východních moří. Mariko-san, bylo tvou karmou slavně zemřít a vstoupit do věčného života. Andžin-san, příteli, tvá karma spočívá v tom, že se již nikdy nedostaneš z těchto ostrovů. Má karma je stát se šógunem." _____________ Tak končí kniha. Tak končí seriál. Tak to má být. ()

Say

Rozumím rozhodnutí produkce. Z ekonomického hlediska je to vlastně brilantní tah. Ušetří za absenci vyobrazení velké bitvy na kterou všichni čekali. A zároveň si nechají otevřenou možnost pro pokračování. V prvním případě je příběh nedokončen (např. počínání rady vyšumí v nic), v druhém případě jde o klamavý marketing. Obojí nakonec tzv. minisérii nesvědčí. ()

• Bitva u Sekigahary, zmíněná v závěru Toranagou, se udála 21. října 1600 a znamenala začátek 250 let šógunátu. Armáda vedená Ishidou byla početnější, Ieyasu Tokugawa (historický předobraz Toranagy) však dokázal mnohé z jeho spojenců přesvědčit, aby se do boje nezapojili a zvítězil. (Jirka_Šč)