foto

Chuck Lorre

  • nar. 18.10.1952 (65 let)
    Bethpage, Long Island, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Chuck Lorre je americký televizní režisér, producent a skladatel. Proslavil se jako autor několika úspěšných sitcomů, mimo jiné Dharma & Greg, Cybill, Dva a půl chlapa nebo Teorie velkého třesku.

Narodil se na Long Islandu do židovské rodiny jako Charles Michael Levine. Důvodem, proč si změnil jméno, byla Charlesova matka - jméno Levine používala jako nadávku, a kdykoli ho pak chlapec slyšel, ztrácel sebeúctu. Byla to jeho první žena, kdo přišel s nápadem, aby se přejmenoval na Lorre, s čímž souhlasil. Za zajímavou souhru okolností označuje skutečnost, kdy zkrachovala firma jeho otce. Matka si musela hledat zaměstnání a našla ho v obchodě s oblečením - nazvaném Lorie's.

Po střední škole studoval na State University of New York at Potsdam, školu však opustil po dvou letech s úmyslem stát se autorem hudebních textů. Jeho sen se mu naplnil, když napsal letní hit roku 1986 "French Kissin' in the USA". Za úspěšného televizního autora je považován od roku 1993, kdy byl na stanici ABC odvysílán první díl jeho seriálu Grace Under Fire. Další tvorba na sebe nedala dlouho čekat, přibyly seriály Cybill, Dharma & Greg a roku 2003 Dva a půl chlapa. Pátý sitcom, Teorie velkého třesku, měl premiéru na stanici CBS v roce 2007 a jeho spoluautorem je Bill Prady. Zatím poslední Lorreovo dílo nese jméno Mike & Molly (2010).

Na konci každého dílu Lorreových sitcomů můžeme najít tzv. Vanity cards - krátké zprávy a eseje, coby autorovy postřehy k dennímu životu. V minulosti se v nich mimo jiné objevil popis problematického vztahu mezi ním a Charlie Sheenem, Vanity cards se také často zaměřují proti korporacím nebo podporují protiválečné smýšlení.

Lorre byl dvakrát ženatý - s Paulou Smith, s níž má dvě děti, a s Playboy Playmate Karen Witter, s níž se rozešel roku 2010. Je držitelem BMI Television Music Awards za léta 2004, 2005, 2008 a 2009 - téhož roku také obdržel hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Adam "Mr.curry" Čtyřka

Producentská filmografie

TV seriály

2017 Young Sheldon (TV seriál)
Pilot (E01)
2003 Dva a půl chlapa (TV seriál)
Rozchod (S01E01)

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(152)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace