foto

Anne Baxter

  • nar. 7.5.1923
    Michigan City, Indiana, USA
  • zem. 12.12.1985 (62 let)
    New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Anne Baxterová se narodila v Michigan City v Indianě. Otec její matky, Frank Lloyd Wright, byl světově proslulým architektem a její vlastní otec prominentním manažerem jednoho lihovaru. Ona sama vyrůstala v New Yorku v přepychovém a kultivovaném prostředí. Někdy v deseti letech uviděla na Broadwayi představení s Helenou Hayesovou a unešena dojmy prohlásila, že se chce stát herečkou. Ve třinácti se objevila na Broadwayi a byla úspěšná, což jí pomohlo ke studiu herectví u slavné Marie Ouspenskayaové.

Byla vyzkoušena pro roli Paní DeWinterové v mysteriózním romantickém thrilleru MRTVÁ A ŽIVÁ (1940, Rebecca), ale role nakonec připadla Joan Fontainové, jelikož režisér Hitchcock usoudil, že je pro ni “příliš mladá”. Prošla dalšími kamerovými zkouškami, ty se nakonec dostaly až k magnátům studia “Twentieth Century-Fox” a Anne dostala k podpisu sedmiletou smlouvu. Předtím ale byla zapůjčena studiu MGM a v sedmnácti už vystupovala ve filmu té úrovně, do které se začínající hvězdičky skrze komparz propracovávají roky – byl to western 20 MULE TEAM (1940) s Wallacem Beerym. Zpět u “Foxů” pak ještě v tomtéž roce ztvárnila Mary Maxwellovou v dramatu THE GREAT PROFILE (1940) s Johnem Barrymorem. Následovala řada snímků, které nijak zvláš't neoslnily.

Orson Welles si ji vybral do dramatu SKVĚLÍ AMBERSONOVÉ (1942), ale bylo to až válečné Milestoneovo drama SEVERNÍ HVĚZDA (1943), kdy její jméno dostalo na plakátech čestnou pozici a který – rovněž díky Anne - měl ohlas mezi kritikou i diváky. S Tyronem Powerem a Gene Tierneyem si zahrála Sophie MacDonaldovou v THE RAZOR´S EDGE (1946) a získala za ni Cenu Akademie pro “nejlepší herečku ve vedlejší roli”. V roce 1948 se po boku Gregoryho Pecka objevila ve westernu ŽLUTÉ NEBE. Do úspěšného Mankiewiczova dramatu VŠE O EVĚ (1950) byla obsazena hlavně kvůli své podobě s Claudette Colbertovou, která byla původně také pro film vybrána (do jiné úlohy). Za titulní roli Evy Harringtonové obdržela Anne nominaci na Cenu pro “nejlepší herečku”, soška však tentokrát připadla Judy Hollidayové za VČERA NAROZENÍ (1950).

Pokračovala v profesionální divadelní práci. Odmítla roli Polly Cutlerové ve filmu-noir NIAGARA (1953). Film byl pak přepracován, aby v něm mohla vyniknout Marilyn Monroe. Po boku Charltona Hestona v roli Mojžíše a Yula Brynnera coby Ramese přesvědčila jako krásná egyptská princezna Nefretiri v DeMilleově historickém eposu DESATERO PŘIKÁZÁNÍ (1956). Po “Přikázáních” přicházelo nabídek méně, jelikož nebyla vázána smlouvou k žádnému studiu a svůj talent nabízela nezávisle. V roce 1959 a 1960 natočila po jednom filmu a po Dmytrykově WALK ON THE WILD SIDE (1962) – s Laurencem Harveyem, Capucine a Jane Fondovou - si dala čtyřletou pauzu.

Avšak nezahálela, byla k vidění na divadle i v televizi. Nijak zvlášť nelpěla na tom být celebritou nebo osobností, soustředila se na to být herečkou a vydat ze sebe to nejlepší. Jako host zazářila v záporných postavách “Zeldy Velké” a “Olgy Královny” ve dvou respektive tří dílech televizního seriálu “Batman” (1966). Pro roli Olgy se prý dokonce naučila klít rusky. Jako mnoho herců, kteří zde dostali nějaký ten part, tvrdila, že to byla zábavná zkušenost.

V 70. letech se opět představila na Broadwayi, konkrétně v muzikálové verzi “jejího” filmu VŠE O EVĚ s názvem “Applause”, nyní ovšem v roli “Margo”, kterou ve filmu hrála Bette Davisová a za kterou předtím získala Lauren Bacallová divadelní cenu Tony. Bette Davisovou, podle jedné její biografie, údajně divadelní předvedení Baxterové uvedlo v němý úžas. V 70. letech byla Baxterová častým hostem populární televizní show Mika Douglase a stali ze z nich přátelé. Ztvárnila vraždící filmovou hvězdu v seriále “Columbo” a stala se podstatným článkem dvou televizních seriálů, "Na východ od ráje” (1981) and "Hotel" (1983), ve kterém nahradila nemocnou Bette Davisovou. Divákům se naposledy předvedla jako Irene Adlerová v televizním filmu MASKA SMRTI (1984).

