Reklama

Reklama

John Sayles

John Sayles

nar. 28.09.1950 (73 let)
Schenectady, New York, USA

Biografie (1)

John Sayles (1950, Schenectady, USA) začal svou filmovou kariéru u Rogera Cormana, v jehož produkci vznikl i snímek Piraňa (Piranha, 1978), k němuž Sayles napsal scénář. Z vlastních zdrojů financoval svůj režijní debut Return of the Secaucus 7 (Návrat Secaucuské sedmičky, 1979), v němž prokázal tendenci citlivě se věnovat sociálním a mezilidským otázkám. Ta se projevila v tak odlišných projektech, jako bylo sci-fi The Brother from Another Planet (Bratr z jiné… (více)

Zajímavosti (4)

Jurský svět (2015)

  • Tvůrci zpočátku zvažovali také návrh, že by se objevili geneticky zkřížení lidé a dinosauři. Ten v roce 2004 vznesl John Sayles, ale k rozmýšlení bližších detailů nedošlo. (Nivenx)

Apollo 13 (1995)

  • V srpnu roku 1994 byl scénář poslán k úpravě. Přepsal ho John Sayles, který však ani nebyl v závěru uveden mezi tvůrci. (KucC)

E.T. - Mimozemšťan (1982)

  • Spielberg chtěl původně natočit film s názvem „Night Skies“ o skupině nepřátelských mimozemšťanů, kteří přiletí na Zemi a obléhají odlehlou farmu, kde se zabarikáduje vyděšená rodina. Tento podstatně temnější scénář Johna Saylese nakonec nerealizovat, ale vedlejší zápletka o vztahu mezi hodným mimozemšťanem a autistickým chlapcem ho inspirovala k námětu na E.T. - Mimozemšťana. Podobný příběh o rodině, která se zabarikáduje na farmě před nepřátelskými mimozemšťany, se nicméně později objevil ve filmu Znamení (2002), jehož producenti Kathleen Kennedyová a Frank Marshall jsou častými Spielbergovými spolupracovníky (Kennedyová se podílela i na produkci E.T. - Mimozemšťana). (DaViD´82)

Galerie (17)

Reklama

Scenárista

Herec

Režisér

Střihač

Host

Reklama

Reklama