foto

Frank Sinatra

  • nar. 12.12.1915
    Hoboken, New Jersey, USA
  • zem. 14.5.1998 (82 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

"Říká se, že člověk žije jen jednou. A tak, jak žiju já, to bohatě stačí."

Pracoval jako pomocník v kanceláři, chtěl být sportovním komentátorem a nakonec se stal zpěvákem, hercem a legendou, kterou obdivují celé generace. Ženy po něm šílely, zatímco on měl založenou svoji složku u FBI. Získal Oscara, dva Zlaté glóby, 10 cen Grammy, cenu Johna Fitzgeralda Kennedyho, zlatou medaili od Kongresu, Cenu Jeana Hersolta za humanitní přínos a desítky dalších, které už ani nemá cenu jmenovat. A jen tak v mezičase se stačil čtyřikrát oženit a stát se údajnou inspirací pro postavu Johnnyho Fontana z filmu Kmotr.

"Je to Frankův svět. My ostatní v něm jen žijeme." - Dean Martin

Píšou se 30. léta 20. století a dvacetiletý Francis Albert Sinatra náhodou slyší jednu z písní Binga Crosbyho. Je jeho hlasem tak okouzlen, že ačkoliv do té doby o hudební kariéře neuvažoval, okamžitě mění plány a zakládá vlastní skupinu. Hraje na večírcích, prosazuje se v místním rádiu a odtud už nevede dlouhá cesta k orchestru Harryho Jamese. Sinatrovi je 25 let, je hezký, ambiciózní, mimořádně talentovaný a ženy po něm šílí. Stává se první hvězdou, kterou věčně pronásledují náctileté fanynky, prvním zpěvákem, který jen svým jménem dokáže přitáhnout více pozornosti, než celý orchestr za ním. Ve 28 letech vydává první sólové album a o jeho výjimečném nadání nemůže být pochyb. Písně, které skupina trénuje dnem i nocí několik dnů, on ve studiu nahrává často na první pokus.

"Alkohol je možná nejhorším nepřítelem člověka, ale v Bibli se říká, že máme milovat své nepřátele."

Zatímco řada umělců odchází bojovat do války, Sinatra je od služby v armádě kvůli zdravotním problémům osvobozen. Nadále tak může budovat svou kariéru; má vlastní televizní show, nahrává další desky, postupně se ale na žebříčku popularity propadá. V tu chvíli se rozhodne vsadit vše na jednu kartu a za mizivý honorář přijme roli ve filmu ODTUD AŽ NA VĚČNOST, za kterou nakonec získává Oscara, a znovu se vrací do nejvyšší ligy.

"Ztělesňoval vše, co ve zpěvu má být: krása, jemnost, lehkost, bezchybné frázování, styl, inteligence a srdce." - Barbra Streisand Během padesátých let také náhodou vidí meeting světových státníků v Paříži a rozhodne se, že chce mít vlastní "summit". Narozdíl od Eisenhowera a Chruščova ale nehodlá řešit politiku, místo toho zakládá jakési zvláštní hudební seskupení, kde kromě něj vystupují i čtyři z jeho blízkých přátel; konkrétně Dean Martin, Sammy Davis Jr, Peter Lawford a Joey Bishop. Ačkoliv se členové nazývají "klanem" či "summitem", média a fanoušci jim neřeknou jinak než The Rat Pack.

"Myslím, že mým největším životním snem je předat ostatním to, co znám."

Krysí smečka vystupuje v Las Vegas, jejich představení jsou vždy beznadějně vyprodaná a to i přesto, že diváci často do poslední chvíle netuší, kdo z pětice na podium toho večera vystoupí. Na reklamních tabulích lze často číst nápisy typu: "Dnes večer Dean, možná Frank, možná Sammy," lidé kempují před hotelem Sands, aby Franka a jeho přátele zahlédli, v podiu nejednou sedí celebrity a politici. Přes Petera, který je švagrem Johna F. Kennedyho, se Frank seznamuje s rodinou Kennedyových a okamžitě si padne do oka s Johnovým otcem Josephem, kterému slibuje, že z jeho syna udělá prezidenta USA.

"Měl samozřejmě talent, charisma a hlas, ale také osobnost, vřelost, vášeň. Nikdo ho nedokáže nahradit." - Jacques Chirac

Zahrnovala-li Frankova pomoc rodině Kennedyových jen několik vystoupení, nebo i nelegální získávání hlasů u americké mafie, už se zřejmě nikdy nedozvíme. Nicméně Frank považuje Johna za svého přítele, zpívá na jeho inauguraci, později ale jeho ego raní skutečnost, že Kennedy, bojící se obvinění ze styku s mafií, během své cesty po USA odmítá u Sinatry přespat a zůstává místo toho u Binga Crosbyho. Franka celá záležitost silně zasáhne, Peter, který nadále stojí na Johnově straně, je po hádce vyhozen z The Rat Packu a Sinatra s ním až do smrti nepromluví. A aby toho nebylo málo, Sinatrova popularita zase pomalu klesá, na americké hudební scéně se totiž stále silněji prosazuje rock'n'roll.

"Nejlepší pomstou je extrémní úspěch."

I přesto, že Sinatra vydává hity jako Strangers in the Night nebo My Way, píseň, která je s ním sice spojována, ale Sinatra ji nikdy v lásce neměl, na počátku 70. let ze světa showbyznysu odchází. Dlouho ale v důchodu nevydrží, už v roce 1979 se vrací do čel hitparád se slavnou písní New York, New York a znovu koncertuje, byť kritici dodávají, že jeho hlas je už alkoholem a cigaretami silně poničený. Snaží se i o návrat The Rat Packu, jenže Sammy postupně umírá na rakovinu a Dean je v silné depresi ze smrti syna, a fenomenální návrat se tedy nekoná.

"Přiznejme si to: Sinatra je král." - Bing Crosby

Sinatra se přesto snaží zůstat na vrcholu, na počátku 90. let vydává album duetů, na kterém se s ním podílejí například Bono, Barbra Streisand a Aretha Franklin. I přesto, že všichni jeho nejbližší přátelé umírají a on cítí, že je na řadě, snaží se být celou dobu aktivní a plánuje si i další projekty. Když nakonec 14. května 1998 dvaaosmdesátiletý Sinatra umírá, svět cítí, že přichází o jednu z největších osobností moderní hudby. Světla v Las Vegas jsou na jeho počest zhasnuta, Bill Clinton i Elton John se k jeho smrti přes média vyjadřují, Frankův pohřeb navštíví desítky celebrit a stovky fanoušků. Sinatra je pohřben s cigaretami, flaškou Jacka Danielse, zapalovačem Zippo a mincemi, na jeho náhrobku je pak vytesán název jeho písně - "The Best Is Yet to Come" (To nejlepší teprve přijde).

"Nikdo neví, co je to štěstí, dokud se neožení. Ale pak už je moc pozdě."

Může se jevit zvláštní, že i přes Sinatrovu extrémně úspěšnou kariéru, si ho fanoušci často váží nejen jako herce a zpěváka, ale hlavně jako člověka. Tradují se desítky historek o jeho štědrosti, ochotě pomoci a životním stylu, který by jiné přivedl zanedlouho do nemocnice nebo na psychiatrii. Lékaři mu nechtěli věřit, že jeho organismus může vydržet tak silný nápor cigaret, whiskey a ponocování, přátelé zase, že se svým rozhazovačným životem, kdy byl personálu schopný dát spropitné 500 dolarů, ještě nedostal na mizinu. Byl nesmírně zásadový, klidně byl ochotný vyrazit z večírku nejlepšího přítele, pokud se choval špatně, ale i bojkotovat všechny bary, kde Sammyho kvůli jeho černé pleti odmítli obsloužit. Když se dozvěděl, že se na film Suddenly, kde hrál psychopata toužícího zastřelit prezidenta, díval pravděpodobný vrah Johna F. Kennedyho několik dnů před atentátem, chtěl nechat všechny kopie filmu zničit. Nade vše ale miloval ženy, kvůli kterým se byl ochoten porvat, a ony zas milovaly jeho.

"Frank byl ikonou Hollywoodu. Zpíval o skutečných lidech a skutečných emocích, jeho písně přesahují dobu a čas." - Ronald Reagan

Sinatra se za svůj život oženil celkem čtyřikrát. Z prvního manželství s Nancy měl tři děti, které bezmezně miloval, ukázalo se ale, že nedokáže být věrný. Zatímco křesťansky založená Nancy byla jeho aféry ochotná tolerovat, Frank zažádal o rozvod, když se zamiloval do Avy Gardner.

Ta bývá popisována jako největší láska jeho života, manželství ale dlouho nevydrželo, protože Frank i Ava byli extrémně úspěšní, dominantní, žárliví a seběvědomí a ani jeden nebyl ze své pozice ochoten ustoupit. Série rozchodů a usmiřování tedy nakonec vyústila v jeden rozvod definitivní.

S Miou Farrow se padesátiletý Sinatra seznámil během natáčení Von Ryanova Expresu. Tehdy dvacetiletá Mia byla přibližně ve věku jeho dětí, s Frankovou dcerou Nancy, která byla o pět let starší, si prý skvěle rozuměla, a pro Sinatru samotného pak symbolizovala nový smysl života. Nicméně zatímco Frankova kariéra na tom v době jejich manželství nebyla nejlépe, o Miu jevili diváci stále větší zájem, což Sinatra neunesl, a rozvod na sebe nenechal dlouho čekat. I tak se ale s Miou do konce života přátelil.

Poslední ženou, kterou si Frank vzal, byla Barbara a ta zůstala po jeho boku 22 let až do jeho smrti. Zatímco s jeho dětmi si moc nerozuměla, k dobru jí bývá přičítána hlavně láska, s jakou se k němu v posledních letech jeho života starala.

"Věřím, po celém životě uvažování, že Frank Sinatra byl nejlepším hudebním interpretem, kterého tato země kdy zplodila." - Jonathan Schwartz

Kristýna "StarsFan" K.

Herecká filmografie

Filmy

2012 Elvis Found Alive - a.z.
2009 My Music: The Big Band Years - a.z.
1995 Young at Heart (TV film)
1994 Sinatra Duets (TV film)
1989 Milton Berle, the Second Time Around: Carnival of Comedy - a.z.
1988 Falešná hra s králíkem Rogerem
1984 Velký závod 2
1981 Sinatra: The Man and His Music (TV film)
1980 První smrtelný hřích
1978 Cinderella at the Palace (TV film)
1977 Contract on Cherry Street (TV film)
1976 John Denver and Friend (TV film)
1971 Fight of the Century (TV film)
1970 Dirty Dingus Magee
Jack Benny's Twentieth Anniversary Special (TV film)
1969 Sinatra (TV film)
1968 Detektiv
Žena v moři
1967 Frank Sinatra: A Man and His Music + Ella + Jobim (TV film)
Movin' with Nancy (TV film)
The Naked Runner
Tony Rome
1966 Frank Sinatra: A Man and His Music Part II (TV film)
The Oscar
Velký žal
Útok na Queen Mary
1965 Frank Sinatra: A Man and His Music (TV film)
Manželství na druhý pokus
Pouze stateční
Von Ryanův Expres
1964 Paříž, když to hoří
Robin a 7 maskovaných
1963 A New Kind of Love
Pojď si zařádit
Seznam Adriana Messengera
Čtyři z Texasu
1962 Mandžuský kandidát
Rada a souhlas
Sergeants 3
The Road to Hong Kong
1961 The Devil at 4 O'Clock
1960 Dannyho jedenáctka
Frank Sinatra's Welcome Home Party for Elvis Presley (TV film)
Kankán
Pepe
Red Skelton Timex Special (TV film)
1959 Díra v hlavě
Hrstka statečných
The Timex Show (TV film)
1958 Králové jsou vpředu
Some Came Running
1957 Pýcha a vášeň
Přítel Joey
The Edsel Show (TV film)
The Joker Is Wild
1956 Cesta kolem světa za 80 dní
Johnny Concho
Meet Me in Las Vegas
Z nóbl společnosti
1955 Frajeři a saze
Muž se zlatou paží
Ne jako cizinec
Něžná past
1954 Anything Goes (TV film)
Suddenly!
Three Coins in the Fountain
Young at Heart
1953 Odtud až na věčnost
1951 Double Dynamite
Meet Danny Wilson
1950 The Costume Designer - a.z.
1949 Láska s potížemi
Ve městě
1948 Lucky Strike Salesman's Movie 48-A
The Kissing Bandit
The Miracle of the Bells
1947 It Happened in Brooklyn
Screen Snapshots: Out-of-This-World Series
1946 Till the Clouds Roll by
1945 Anchors Aweigh
MGM Christmas Trailer
The All-Star Bond Rally
The House I Live In
1944 Shining Future, The
Step Lively
1943 Higher and Higher
Reveille with Beverly
1942 Ship Ahoy
1941 Las Vegas Nights
1935 Major Bowes Amateur Theater of the Air