Jejím prvním mužem byl herec John Hodiak, se kterým měla dceru Katrin. V roce 1961 se Baxterová se svým druhým mužem Randolphem Galtem a dětmi odebrala na australskou farmu. Popisuje to ve vlastních memoárech s názevm “Intermission: A True Story”, ve kterých se rovněž obviňuje z rozpadu prvního manželství. S Galtem měla dcery Melissu a Maginel, ale nakonec se také rozvedla. Potřetí provdaná byla ještě v roce 1977, za prominentního makléře Davida Klee, po necelých devíti měsících však zcela nečekaně ovdověla (a nikdy se pak už nevdala). Spolu ještě stihli zakoupit rozsáhlé nemovitosti v Easton v Connecticutu a začali je ve velkém předělávat (dům sám byl architektonickou připomínkou Franka Lloyda Wrighta a jeho staveb s plochými střechami a krb v obývacím pokoji Baxterová přetvořila tak, že se podobal krbu v dědečkově mistrovské stavbě Fallingwater), konečné podoby se David už ale nedožil. Anne si vydržovala také rezidenci v Hollywoodu, dům v Connecticutu si však zamilovala a považovala za svůj domov.

Anne Baxterová zemřela následkem mozkového krvácení z prasklé tepenné výdutě v prosinci 1985 na newyorské Madison Avenue. Pohřbena je v Unity Chapel ve Spring Green ve Wisconsinu a na hollywoodském “Chodníku slávy” má dnes svoji hvězdu. Zůstaly po ní tři dospělé dcery. Byla celoživotní přítelkyní legendární módní návrhářky Edith Headové, která byla za kmotru její dceři Melisse a té taky po své smrti odkázala svoji vyjímečnou sbírku klenotů. Melissa Galtová dnes pracuje v Atlantě jako interiérová návrhářka. Nejstarší dcera, Katrina Hodiaková, se vdala, má děti a také hraje. Maginel Galtová působí jako řádová sestra v Římě.

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Filmy

1984 Maska smrti (TV film)
1980 Jane Austen in Manhattan
1979 Nero Wolfe (TV film)
1978 Little Mo (TV film)
1973 Lisa, Bright and Dark (TV film)
1972 Lapin 360
Pronásledovatel (TV film)
1971 Fools' Parade
If Tomorrow Comes (TV film)
The Late Liz
1970 Ritual of Evil (TV film)
The Challengers (TV film)
1969 Campus Heat
Marcus Welby, M.D. (TV film)
1968 Companions in Nightmare (TV film)
1967 Stranger on the Run (TV film)
The Busy Body
1966 Sedm statečných žen
1965 The Family Jewels
1962 Mix Me a Person
Walk on the Wild Side
1960 Cimarron
Summer of the Seventeenth Doll
1957 Chase a Crooked Shadow
1956 Desatero přikázání
The Come On
Tři násilníci
1955 Bedevilled
One Desire
The Spoilers
1954 Carnival Story
Rummelplatz der Liebe
1953 The Blue Gardenia
Zpovídám se
1952 My Wife's Best Friend
O. Henry's Full House
The Outcasts of Poker Flat
1951 Follow the Sun
1950 A Ticket to Tomahawk
Vše o Evě
1949 You're My Everything
1948 Homecoming
The Luck of the Irish
The Walls of Jericho
Žluté nebe
1947 Blaze of Noon
Mother Wore Tights
1946 Angel on My Shoulder
Smoky
The Razor's Edge
1945 Královský skandál
1944 Guest in the House
Pět Sullivanů
Sunday Dinner for a Soldier
The Eve of St. Mark
The Purple Heart
1943 Crash Dive
Pět hrobů u Káhiry
Severní hvězda
1942 Skvělí Ambersonové
The Pied Piper
1941 Bažiny
Charley's Aunt
1940 20 Mule Team
The Great Profile

TV seriály

1983 Hotel (TV seriál)
1981 Na východ od ráje (TV seriál)
1976 Arthur Hailey's the Moneychangers (TV seriál)
1973 Love Story (TV seriál)
Columbo (TV seriál)
Rekviem pro padající hvězdu (S02E05)
1969 Marcus Welby, M.D. (TV seriál)
1966 Batman (TV seriál)
A Death Worse Than Fate (S01E10)
Zelda the Great (S01E09)

Dokumentární

1994 Architecture of Frank Lloyd Wright, The
1983 Bette Davis - A Basically Benevolent Volcano (TV film)
1963 Marilyn - a.z.

TV pořady

1984 The 36th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1976 The Alan Hamel Show (TV pořad)
1970 The Virginia Graham Show (TV pořad)
1957 The Arlene Francis Show (TV pořad)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace