Reklama

Reklama

Magda Křížková-Šebestová

Magda Křížková-Šebestová

nar. 13.09.1955 (68 let)
Praha, Československo

Biografie

„Zpívání je pro mne extatický zážitek.“

Magda Křížková-Šebestová je tlumočnice, překladatelka, zpěvačka a příležitostná herečka drobných rolí. Jako desetiletou ji slyšel zpívat nejmenovaný asistent režie a pozval ji na konkurz do pražského Semaforu, kde se tak líbila, že si ji hned nechali. V Semaforu hrála ve hře „Čarodějky“ nebo například v pásmu písniček „Ten pes je váš?“. Nazpívala např. tyto písně: „Zpěváci toulaví“, „Tulák“, „Máme rádi zvířata“, „Nový nájemník“, „Hele, co jsem našla“. Vystupovala též v pražské Viole s Ondřejem Suchým v pořadech „Zvířátka, milenky, věci a sny“ a „Walk over aneb Zpověď V+W“.

Musela se dobře učit, tatínek z ní vydriloval jedničkářku. V dětských rolích vydržela do čtrnácti let. V té době se objevuje v Československé televizi, například v pořadu Vlaštovka a od ní je krůček k roli v seriálu Pan Tau.

Od konce 70. 20. století let vystupovala s písničkářskými dvojicemi: Jan Burian a Jiří Dědeček; Jan Vodňanský a Přemysl Rut. Její oblíbené písničky z té doby jsou: „Co mám na srdci“, „Loučení“, „Oči“, duet „Veselé vánoce“, „Samota v expresu“ a řada dalších. V Praze byli zakázaní, a tak léta kočovali po vlastech českých a moravských ve voze trabant a přežili i vážnou dopravní nehodu. Mnoho písní z té doby bylo považováno za ztracené, protože jejich autoři a interpreti byli trpěni, ale ne vydáváni. V roce 2015 se stal malý muzikantský zázrak a na scéně se objevil Lubomír Houdek, který vlastnil mnoho nahrávek z doby, kdy vystupovala s Dědečkem a Burianem, a podařilo se vydat soubor 6 CD – „Burian & Dědeček: Na blankytném pozadí“.

Po gymnáziu vystudovala tlumočnictví a překladatelství – jazyky angličtina a ruština na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracovala v reklamní agentuře, tlumočila, učila angličtinu, 5 let byla zaměstnána v rádiu Svobodná Evropa, byla ředitelkou divadelní a literární agentury AuraPont. Od 90. let spolupracovala s Kanceláří prezidenta republiky, kdy připravovala Václava Havla na vystoupení v anglickém jazyce. S Kanceláří Václava Havla spolupracovala i v pozdějších letech. Působila také v oblasti PR kulturních projektů, spolupracovala s Mezinárodním festivalem animovaných filmů AniFest, kde byla tiskovou mluvčí. Věnovala se také dokumentárnímu filmu – působila v komorním občanském sdružení HAVE-a-LOOK.

Období v Semaforu považuje za velké štěstí, že se na podiu střídala s takovými kumštýři jako jsou: Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Eva Olmerová, Jiří Grossmann, Miluška Voborníková, Naďa Urbánková, Evžen Jegorov či inspicient Vláďa Hrabánek. Ráda vzpomíná na celoroční natáčení 2. série Pana Tau, a to hlavně kvůli Vladimíru Menšíkovi a jeho úžasné rodině.

Kromě hrstky filmů, ve kterých se objevila jen v drobných vedlejších rolích, natočila také americko-český film Praha – má láska, jenž vznikl v 70. letech 20. století, avšak po kterém se slehla zem.

K filmu se stejně jako prakticky ke každé práci dostala přes Semafor nebo přes angličtinu, kterou učila. Angličtinu učila Zdeňka Svěráka i jeho syna Jana, či Ondřeje Vetchého pro film Tmavomodrý svět (2001). K jejím žákům patřil i Václav Havel – učila ho výslovnost a přednes projevů v angličtině. „Klepala se mi kolena, když jsem mu byla představena. Pan prezident se na mě podíval a zaráčkoval: ‚Jé na vás já jsem chodil do Semaforu.‘“

Magda se provdala za cévního chirurga MUDr. Pavla Šebestu, se kterým se ale později rozvedla. Spolu měli syna Adama (*1982) a dceru Annu (*1989). Adam vystudoval Fakultu sociálních věd a hrál v punkové kapele „Řekla ne“. Anna studovala výtvarné umění v Londýně. Magda měla také velmi blízko ke svému bratrovi a celé jeho rodině. Bydlela v bytě na Ořechovce s malou zahrádkou a krytou terasou, který ji přenechali rodiče. Tuto lokální idylku s ní sdílel přítel Marek Brodský a kočky.

sator

Herečka

Filmy
1999

Královna bublin

1996

Kolja

1990

Tvrdý chleba (TV film)

1987

Nejistá sezóna

1986

Černá punčocha

1985

Vesničko má středisková

1982

S tebou mě baví svět

1981

Důkaz (TV film)

1970

Nevěsta

Reklama

Reklama

1965

Poslední opona (TV film)

Seriály
1975

Pan Tau

 

Pan Tau odchází (S03E13)

 

Pan Tau a zlatý kufr (S03E12)

 

Pan Tau a Aladinova lampa (S03E11)

  více epizod (9)
1972

Mischmasch

Dokumentární
2022

Burian vs. Dědeček (TV film)

2016

13. komnata (seriál)

 

13. komnata Chantal Poullain (S12E11)

 

13. komnata Venduly Svobodové Pizingerové (S12E09)

2014

Legenda "Bíba" Brodská (TV film)

2013

Diagnóza Brodský (TV film)

Hudební videoklipy
1966

Jiří Suchý, Magda Křížková: Toulaví zpěváci

Divadelní záznam
1965

Benefice S + Š

Host

Scenáristka

Dokumentární
2014

Legenda "Bíba" Brodská (TV film)

Reklama

Reklama