Jack Holborn (TV seriál)

• slovenský

Jack Holborn

Dobrodružný

Nový Zéland, 1981, 12x25 min

Milovaný seriál mého dětství, který jsem tehdy bezmezně zbožňoval. Týdenní čekání na nový díl bylo nekonečné utrpení! Četl jsem tehdy (opakovaně) i knižní předlohu Leona Garfielda, která se mi líbila zcela stejnou měrou (dodnes ji mám v knihovně a střežím ji jako vzácný poklad). Zrovna nedávno jsem shodou okolností četl Stevensonův Ostrov pokladů, a s klidem mohu prohlásit, že s Garfieldovým Jackem Holbornem nesnese srovnání. Stevensonovi sice patří historické prvenství - jeho dobrodružný román znamenal zásadní milník na poli tohoto žánru - díky němuž představoval inspirační vzor pro nespočetné zástupy pozdějších tvůrců, Garfielda zcela jistě nevyjímaje. Po literární stránce je ovšem Ostrov pokladů dosti slabý text, kterého si příliš necením ani já, ani literární kritika. Jack Holborn je oproti tomu zcela jiný level - propracovaný děj je esencí toho nejlepšího, co by měla správná dobrodružná kniha pro dětského čtenáře obsahovat. Napětí, romantika, moře, piráti, exotika, boj s nepřízní osudu, konfrontace dětského naivního pohledu se světem dospělých, hledání vlastní identity... a k tomu výtečně napsané postavy. Jack Holborn je současně nepřeberný zdroj oblíbených motivů, které dohromady tvoří mimořádně chytlavý a skvěle vystavěný příběh, zaplněný neméně zajímavými postavami. Bezpečně mezi nimi rozpoznáme podobné typy, jaké ve své knize vykreslil i Stevenson - námořník s papouškem na rameni, obávaný pirátský kapitán, zmrzačený bývalý námořník, apod. - už jenom podobností mezi Jackem Holbornem a Jimem Hawkinsem bychom našli celou řadu; obě díla rovněž spojuje motiv hledání pokladu či upozadění role rodičů - oba chlapci jsou poloviční sirotci, kteří na cestě za dobrodružstvím procházejí složitým osobnostním vývojem. Nejvíce vydařená mi ovšem přijde dvojice postav - jednovaječných dvojčat - lorda a kapitána Sharinghama - která příběhu dodává až pohádkově ryzí rozdělení rozdělení na dobro a zlo (byť jsou postavě kapitána přiznány i kladné vlastnosti). Seriál si vzal z knihy to nejlepší a podal to krystalicky čistou formou, ve které není nic navíc a kde současně nic zásadního nechybí - všechny postavy do jedné jsou bezchybně obsazeny typově odpovídajícími herci, a jejich vynikající herecké výkony jsou jenom umocněny naprosto dokonalým původním českým dabingem - a to píšu coby zapřisáhlý odpůrce dabingu, který jinak z hloubi nenávidím (pustil jsem si na YouTube kousek v původním znění a prostě to nebylo ono). Dojem naprosté dokonalosti pak už jen podtrhuje krásná hudba Christiana Bruhna a perfektní vypointování jednotlivých epizod, které vždy končí v nejnapínavějším momentě. Když jsem po letech zjistil, že se k dá k tomuto seriálu dostat, a to dokonce v původním českém dabingu, zajásal jsem, a jen si tak na zkoušku pustil první epizodu, jestli to bude stále tak dobré jako tehdy. To se ukázalo jako velmi neprozřetelné :-) Zjistil jsem, že se od toho nedokážu odtrhnout úplně stejně jako tehdy, a dal jsem na jeden zátah všech 12 epizod za sebou - jídlo, spánek a všechno ostatní šlo stranou, a na několik hodin jsem žil jen osudy Jacka Holborna, které jsem hltal s nadšením malého kluka. Podařenější dobrodružný příběh asi vážně neznám - Jack Holborn podle mě strčí do kapsy nejen zmiňovaný Ostrov pokladů, ale třeba i všechny Indiany Jonese, které jsem nikdy moc nemusel (a u kterých teď navíc chovám podezření, že autor jejich hudby, John Williams, vykradl hudbu právě z Jacka Holborna, protože jejich hlavní hudební motivy si jsou až nápadně podobné, ale to ať posoudí jiní). Když si to tak po sobě čtu, uvědomuji si, že to mé nekritcké vychvalování zní strašně naivně, ale prostě si nemůžu pomoct - toto je naprostá srdcovka.(25.8.2014)

"Jack Holborn" a jeho dobrodružný príbeh ma sprevádzal mojim detstvom. Dvanásť dielny novozélandský televízny seriál som ako chalan doslova hltal. S obrovskou radosťou a veľkým očakávaním som sa tešil na každú časť. Exotické more, piráti, vojáci, akcia a malý odvážny hrdina. Bolo to pre mňa fascinujúce. Lenže v čase keď sa to vysielalo som mal asi tak osem rokov. Teraz by ma to už určite tak neočarilo a zrejme ani moc nezaujalo. Takže si radšej uchovám na tento titul len príjemnú nostalgickú spomienku. ***(22.10.2017)

Chvíli mi trvalo, než jsem po takové době zjistil, na co že jsem to - rozuměj název - jako malý kluk koukal. Ale nakonec se dobrá věc podařila a můžu tak napsat pár čerstvých zážitků. Zápletka je pro dospělého lehce odhadnutelná, ale jinak musím uznat, že žádné další "zklamání" nečekalo. Naopak silné scény (a skoro každý tu nějakou zmínil, mě nejvíc zaujala "trubička" a pak jsem měl stále živou hudbu (existuje soundtrack) a úvodní záběry ještě při titulcích, protože plachetnice mě tehdy hodně braly:)) zůstaly silnými, herci odvedli práci kvalitně a scénář je, s výjimkou "hlavní zápletky", jak již jsem psal, také velmi dobrý a nelineární. Slabší čtyři. Ale pro kluky s dobrodružstvím v krvi je to za pět:) P.S. Je zajímavé, že tehdy jsem fandil druhému z bratrů, holt časy se mění;)(3.1.2012)

Kdybych tento komentář psal před dvaceti lety, dal bych plný počet hvězdiček. Dneska váhám, mezi třemi a čtyřmi. Seriál má výborně napsaný děj, který je sice doslova přeplněný romantickou románovou veteší počínaje ušlechtilým outsidersvím, přes záměnu osob až po tajuplné tajemství Jackova původu a jako takový je silně nepravděpodobný, ale rozhodně nepostrádá spád a překvapivost. Kromě toho má velmi obstojnou atmosféru. Bohužel, herecké výkony jsou místy i docela toporné. Ještě poznámka k počtu dílů, zdá se, že seriál od počátku existoval jak v šesti tak ve dvanáctidílné podobě, pochopitelně s přiměřeně upravenou stopáží, tedy 25 a 50 minut. Celkový dojem: 70%(20.7.2008)

Ve středu Vega, ve čtvrtek Magion. Jelikož jsem v té době závodně sportoval a doba vysílání obou pořadů se kryla s tréninky, neměl jsem nikdy možnost seriál dodívat až do konce. Mám ho komplet až dnes a i v dospělosti se na něj jednou za uherský rok s radostí podívám, tentokrát již s plným komfortem digitálního formátu. Jestli někdo hledá dokonalou definici dobrodružného seriálu pro děti, nechť se vydá na mořskou cestu s malým Jackem a kapitánem Sheringhamem...(2.12.2019)

• - Přístav Trogir v Chovatsku představuje Brislol. Přístav Nautia je představován městem Dubrovník v Chorvatsku. Plážové scény byly natočeny na ostrově Rarotonga, části Cookových ostrovů. Scény ve studiu, např. uvnitř lodi, byly natočeny v Auklandu na Novém Zélandu. (Rattus Rattus)

• - Patrick Bach, představitel Jacka Holborna, nejdříve hlavní roli odmítl, ale nakonec ho zaujala, jako rodáka z Hamburku, možnost strávit prázdniny na pirátské lodi na moři, a roli přijal. (Rattus Rattus)

• - Patrick Bach trpěl při natáčení mořskou nemocí, kdy scény, kde plave pod vodou (Rarotonga), natáčel po otravě zkaženým jídlem. (Rattus Rattus)