Reklama

Reklama

Josef Kotalík

Josef Kotalík

nar. 17.05.1884
Olší u Opařan, Rakousko-Uhersko

zem. neznámo kde a kdy

Biografie

Jméno tohoto herce se ve filmových titulcích a někdy i na divadelních cedulích uvádí jako Josef Kotalík, ve skutečnosti se však jmenoval Václav Kotalík. Narodil se v jihočeské vesničce Olší u Opařan, jeho otec se jmenoval Josef a matka Františka, malý Václav přišel na svět 17. května, roku 1884.

O jeho studiu však zatím žádné informace nemáme.  A i informace z jeho divadelní kariéry, jsou velmi skoupé. Dostupné zdroje ho zaznamenávají v divadle Českých Budějovicích, kde hrál po roce 1920, dále pak v divadle v Kladně. Hrál i v Praze, v divadle Vlasty Buriana, v Osvobozeném divadle a v Intimním divadle okolo roku 1932.

Prošel i několika kočovnými společnostmi (Muškova) atd. Na začátku 30 let,  s návratem do Prahy, začal hrát i ve filmu. V poměrně krátké době 1930- 38, natočil přes 50 filmů. A to nejenom v epizodkách, několikrát dostal i větší roli. Poprvé si zahrál v roce 1930 ve filmu C. a k. polní maršálek, kde sehrál roli důstojníka ve snu. Nejčastěji hrál sluhy, policejní komisaře, ředitele různých podniků.

Mezi větší role lze zařadit policejního inspektora Vodičku ve filmu Pudr a benzín 1931,
inspektora Šplíchala ve filmu Falešná kočička 1937, profesora Helsinga ve filmu Na Svatém Kopečku 1934, strojvůdce Novák ve filmu Srdce na kolejích 1937, vysloužilce Šavličku ve filmu Švanda dudák 1937.

Jeho vůbec největší rolí ve filmu, byl ředitel paroplavební společnosti ve filmu s Vlastou Burianem, Hrdinný kapitán Korkorán 1934. Rok 1934, patřil mezi jeho nejúspěšnější, natočil v něm 13 filmů. Několikrát měl možnost vytvořit manželský pár, ve filmu Ať žije nebožtík 1935, to byla herečka Helena Monczáková, ve filmu Děvčátko z venkova 1937, Marie Přikrylová.

V roce 1938 natočil poslední filmy a na konci roku se odhlásil l z trvalého pobytu, neznámo kam, po tomto datu o něm nemáme zatím žádné zprávy. I když je dnes jeho jméno zcela zapomenuto, stojí za to si tohoto herce, který byl ještě v roce 1938 (bylo mu 54 let), svobodný a bezdětný, občas připomenout.

JA.RO.KO.

Ovládací panel

Reklama

Reklama