foto

Brad Renfro

  • nar. 25.7.1982
    Knoxville, Tennessee, USA
  • zem. 15.1.2008 (25 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Bradley Barron Renfro. Rodák z Tennessee, který si vedl normální školní život, snažil se hrát na kytaru, jeho rodiče Mark a Angela si nejspíš ani nemysleli, že se jejich syn stane slavným mladým hercem. Jenže to by nesměl existovat Joel Schumacher a nesměl by se natáčet film NEBEZPEČNÝ KLIENT. Brad se nechal rodinou přihlásit na konkurs a jako desetiletý dostal hlavní roli v kriminálním filmu!

NEBEZPEČNÝ KLIENT znamenal už sám o sobě úspěch a Renfro si odnesl hned dvě ceny pro mladé hvězdy (Young Artist Award a YoungStar Award). Hned poté začalo jeho nejzářivější období. Do roku 1998 natočil své nejúspěšnější filmy jako LÉK, SPÁČI nebo NADANÝ ŽÁK. Snímky s vážnými tématy AIDSu, zneužívání dětí či nacismu uváděli Renfra jako mladého herce vážných a charakterních rolí a zahrál si s hvězdami hollywoodského nebe. Od Dustina Hoffmana přes Kevina Bacona k Ianu McKellenovi či Tommy Lee Jonesovi. Role v NADANÉM ŽÁKOVI mu dokonce vynesla cenu na Tokyjském filmovém festivalu.

Film, sláva, peníze. Mladý Brad se nejspíš začínal nudit, proto tíhnul k alkoholu a drogám. Už v šestnácti letech byl zatčen za držení kokainu a marihuany, které schovával doma v kalhotech a ponožkách. Od té chvíle to šlo s mladým talentem z kopce. Natáčel zřídka, většina filmů nebyly vyslovenými trháky a Renfro se stahoval do ústranní. Diváckým očím se však z dohledu neztratil a podával své standartně kvalitní herecké výkony v PŘÍZRAČNÉM SVĚTĚ, ŠIKANĚ nebo v DIVOKÉ KRVI. Od roku 2000 byl pětkrát zatčen. Řízení v opilosti, pokus o krádež jachty a především nákup heroinu, který dělal herci největší potíže.

Od října do prosince 2007 natáčel Brad Renfro film s názvem THE INFORMERS režiséra Gregora Jordana s hereckými partnery Mickey Rourkem, Winonou Ryder, Billy Bob Thorntonem, Kim Basingerovou a Brandonem Routhem. Netušil však, že je to jeho poslední natáčení. Za necelý měsíc, přesně 14. ledna večer, si vyšel popít s kamarády. Další den, v devět hodin ráno, zemřel ve věku 25 let.

Robert "Gary" Vrba

Herecká filmografie