Garage Olimpo (festivalový název)

• Argentina

Garage Olimpo

Argentina / Itálie / Francie, 1999, 98 min

Marco Bechis

Marco Bechis

Ramiro Civita

Námět filmu sice velmi zajímavý, zvlášť pro své skutečné podklady, ale nedokázal zaujmout, tak jak by se na takový snímek slušelo. A za to, že je to podle pravdy hned nebudu navyšovat hodnocení. Jako bonus poznámka uživatele c. tucker (není doslovná): "no, ale dopadlo to dobře" (pochopíte, až se podíváte). (FNR Písek 2009)(9.8.2009)

TheRaven: skutečně, happyend jak vystřižený! Pro zájemce o danou tématiku doporučuji pro základní orientaci J. Chalupa: "Dějiny Argentiny, Uruguaye, Chile", NLN 1999 a zejména publikaci zabývající se speciálně "špinavou válkou" - Martin Nekola: "Operace Kondor", Epocha 2012.(21.4.2018)

Dávat tři hvězdičky filmu s touto tématikou je asi trestuhodné, ale já jsem se po prvních minutách záběrů z vězení tak strašně bála, že zase uvidím nějaké to mučení, že jsem nedokázala ve filmu vnímat vůbec nic jiného. Uznávám a velmi oceňuji, že ono mučení bylo spíš maxímálně naznačeno, člověk spíš slyšel, tušil, viděl přes monitor, ne přímo, ale možná proto to bylo ještě drásavější. Pro podtržení hrůznosti tehdejšího režimu bych spíš zvolila něco, co by ukázalo, za jaké banality se lidé do toho vězení mohli dostat.(17.4.2009)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1999 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(21.6.2013)

Festival Nad Řekou 2009(4.8.2009)

R.- Marco Bechis, H.- Antonella Costa (Maria); Carlos Echeverría (Felix); Dominique Sanda (Diane); Chiara Caselli (Ana); Enrique Pineyro (Tiger); Paola Bechis (Gloria); Adrian Fondari (Rubio); Marcelo Chaparro (Turco); Miguel Oliveira (Nene); Ruy Krieger (Francisco); Marcos Montes (Viper); Gonzalo Urtizberéa (Militärpfarrer)(11.10.2012)

V době, kdy se v roce 1978 konalo v Argentině mistrovství světa ve fotbale, procházela tato země jedním z nejtemnějších období své novodobé historie. Každým dnem byly na popud vojenské junty zatýkány desítky lidí, z nichž většina zmizela navždy. Pravda byla prostá - poté, co přežili nelidské mučení během výslechů, byli zpravidla nadopováni barbituráty a po stovkách shazování z letadel do moře. Většina protagonistů tehdejší guerra sucia, tedy "špinavé války", kteří se jménem boje proti "levicovým diverzantům" (rozuměj odborářům, studentům a politickým aktivistům) dopouštěli těch nejhorších zvěrstev, nebyla dodnes potrestána. Takže už asi tušíte, že "Garage Olimpo" není film, po kterém se člověku lehce usíná. Je to film mrazivý a zoufale beznadějný... jo, málem bych zapomněl - to mistrovství tenkrát vyhrála Argentina, když 25.6.1978 porazila ve finále Holandsko.(5.4.2008)

Podle skutečné události. Argentina na přelomu 80.let, politická nejistota a povstalecký boj je denní chléb obzvláště na předměstí. Mozaiku dvou příběhů prolínající se celým filmem nastartovává zcela nečekané vpadnutí armády do domu, ve kterém bydlí dva podnájemnící a matka se svojí 18 letou dcerou. Co se potom odehraje Vás rozhodně nenechá chladným, obzvlástě pokud jako já doopravdy netušíte, co se tehdy před 20 lety stalo.(17.4.2005)