Legendárna šokáreň Toda Browninga (DRACULA, 1931), ktorá nás polodokumentaristickým spôsobom zavádza do dejiska v zákulisí cirkusu a predstavuje nám skupinku liliputánov a fyzicky handicapovaných ľudí, stavaných do konfliktov s nenávistným a falošným "zdravým" osadenstvom cirkusu. Najkontroverznejšie filmové dielo svojej doby. (POMO)

Slasher

Film z prostředí cirkusu plného různým způsobem indisponovaných jedinců. Liliputů, lidí bez končetin, vousatých žen, atd... Je divné nazývat je přímo zrůdama, ale je to pochopitelně narážka na ty, kdo to dělají. O tom Freaks je, o vztahu 'zrůdiček' (na které veřejnost kouká buď jedním okem, nebo jako na atrakci) a normálních lidí, kteří sice nejsou zrůdy navenek ale mohou jimi být uvnitř. Celé je to povedená moralitka, která nepostrádá své kouzlo. ()

InJo

Velice prostý a tezovitý film s jednoznačně danými charaktery, ale Browning si i přesto zaslouží maximální uznání za (na tehdejší dobu) perfektní filmařinu a hlavně za tu odvahu natočit něco takového a takovým způsobem (mám na mysli především ono obsazení skutečně znetvořených lidí) v první polovině 30. let - vždyť i dnes, na začátku 21. století, ten film působí místy opravdu šokujícím dojmem, a to aniž by se nějak očividně šokovat snažil! Takové nevšední a obdivuhodné tvůrčí jednání prostě nedokážu neocenit... 80 % ()

MM_Ramone

Rok po natočení legendárneho snímku "Dracula" prichádza do kín ďaľší film režiséra Toda Browninga, ktorý sa výrazne zapísal do dejín kinematografie. Na svoju dobu značne šokujúci príbeh z komunity ľudí s rôznými telesnými vadami. Tí sú súčasťou putovného variétneho obludária. Nie je to horror, ale morálna dráma o tom, že telo nie je obrazom duše človeka. Každá ľudská bytosť je plná citov, nádejí a túžby po láske bez ohľadu na to ako vyzerá. Naviac priaznivcom skupiny RAMONES pomôže tento starý čiernobiely film objasniť pôvod nimi často skandovaného pokriku: Gabba-Gabba-Hey! **** ()

gudaulin

Legendární klasika, kterou má smysl posuzovat v dobovém kontextu a která i dnes nicméně překvapí slušným řemeslem tehdejšího filmového štábu, režie i hereckých výkonů. Z hlediska dramatické zápletky poměrně konvenční záležitost, ale vzhledem k zdůraznění lidské stránky tělesně postižených a jejich práva na důstojnost výrazný film s etickým přesahem. Celkový dojem: 80 %. ()

Stanislaus

Zrůdy jsou perfektní ukázkou pořekadla: "Nesuď knihu podle obalu!", aneb tělesně ("zrůdně) postižený člověk může být mnohdy více lidštější než kdejaká femme fatale či krasavec. Samozřejmě obsazením autenticky postižených lidí dosáhl Browning nepřekonatelného efektu, který vygradoval zejména v deštivé scéně při honu na Hercula a Cleopatru. Vůbec se nedivím, že film vyvolal takovou vlnu kontroverze a že si vysloužil přídomek "jeden z nejnebezpečnějších filmů". Zkrátka moc dobře odvedená filmařská práce, která mě niterně dostala. ()

• Někteří členové štábu chtěli zastavit natáčení, protože je velmi rozrušovala rozsáhlá tělesná postižení herců. (dezert)
  • Na natáčení byla tak mizerná úroveň izolace elektrických zařízení, že členové štábu často dostávali elektrické šoky. (HellFire)
  • Ve Velké Británii byl film 30 let zakázán. Zakázán byl i v USA či Austrálii. (Kulmon)

Jste Otrlý divák?

Jste Otrlý divák?