TV seriály

1980 Magnum (TV seriál)
1958 A Christmas Night with the Stars (TV seriál)
1954 Producers' Showcase (TV seriál)

Dokumentární

2020 Jay Sebring...Cutting To The Truth - a.z.
Natalie Woodová: Co zůstalo skryto (TV film) - a.z.
2018 Elvis Presley: Věčné hledání - a.z.
John F. Kennedy Galakonzert 1961 (TV film) - a.z.
2016 Ava Gardner - La Gitane d'Hollywood (TV film) - a.z.
2015 Frank Sinatra - Die Stimme Amerikas - a.z.
Frank Sinatra, ou l'âge d'or de l'Amérique (TV film) - a.z.
Sinatra: All or Nothing at All (TV seriál) - a.z.
2013 Mel Brooks: Make a Noise (TV film) - a.z.
Šest písní Stephena Sondheima (TV film) - a.z.
2012 Richard E. Grant's Hotel Secrets (TV seriál) - a.z.
2011 Hvězdy stříbrného plátna (TV seriál)
Stars Of The Silver Screen - Frank Sinatra (TV film) - a.z.
2010 The Legendary Bing Crosby (TV film) - a.z.
2009 Hollywoodští rivalové (TV seriál)
The Apollo Years
2008 Frank Sinatra Show, The - The Premiere Episode
Joe Louis: America's Hero... Betrayed (TV film) - a.z.
The Wrecking Crew - a.z.
2007 I Have Never Forgotten You: The Life & Legacy of Simon Wiesenthal
Jack Taylor of Beverly Hills - a.z.
Mr. Warmth: The Don Rickles Project - a.z.
2006 Frankie Laine: An American Dreamer - a.z.
Joy Division: Under Review - a.z.
2005 Frank Sinatra & Friends - Together On Stage (koncert)
Frank Sinatra: A Reflection (TV film)
Sinatra: Temná hvězda (TV film)
2003 Christmas from Hollywood - a.z.
Sinatra: Singing at His Best
2002 Sinatra: The Classic Duets (TV film) - a.z.
Ten kluk bude točit
2001 Příběh pop music (TV seriál)
2000 Ali-Frazier I: One Nation... Divisible (TV film)
Kings of the Ring: Four Legends of Heavyweight Boxing (TV film) - a.z.
1999 The Rat Pack (TV seriál)
1996 Bob Hope: Hollywood's Brightest Star - a.z.
1995 Sinatra: 80 Years My Way (TV film)
1993 In Person
1992 Sinatra: An Unauthorized Biography of the Legend
1991 Carnegie Hall at 100: A Place of Dreams
Empire of the Air: The Men Who Made Radio - a.z.
1990 Frank Sinatra: The Best Is Yet to Come (TV film)
Listen Up: The Lives of Quincy Jones
You're the Top: The Cole Porter Story (TV film)
1989 Frank, Liza & Sammy: The Ultimate Event (TV film)
1988 Manchurian Candidate Interviews, The
1985 Frank Sinatra in Japan: Live at the Budokan Hall, Tokyo (koncert)
Frank Sinatra: Portrait of an Album
1984 Salute to Lady Liberty (TV film)
1983 James Bond: The First 21 Years (TV film)
1982 Natalie - A Tribute to a Very Special Lady (TV film)
Showbiz Goes to War (TV film) - a.z.
1981 Elvis: Takhle to je! - a.z.
1980 Sinatra: The First 40 Years (TV film)
1974 Frank Sinatra: The Main Event (TV film)
René Simard au Japon
To je ale zábava!
1973 Svět ve válce (TV seriál)
1971 Frank Sinatra: In Concert at the Royal Festival Hall (TV film)
1969 I Due Kennedy
1968 Tuesday's Documentary (TV seriál) - a.z.
1967 Mondo Hollywood - a.z.
Think Twentieth
1965 Hollywood My Home Town - a.z.
Tribute to the Will Rogers Memorial Hospital, A
1963 Hollywood: The Great Stars (TV film) - a.z.
1962 Sinatra in Israel
1959 Invitation to Monte Carlo
Premier Khrushchev in the USA
1957 Private Little Party for a Few Chums, A (TV film)
1956 Screen Snapshots: Playtime in Hollywood
1955 Dateline: Disneyland (TV film)
1952 Screen Snapshots: Hollywood Night Life
1948 Some of the Best
1944 Road to Victory
1943 Show Business at War
Upbeat in Music

Hudební videoklipy

1959 Frank Sinatra: High Hopes (hudební videoklip)

Video kompilace

2008 Luciano Pavarotti: Nejlepší duety (video kompilace)

Koncert

1962 Judy Garland Show (koncert)

Producentská filmografie

Filmy

1965 Pouze stateční
1964 Robin a 7 maskovaných
1962 Sergeants 3
1961 X-15
1956 Johnny Concho

TV pořady

1950 The Frank Sinatra Show (TV pořad)

Režijní filmografie

Filmy

1965 Pouze stateční

Host

TV pořady

2017 Oscar 2017 (TV pořad) - a.z.
2013 The History of WWE: 50 Years of Sports Entertainment (TV pořad)
2009 2009 Game Show Awards (TV pořad)
2008 Grammy Awards 2008 (TV pořad)
1990 Sammy Davis, Jr. 60th Anniversary Celebration (TV pořad)
1985 All-Star Party for 'Dutch' Reagan (TV pořad)
1984 The 56th Annual Academy Awards (TV pořad)
1983 Kennedy Center Honors: A Celebration of the Performing Arts, The (TV pořad)
1982 I Love Liberty (TV pořad)
1980 Lou Rawls Parade of Stars (TV pořad)
1978 Tribute to Mr. Television Milton Berle, A (TV pořad)
1977 Dean Martin Celebrity Roast: Frank Sinatra, The (TV pořad)
1976 All-Star Tribute to John Wayne, An (TV pořad)
1975 American Film Institute Salute to Orson Welles, The (TV pořad)
The 47th Annual Academy Awards (TV pořad)
1973 Frank Sinatra: Ol' Blue Eyes Is Back (TV pořad)
The 45th Annual Academy Awards (TV pořad)
1971 Cadet Rousselle (TV pořad)
1970 The 42nd Annual Academy Awards (TV pořad)
1969 The 41st Annual Academy Awards (TV pořad)
1968 Dean Martin Presents the Golddiggers (TV pořad)
Frank Sinatra: Francis Albert Sinatra Does His Thing (TV pořad)
The 20th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1965 The Dean Martin Show (TV pořad)
1964 The 36th Annual Academy Awards (TV pořad)
1963 The 35th Annual Academy Awards (TV pořad) - mod.
1960 Special Gala to Support Kennedy Campaign (TV pořad)
1957 The Frank Sinatra Show (TV pořad)
1956 The 28th Annual Academy Awards (TV pořad)
The Dinah Shore Chevy Show (TV pořad)
1955 The 27th Annual Academy Awards (TV pořad)
1954 The 26th Annual Academy Awards (TV pořad)
1953 Ford 50th Anniversary Show, The (TV pořad)
1950 The Bob Hope Show (TV pořad)
The Frank Sinatra Show (TV pořad)
1948 Toast of the Town (TV pořad)

Fanoušci tvůrce