Jdi a dívej se

• Sovětský svaz Idi i smotri (více)

Čtrnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba. (oficiální text distributora)

NikaIn

Také vysoké hodnotenie,cakala som niečo ohromujúce,ale nedočkala som sa, totálna nuda.Prvú hodinu a pól sa tam nič nedeje,až na 4 sekundový záber na mŕtvoly zdiaľky,chlapec iba chodí po lese,po poli,po bažine . Žiadne normálne dialógy, žiadny dej, žiadny zmysel, žiadne emócie, žiadna akcia,zle herecké výkony.posledná štvrtina filmu trošku záujme sú tam asi tri dych berúce scény,za to som dala tie dve hviezdy.Ak si chcete pozrieť naozaj šokujúci film z obdobia vojny, taký že vám zviera hrdlo aj srdce a tuhnete hrzôzou, ,pozrite si poľsky film Volyň. ()

Freak

Ve filmu je pravdivě vylíčeno utrpení obyčejných lidí za 2. světové války. Není to jen jakýsi dokumentární výčet různých bestialit páchaných na okupovaných územích německými vojáky, ale je to umělecký film se vším všudy, tedy i s působivým vizuálním a zvukovým obsahem. Na můj vkus je zde trochu moc ideologie, bez níž by zřejmě film ve své době nemohl být uveden, ale jinak se jedná skutečně o zřejmě nejlepší válečný film všech dob a jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

arpage

Brilantní filmové dílo. A závěr filmu je naprostá bomba, ani ne tak upálení obyvatel ve stodole, ale pohled do Fljorových očí azávěrečná sekvence se střelbou do Hitlera-to musí v každým zůstat... ()

elplastico

Zklamání roku! Nechápu ty pětihvězdy všude kolem. Nevím, včem je to pro ostatní tak úchvatný válečný drama, když hlavní hrdina stráví víc jak dvě třetiny filmu sám bloudíc v lese nebo je ztracen kdesi v mlze. Nuda! ()

hrabě_olaf

film obsahově zachycuje část 2SV tak reálným, a dokumetáním zpusobem, že je až neuvěřitelné, že toto DÍLO vzniklo v SSSR. film se sice nevyhmul klišé tehdejší socialistické filmařiny (na začátku dlouhé studie obličeje v detailu, a na konci "morální nakopnutí") - ale to jsou chyby, které se vlastně ukázaly časem --- ...a leckterý filmař toto používá do dneška. závěr : vyjímečný film, který je poviností zhlédnout! ()

S120

Tak toto je nesmrtelný památník těm stovkám vyhlazených sovětských vesnic a milionům obětí z řad Rusů, Bělorusů, ... Celý film je natočen velmi, ale velmi působivě. Herecké výkony sice nejsou úplně nejpřesvědčivější, ale vše je bohatě vyváženo dějem, výbornou kamerou a v neposlední řadě dobrou režijí. V celém díle je minimum komunistické agitace, dokonce snad jako v jediném sovětském válečném filmu zde máme možnost vidět Rusy hromadně zabíjet německé zajatce. Film vtáhne diváka do děje takřka od prvních minut zejména oním vyvražděním chlapcovy rodné vesnice a nenechá ho odpočinout až do té památné scény, kdy Florja míří na Hitlerův obraz. ()

estella

Tento snímek se mi velmi špatně komentuje. Zážitek velmi silný a hluboký, ovšem těžko sdělitelný. Já osobně mám tendenci nad takovými věcmi jako jsou krutosti války zavírat oči. Tento film nutí k pravému opaku. Syrovost a autentičnost prostředí jsou skličující a bolestné. Neuvěřitelné jsou pak některé scény - například scéna, kdy Fljora a Glaša procházejí bažinou, je šílená a říkáte si: "Proboha, jak tohle mohli natočit". A smekáte před herci... ()

catr

Ve válkách jsou vždy jen oběti a nic jiného,žadní hrdinové, žadné glorifikace,jen oběti a tenhle film to ukazuje.Nedovedu pochopit!!!co lidi žene k takovému jednání. ()

brother

Syrovost, drsná atmosféra, odporná, odpuzující a šokující pravda o válce a, což je na tom všem asi to nejhorší, uvědomění si, že to vše se skutečně odehrávalo. Jeden z mála sovětských filmů, který konečně pojal válku i z této stránky, což je vlastní spíše těm západním tvůrcům, a povedlo se to opravdu na jedničku. Navíc jsem neměl pocit, že by mi film navazoval nějakou ideu, myšlenku - všechno je ponecháno divákovi. Jinak věřím, že by se film určitě obešel bez určitých scén a pasáží. 85 ()

stooper

Dokonale se shodnu s komentářem uživatele Kinej. Ten to vystihnul brilantně. Druhá polovina nastoluje takovou gradaci, jakou jsem u žádnýho jinýho snímku neviděl. Když už se žařezáváte do křesla a řikáte si, že ten hnus co vidíte už bude končit, přijde ještě větší vlna, která vás naprosto smete. Nejvíc mě dostal kameraman - jedna scéna za všechny-přicházející Gliša na konci filmu. Musí se to vidět, tak hutnou atmosféru jsem v životě nepocitoval. Navíc od chvíle, kdy se vrací dosvé vesnice, jsem měl pocit, že sleduju skutečné záběry. Tak výtečná kamera byla. Až zde opět nastane nebezpečí válečného konfliktu, všem vrchním politikům bych tehle snímek pustil, aby si to pořádně rozmysleli. A proto sedni si a dívej se. P.S.: vtipům o Hitlerovi se už nikdy smát nebudu, a když uslyším slovo válka, uvidím před sebou tento film, abych doopravdy věděl, co to je! Zajímavé komentáře: Kilej, Lima, Cervenak, flanker.27 ()

lajkus

Nikam jsem nešel a díval jsem se na tento film... dodnes přemýšlím jestli sem radši neměl někam jít..... ()

antragus

Necháme tam za tři. I když druhá polovina filmu slušně odsejpá, za tu finální masku hlavního hrdiny a jeho přehrávaný výraz v oku musím aspoň jednu hvězdu ubrat, tohle kluci ruský trochu přepískli... (Aneb, když jsem to vybaloval z balíků v trafice a první co na mě vykouklo byl tenhle přemaskovaný někdo na obalu, měl jsem šok ještě při zavíračce...) ()

Vopice2

Film, po kterém se člověk může jít akorát tak zabít. Musím říct, že jsem se několikrát přistihla, že film v zájmu svého duševního klidu chvílemi nevnímám, a že se mi rozhodně významně posunul žebříček filmů, které už nikdy nechci a nemůžu vidět. ()

tichyBob

Tak tenhle film mě vůbec nesedl. Do díval jsem se na něj až na podruhé. Poprvé jsem u toho usnul. Když jsem se na to díval po druhé tak jsem tomu musel pomoct rychloposuvem. Jediná scéna která mě zaujala byla vypálení té vesnice. To bylo vážně tady zobrazeno mistrně. Jinak mě bohužel film neskutečně nudil. ()

NSN odpad!

Ještě tu k Odpadu chybí sekce Halucinace. Nepíšu tu o čem film je, ale jakým způsobem je natočen. Ano, otřesně, protože to se mnou nic nedělá – zmiňovaný scény, atmosféra a lidi mě neskutečně nuděj, vlastně co víc – kroutím hlavou nad tím paskvilem a nahlas a sprostě kleju. ()

SkeeveTulp

Film se odehrává v Sovětském svazu, kdesi v Bělorusku, krátce po německé invazi. Německá armáda tehdy prošla sovětskou obranou jako nůž máslem a zanechala po sobě spálenou zemi. K místnímu obyvatelstvu se nechovala jako k běžnému nepříteli, ale v duchu nacistické ideologie jako k něčemu, co jen omylem chodí po dvou a vypadá jako člověk. Vojáci vypalovali vesnice a obyvatelstvo hubili jako obtížný hmyz. V tomto prostředí se ocitá Fjora, naivní šestnáctiletý chlapec žijící jen se svou matkou a mladšími sourozenci. V chlapeckém nadšení se i přes matčiny protesty přihlásí k partyzánům, aby mohl bojovat proti němcům. Partyzáni ho však berou jako nováčka a místo boje mu dávají ty nejpodřadnější úkoly. Na jeho odhodlání bojovat to však nic nemění, obzvláště potom, co je většina jeho nových kolegů zabita. Postupně prochází spálenou zemí, poznává další a další zvěrstva německé armády a již ani sám neví, zda bojuje, nebo chce jen přežít. Postupně dospívá, ale nikoliv v silného muže, ale v tvrdého vojáka, tvrdou, ale prázdnou schránku. Bez citů, bez schopnosti milovat. Jedná se asi o nejdrastičtější film z období druhé světové války. K autentičnosti Fjorových prožitků nemalou měrou přispělo i to, že film se natáčel lineárně, takže se prožité hrůzy stupňovaly a vršily na sebe. Není divu, že celému natáčení byl přítomen dětský psycholog. Možná by se hodil i divákům. ()

bishi1

Bylo to tak moc emotivní, že jsem po shlédnutí okamžitě chtěla napsat NĚCO, abych ze sebe dostala aspoň část pocitů, které ve mně film vyvolal ... ale Matty to už napsal za mě, jen bych se opakovala, jeho komentář naprosto přesně vystihl i moje já .. byla to bomba, úžasné i děsivé, už dlouho ve mně žádný film neprobudil tolik emocí .. ()

plostenka

Jdi a dívej se ... Bezesporu zvláštní a velmi sugestivní film, který po trochu vlažném začátku velmi strhne a mrazí. Osobně mi přišel nejzvláštnější konec filmu, kdy se zajatí SS-mani snaží ospravedlnit tím že pouze plnili rozkazy a že normálně by nikomu neublížili - zní opravdu přesvědčivě a člověk by cítil i soucit, to by však nesměl vidět to předtím .... Zase ale nemůžu souhlasit s tím že by hrdina skončil jako troska, konec samotný mě totiž spíše uklidnil, tím myslím tím okamžik kdy nevystřelil na dítě. Určitě se podívejte ... ()

tulen

Už je to hodně dávno co jsem to viděl, na školním promítání (což tenkrát dost přehnali, pro děti ten film rozhodně není). Nesporně vynikající film, ale tak drsný, že už bych to určitě nechtěl vidět znova ... ()