poster

The Old Dark House

 • Austrálie

  The Old Dark House

 • Velká Británie

  The Old Dark House

Horor / Komedie / Thriller

USA, 1932, 70 min

Režie:

James Whale

Předloha:

J.B. Priestley (kniha)

Scénář:

Benn W. Levy

Kamera:

Arthur Edeson

Producenti:

Carl Laemmle Jr.

Masky:

Jack Pierce
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • PowPow
  **

  Horor to není, humoru je jen troška, akce také příliš ne, jen spousta zbytečné konverzace. Začíná to zajímavě, černobílost v kombinaci s bouří dodávají atmosféru, hostitelská rodina je pořádně divná. Bohužel, tam to končí. Děj nemá žádné temné pozadí v podobě vysvětlujícího příběhu, nadpřirozených sil nebo jakéhokoli spojujícího prvku. Prostě jen hostitelé, kteří se z náhodného důvodu rozhodli zaútočit na své hosty. Tři hrdinové mají i nad silným sluhou (početní) převahu, bráška pyroman zemře při jediném souboji. Nuda. Jen je zajímavé vidět bábu z Titanicu jako mladou kočku a cool styl 30. let.(28.3.2018)

 • Goldbeater
  ***

  Co by asi tvůrci dělali bez Borise Karloffa? Bez něj by byl už tak trochu slabý film ještě o něco chudší a to by už přece nešlo. Scénář je celkem tuctový, pár lidí uvízne v domě, kde jeden člověk je větší blázen než druhý a třetího se všichni bojí. Mám úctu k hororům 30. let a k těm Jamese Whalea obzvlášť, ale tenhle mi do oka nepadl. Stále je to ale koukatelná zábava, pro fanoušky Karloffa, Whalea či celých hororových 30. let minulého století. Moderní divák namlsaný tématicky podobnými snímky typu Dům tisíce mrtvol si zde na své nejspíš nepřijde. Dá se ale říct, že bez tohoto filmu by možná nevzniklo plno legendárních hororů s "domem bláznů" jako například Texaský masakr motorovou pilou. Možná se někdy obětuji k repríze.(10.7.2011)

 • Petrus1
  **

  Tam někde (kdo ví kde) stojí na skále starý temný dům. Byl to dům plný hříchu a rozkoše a dnes v něm žije taková normální rodinka – táta s jednou nohou v hrobě, tři pošahaný děti (pobožná dcera a její dva bratři – jeden zbabělec a druhej šílenec) a jejich komorník s vizáží pana Karloffa. No a když uvíznete v bouři století poblíž tohoto teplého hnízdečka, nezbývá vám než zabušit na vrata, překonat prvotní hrůzu z huhňavého, zjizveného komorníka a vstoupit do jeho útrob. Ze vší té podivné sebranky, co se tam v noci sejde, bych si šla zavdat akorát tak s komorník, který se chová jako necivilizované zvíře, když se opije (jako já) a navíc se jmenuje Morgan. :-) Ani by mi k té kalbě nevadil ten Saulův smích, ten divnej řev, při kterých v žiláh tuhne krev, divnej smích, krutej smích... uauááá... Všechno lepší, než vnímat tu přiblblou přeslazanou lovestory na první pohled, ze které Will nevyleze jako dobrák, ale jako vůl... Závěr zalitý sluncem a úsměvy tomu taky nepřidal. Pro mě zbytečnej nudnej film, který nepůsobí ani horororově, ani komediálně. Přesto ho najdete zařazen jako Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. Možná tak akorát pro zaryté fandy Borise Karloffa. Ale ten gin bych si dala! “Snímek se sice inspiroval starší látkou (Leniho filmem Příšerná chvíle z roku 1927), ovšem předjímá způsoby, jimiž se horor 70.let vyrovnával s fenoménem nefungující rodiny... Jistá scéna s rodinnou večeří nenápadně připomíná o dvaačtyřicet let mladší klíčový moment Texaského masakru motorovou pilou.“ Poznámka: Snímek byl stažený z distribuce v roce 1963, kdy se objevila druhá verze (režie William Castle). Poté bylo dílo dlouho považováno za ztracené; do oběhu se vrátilo zásluhou režiséra Curtise Harringtona.(27.1.2018)

 • Oktavianus
  ***

  Víte, jak poznáte mistra? Že na atmosféru mu stačí jen bouřka za oknem. A jelikož James Whale jím je, tak vytvořil velice příjemný atmosférický horor o dost divném domě plném ještě divnějších lidí. Nechtělo by se mi tam trávit noc. Po prvním kontaktu s paní domu (Eva Mooreová) bych pelášil, jako kdybych spatřil Frankensteina. Ano, Karloff vypadá tradičně démonicky a v určitých chvílích monstrum z Frankensteina skutečně připomíná, k tomu Melvyn Douglas hláškuje celý film a na obě kočky, Lilian Bondovou i Glorii Stuartovou, se moc pěkně dívá. Přesto... určité pasáže filmu jsou trošku uspávající, milostný motiv mezi Penderelem a Gladys směšný, konec jak z červené knihovny a úchylný němý maniak Morgan mohl být využitý daleko víc. Zdejších 62 % vesměs odpovídá realitě. P.S.: Zdá se mi to, nebo jedna povídka z Treehouse of Horror VII (Simpsonovi, S 08 E 01) je na tomto filmu založená?(27.7.2013)

 • darkrobyk
  ***

  Černobílý starý horor o starém temném domě, který jakoby vypadl z povídky Zánik domu Usherů. Noc, bouře zuří, liják nemilosrdně bičuje krajinu, za osamoceným autem se trhají masy země a vpředu se objeví světlo starého domu. Tísnivá atmosféra, burácení hromů a tajemství jediného útočiště jsou vedle hereckých výkonů největší devizou snímku. Konverzační mysteriozní drama s malou špetkou humoru (-Ta mapa je celá promočená! - Alespoň věrně souzní s krajinou. Ta je celá pod vodou.-). Téměř k nepoznání namaskovaný Karloff a pošahaná rodina jsou nejprve jedinou nadějí zbloudilců, netrvá však dlouho a mohou se stát jejich prokletím. Film osloví spíše příznivce klasických hororů, současný divák asi jemné strašení neocení.(30.1.2018)

 • - Jednalo se o druhou spolupráci Borise Karloffa s Jamesem Whalem. Poprvé spolu pracovali na filmu Frankenstein (1931), naposledy pak na filmu Frankensteinova nevěsta (1935). (Amroth666)

 • - Snímek byl stažený z distribuce v roce 1963, kdy se objevila druhá verze (režie William Castle). Poté bylo dílo dlouho považováno za ztracené; do oběhu se vrátilo zásluhou režiséra Curtise Harringtona. (Petrus1)

 • - Původní plakát k filmu byl 9. prosince 1991 v aukční síni Christie's v New Yorku vydražen za 48 400 amerických dolarů. (StevenW.)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace