foto

Carolyn Jones

  • nar. 28.4.1930
    Amarillo, Texas, USA
  • zem. 3.8.1983 (53 let)
    West Hollywood, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Americká herečka Carolyn Jones (křestní jméno dostala podle americké herečky Carole Lombard), celým jménem Carolyn Sue Jones se narodila 28. dubna 1930 (několik zdrojů uvádí rok 1929 a 1933, ale na rodném listu, úmrtním listu a náhrobku je uveden správný rok 1930). Hrdě se hlásila k indiánským kořenům, v žilách jí kolovala indiánská krev kmene Komančů. V roce 1947 odjela do Kalifornie, kde se přihlásila do hereckého kursu v Pasadena Playhouse, který absolvoval mimo jiné například Gene Hackman, Dustin Hoffman, Charles Bronson a mnoho dalších hvězd filmového plátna.

Kariéru filmové herečky zahájila v roce 1952, když získala smlouvu u společnosti Paramount Pictures a téhož roku se objevila poprvé na filmovém plátně. O rok později jí obsadil režisér André De Toth do svého hororového snímku DŮM VOSKOVÝCH FIGURÍN za který sklidila dobrou kritiku. V roce 1957 jí režisér Delbert Mann obsadil do svého filmu THE BACHELOR PARTY a role v tomto snímku jí vynesla nominaci Academy Award. O rok později získala cenu Golden Globe - Most Promising Newcomer (společně se Sandrou Dee a Dianou Varsi) za roli Ronnie ve filmu KING CREOLE, kde hrála po boku Elvise Presleyho a Waltera Matthause. Další úspěch se dostavil účinkováním v televizním seriálu ADDAMSOVA RODINA, který se točil v letech 1964 - 1966. Role Morticie Addams jí vynesla nominaci Golden Globe Award. Po skončení tohoto seriálu začala její kariéra upadat. Na několik let dokonce opustila showbyznys. Comeback přišel v roce 1977, když se objevila v několika televizních filmech a seriálech. Při práci na televizním seriálu CAPITOL v roce 1982 jí byla diagnostikována rakovina střev. Nemoc předčasně ukončila její kariéru, o rok později i život.

Carolyn Jones byla třikrát vdaná. Její první manžel byl tehdy začínající, ctižádostivý filmový producent Aaron Spelling. Vzali se v roce 1953, ale manželství skončilo rozvodem v roce 1964. Podruhé se provdala v roce 1968 za svého hlasového poradce Herberta S. Greena, ale ani toto manželství nevydrželo. Skončilo rozvodem v roce 1977. Jejím třetím manželem byl její dlouholetý přítel Peter Bailey-Britton, kterého si vzala v roce 1982, když už věděla, že umírá na rakovinu. Zemřela následující rok 3. srpna 1983 ve věku 53 let. Pohřbená je na hřbitově Melrose Abbey Memorial Park v Anaheimu vedle své matky.

Petr "contrastic" Kubíček

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace