Reklama

Reklama

Josef Kotalík

Josef Kotalík

nar. 17.05.1884
Olší u Opařan, Rakousko-Uhersko

zem. neznámo kde a kdy

Biografie

Josef Kotalík, vlastním jménem Václav Kotalík, se narodil jako nemanželský syn kuchařky Františky Lebedové. Až po jeho narození se jeho matka vdala za Josefa Kotalíka. Bližší informace o jeho rodině však nejsou známy.

Hrát divadlo začínal u kočovných společností, např. Muškova. Od roku 1919, kdy vzniklo v Českých Budějovicích divadlo, hrál v jeho souboru, vytvořil tu např. hlavní roli v divadelní hře „Loupežník“. Od sezony 1921/1922 hrál v divadle na Kladně. Následně se vrátil do divadla v Českých Budějovicích. Od sezony 1926/1927 hrál v divadle v Plzni, kde byl později i režisérem.

Od roku 1929 pak hrál v Praze: např. v Osvobozeném divadle, v divadle Vlasty Buriana, v Intimním divadle atd. Od roku 1930 byl však dosti vytíženým filmovým hercem. Od roku 1930 do 1938 natočil skoro 60 filmů. Někdy pouhé epizodky, ale občas i středně velké role.

Jeho úplně prvním filmem byla epizodka důstojníka ve filmu s Vlastou Burianem C. a k. polní maršálek (1930). V následujícím roce 1931 natočil již 4 filmy, nejvýraznější z nich byla postava inspektora Vodičky ve filmu Pudr a benzín, který se natáčel převážně ve francouzských ateliérech. Kotalík byl v té době členem Osvobozeného divadla.

V roce 1932 natočil pouze epizodku jednoho z profesorů ve filmu Před maturitou. A v následujícím roce opět jen epizodku hosta na zásnubách ve filmu s Hugo Haasem, Život je pes (1933). Rok 1934 jako by se mu snažil vynahradit málo hereckých příležitostí v posledních dvou letech, natočil totiž neuvěřitelných 14 filmů.

Z výraznějších rolí zaslouží zmínit profesora Helsinga v komedii Na Svatém Kopečku (1934), komorníka ve filmu bývalých zaměstnavatelů Voskovce a Wericha Hej-Rup! (1934), detektiva Burtona v komedii Tři kroky od těla (1934) a hlavně jeho největší roli v jeho filmové kariéře, ředitele paroplavební společnosti ve filmu s Vlastou Burianem Hrdinný kapitán Korkorán (1934).

V roce 1935 na něj čekalo pouze 8 málo významných epizodek, kdy za zmínku stojí hráč karet ve filmu Ať žije nebožtík, jeho manželku zde hrála herečka a zpěvačka Helena Monczáková. Následující rok, dostal příležitost si zahrát v pouze v 6 filmech, a vždy se jednalo o malou epizodku.

Jak už bylo zvykem, rok 1937 se mu snažil opět vynahradit co do počtu filmů strádání v předcházejícím období. Natočil totiž 12 filmů a opět i výraznější role, jako například ve filmu Falešná kočička (1937), kde sehrál roli policejního inspektora Šplíchala, ve filmu Švanda dudák (1937), kde si zahrál vysloužilce Šavličku, a domovníka Novotného si zahrál v komedii Děvčátko z venkova (1937), kde byla jeho manželkou herečka Marie Přikrylová.

Strojvůdce Nováka si zahrál v dramatu Srdce na kolejích (1937). Poslední filmovací rok 1938 mu přinesl 10 rolí: např. pan důchodní ve filmu Cestou křížovou, strýc Karel ve Svatební cestě, primář nemocnice ve Stříbrných oblacích a úplně poslední rolí, který ztvárnil, byla epizodka polního soudce ve válečném filmu Zborov (1938).

Na konci roku 1938 se přestěhoval z Prahy do jihočeského Milevska, nedaleko svého rodiště, a tam se i ztrácejí veškeré jeho stopy. Do dnešních dnů není známo místo ani datum jeho úmrtí. A i v soupisu herců všech divadel po roce 1945 není uveden, že by hrál v některém divadle.

JA.RO.KO.

Reklama

Reklama