foto

Raja Gosnell

  • nar. 2.1.1958 (62 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Raja Gosnell začínal jako řidič pro společnost Lions Gate Films a režiséra Roberta Altmana, který ho dostal k filmu zprvu jako asistent střihu a v roce 1984 již samostatně sestříhal film Arthura Hillera PRŮVODCE OSAMĚLÉHO MUŽE se Steve Martinem v hlavní roli. Během následujících 10 let sestříhal celou řadu známých a populárních komedií, zejména všech komedií z první poloviny 90. let režiséra Chrise Columbuse (SÁM A SÁM, SÁM DOMA 1, 2, MRS. DOUBTFIRE – TÁTA V SUKNI, DVA V TOM), ale i např. populární PRETTY WOMAN nebo thriller HLÁSÍM SVOJI SMRT s Meg Ryan a Dennisem Quaidem.

Po střihu dvou dílů SÁM DOMA, se v roce 1997 rozhodl sednout na režisérskou stoličku a zrežírovat třetí díl, tentokrát bez účasti hvězdy předchozích filmů Macaulay Culkina, ale ten už tak úspěšný nebyl. V USA sotva vydělal na rozpočet, ale celosvětově se nakonec zaplatil. Neúspěch ho neodradil a o dva roky později natočil komedii s Drew Barrymore NEPOLÍBENÁ, která už byla komerčně úspěšnější, ale ještě ne tolik jako o rok později AGENT V SUKNI, který jen v USA překročil tržby přes 100 milionů dolarů, a dal vzniknout dalším dvou pokračování, ale už bez Gosnella na postu režie.

V roce 2002 natočil prozatím svůj komerčně nejúspěšnější film, a tím je hraná verze animovaného seriálu SCOOBY-DOO a dva roky později zrežíroval i jeho pokračování. Po vlažně přijaté komedii s názvem TVOJE, MOJE A NAŠE s Dennisem Quaidem a po mexickém dobrodružství malé čivavy se Gosnellovi povedl další komerční úspěch, a opět s hranou verzí úspěšného animovaného seriálu, tentokrát se zaměřil na modré potvůrky ŠMOULY. I když si hraná verze našla dost odpůrců, zejména mezi obdivovateli původního seriálu, již se plánuje pokračování a opět se počítá s Gosnellem na režisérské stoličce.

Režisér Gosnell se výhradně zaměřuje na rodinné komedie, kde se vyskytují zpravidla děti nebo zvířata, a ačkoliv měl několik komerčních úspěchů, kritikou je dost opovrhován a je často řazen v různých žebříčcích mezi nejhorší režiséry, ale zlatou malinu ani nominaci na tuto cenu ještě nezískal.

Miroslav "Gore" Mareš

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Dokumentární

1992 HBO First Look (TV seriál)

Fanoušci tvůrce