foto

Joel Kinnaman

  • nar. 25.11.1979 (37 let)
    Stockholm, Stockholms län, Švédsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Syn švédské matky a amerického otce se narodil 25. listopadu 1979 ve Stockholmu jako Charles Joel Nordström. Ještě než začal s herectvím, pracoval v továrně na výrobu piva, vedl bar ve francouzských Alpách a pak odcestoval do jihovýchodní Asie. Po návratu do Švédska ho k herectví zlákala sestra Melinda a kamarád Gustaf Skarsgård, syn Stellana Skarsgårda.

Svou hereckou kariéru Joel začíná v roce 2002, v letech 2003 – 2007 absolvuje studium herectví na Teaterhögskolan v Malmu, hraje v divadle v Göteborgu. Až do roku 2011 hraje ve švédských filmech a krimi sérii JONAH FALK. V jeho filmografii vyčnívá krimi thriller SNABBA CASH (Snadný prachy), který Joela dostal do širšího diváckého povědomí. Za svou roli získal prestižní švédské ocenění Guldbagge (švédská obdoba Oskarů).

V roce 2011 přichází jeho debut ve Spojených státech a to v seriálu THE KILLING (natočeného podle dánského seriálu Forbrydelsen). Temné detektivní drama se odehrává v deštivém Seattlu, kde byla zavražděna sedmnáctiletá dívka. Kinnaman tu ztvárnil svérázného detektiva s drogovou minulostí a nejednoznačným charakterem. Druhá řada seriálu má premiéru 1. dubna 2012.

V roce 2011 si zahrál v hororu ČERNÁ HODINA a v americké verzi filmové adaptace knihy Stiega Larssona MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY. Nejnověji hraje ve filmu SAFE HOUSE po boku Denzela Washingtona a Ryana Reynoldse. V příštím roce se má Kinnaman objevit v hlavní roli nového ROBOCOPA a v dalších dvou amerických filmech.

Kačka "kackulka" Svobodová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace