foto

Paz de la Huerta

  • nar. 4.9.1984 (35 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Tmavovlasá smyslná herečka Paz de la Huerta se narodila 3. září 1984 v New Yorku (některé zdroje uvádí datum narození 4.září 1984). Má o dva roky mladší sestru Rafaelu (které se v rodině říká jednoduše Rafa). Její matka pracuje pro United Nations a specializuje se na pomoc s početím v zemích třetího světa. Otec žije na ranči ve Španělsku a Paz u něj během svého dětství trávila většinu létních prázdnin.

Když byla Paz de la Huerta ještě dítě, vyslovovalo se její křestní jméno tradičním španělským způsobem („path“) což znamená „mír“ nebo „klid“, v dospělosti však trvala na anglické výslovnosti jména – tedy se „z“ na konci. Její jméno ve španělštině doslova znamená „mír (klid) ovocného sadu“. Paz de la Huerta se narodila s cystickým hygromem, který stále roste musí se vždy po určité době operovat. Herečka tak od na rození do roku 2010 absolovala již sedm operací.

Její umělecké nadání se začalo projevovat již v raném věku. Herectví se začala věnovat již ve čtyřech letech. V té době začala pravidelně navštěvovat lekce herectví v SoHo Children's Acting Studio. Díky tomu získala i svou první roli a jako čtyřletá debutovala před kamerou a to ve snímku OBJEKT MÉ TOUHY, kde si zahrála Sally.

Po maturitě na prestižní brooklynské St. Ann School studovala herectví u Marcie Haufrechtové v Actors’ Studiu. Během dospívání se tato nadaná herečka etablovala také jako jedna ze světově vyhledávaýnch modelek. I přes úspěšně nastartovanou kariéru modelky se však Paz de la Huerta stále chtěla orientovat více na herectví. Začaly přicházet větší i menší nabídky filmových rolí (např. Mary Agnes v PRAVIDLECH MOŠTÁRNY) a hostování v televizních seriálech LAW & ORDER (Právo a pořádek), THE PRACTICE (Advokáti) a LAW & ORDER: SPECIAL VICTIMS UNIT (Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti).

Filmové producenty zaujala několika rolemi svůdných dívek v nezávislých snímcích, např. jako služebná Jilly v adaptaci románu Dirka Wittenborna NELÍTOSTNÁ RASA, dodavatelka pizzy v dramatu smrtelně nemocné dívky KYTARA, nymfomanka Nico v komedii podle románu Chucka Palahniuka ZALKNUTÍ nebo Nahá v Jarmuschově HRANICI OVLÁDÁNÍ. Její zatím největší úlohou je tanečnice ve strip baru Linda v psychedelickém kriminálním dramatu VEJDI DO PRÁZDNA. Účinkovala také v ambiciózním seriálu z produkce Martina Scorseseho o počátcích organizovaného zločinu v době prohibice BOARDWALK EMPIRE ve kterém vystupuje po boku Steva Buscemiho.

V říjnu roce 2003 se objevila na titulní straně nedělního vydání New York Times, časopis Nylon Magazine's Young Hollywood Issue ji zařadil do svého výběru pětapadesáti mladých nadějných umělců současnosti. Paz de la Huerta však není jen herečka, věnuje se také výtvarnému umění, designu a psaní. Za svou hlavní hereckou inspiraci považuje asi nejznámější vamp lady - Gretu Garbo. Díky neustálému cestování hovoří plynule francouzsky, španělsky a anglicky. Momentálně je přítelkyní amerického zpěváka, skladatele a vítěze Grammy Scotta Weilanda. Jako svůj nejoblíběnější hudební žánr uvádí punkrock, proto u ní nepřekvapí její obliba originálních kombinací oblečení. V soukromí nejraději nosí vysoké vojenské boty a sukně s leopardím vzorem. V současné době žije se svou matkou a sestrou v New Yorku (Tribeca).

klára "kapibara" xxx

Herecká filmografie

Filmy

2018 Overtime
Puppy Love
2017 A Midsummer Night's Dream
Chuck Hank and the San Diego Twins
2016 Aimy in a Cage
Streets of East L.A.
2015 Bare
Death in the Desert
The Girl Is in Trouble
2014 Střihač
2013 Nurse 3D
2012 30 Beats
2011 4:44 The Last Day on Earth
2010 42 One Dream Rush
2009 Hranice ovládání
Vejdi do prázdna
2008 Kytara
Podvod
Zalknutí
2007 Jiná perspektiva
Light and the Sufferer
Neal Cassady
2006 5up 2down
Hollywoodské pozlátko
Nail Polish
Řezník
2005 Nelítostná rasa
Steal Me
2004 Homework
2003 Bringing Rain
Kletba
2002 A Girl's Guide to the Galaxy
Dlouhá cesta
2001 Bailey's Mistake (TV film)
Chelsea Walls
Kluci v mém životě
2000 Čekání na ozvěnu
1999 Pravidla moštárny
1998 Cesta ze tmy
Objekt mé touhy

TV seriály

2011 Impérium - Mafie v Atlantic City (TV seriál)
Naše malá Peg (S02E07)
Věk rozumu (S02E06)
Nebezpečná služebná (S02E03)
další epizody (4)
2010 Impérium - Mafie v Atlantic City (TV seriál)
Návrat k normálu (S01E12)
Smaragdové město (S01E10)
Drž mě v ráji (S01E08)
další epizody (9)
2008 X Femmes (TV seriál)
2000 Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (TV seriál)
Chat Room (S01E18)
Advokáti (TV seriál)
Black Widows (S04E17)
Právo a pořádek (TV seriál)
Loco Parentis (S10E10)

Dokumentární

2019 Nedotknutelný
2017 House of Z
2015 My Scientology Movie