Bruno (2009)

Film je napraskany vtipmi vsetkych kategorii od zacitoku do konca. Sice je Bruno slabsi nez Borat, za prehru by som ho neoznacil. Stupidita ludi je nekonecna a potrebujeme si to obcas pripomenut, hoc i takto vazne-nevazne.

Soul Power (2008)

Hudobny dokument o jednom neopakovatelnom festivale na uzemi Afriky, v ktotom vystupuju tie najvacsie soul/funk/r&b/blues hviezdy. Film vznikol z materialov nakutenych v roku 1974 (neobsahuje ziadny "novy" material) a zaujme najme svojou atmosferou. Snimku dominuju filozofujuci Muhammad Ali a neznicitelny James Brown!

Krev: Poslední upír (2009)

Tupy film plny klyse a nudy - jednoznacne natoceny pre neskusenych teenagerov. Debilne postavy konaju debilne v debilnom prostredi, logika i skutocny cit chybaju. Menej ako dve * nemozem dat lebo: 1. hlavnou hrdninkou je japosnka skolacka s velkou katanou 2. touto katanou rozseka okolo stovky "protivnikov" (a len zlahka sa pri to zadycha) 3. niektore scenky su tak trapne, az su skvele 4. japonska skolacka je vo vacsine zaberov 5. bitky, hoci su "light", maju celkom slusnu stylyzaciu (zrejme v zhode s animovanou verziou) 6. japonska skolacka tu pije z flasky krv 7. japonska skolacka sa vacsinu casu tvari nasrate

Stáhni mě do pekla (2009)

Sam Raimi sa skutocne akoby vracia spat do osemdesiatych rokov v tomto dejovo predvidatelnom, no o to lahodnejsom kusku. Atmosfera funguje vdaka dodrziavaniu zanrovych postupov a klyse, kde Raimi uz v uvode dava jasne na vedomie, ktorym smerom sa veci budu hybat. Toto nie je na skodu, ak mi velmi neprekaza neoriginalnost. Vadili mi vsak (nie uplne zle) digitalne triky a cnelo sa mi za splaterom. Bude to treba nejako prezit, pretoze bat sa da i tak - mnohe sceny (pre mna) kazi digitalny brajgel, no zachrana tu je v podobne hrozostrasnej hudby klasika Christophera Younga a vdaka krasne stylizovanym zvukovym efektom. Casting mi prisiel v tomto femisticky ladenom horore na chut: Alison Lohman je sladka podrazacka a este lepsia je Lorna Raver v roli starej BEZZUBEJ ciganky. A teraz uz iba z rychlika: uvidite mnoho Raimiovcov a este viac nechutnych telesnych tekutin v lahodnych ustach Alison Lohman, zazijete stylove vymietanie a Mr.King je s tymto filmom myslim tiez spokojny. Vlastne som o tom presvedceny.

Život je boj (2009)

Film akosi funguje, zrejme vdaka charizme hrdinu, ktora sa ale rozpada pri dlhsom uvazovani nad tym, kam sa mu podel krk.

Max Payne (2008)

Toto dosť bolelo.

Columbo - Dvojexpozice (1973) (epizoda)

Veľmi solídne odsýpajúci diel, plný zaujímavostí o našom vnímaní, ale i o tom ako nakupujeme. Záver patrí medzi tie najlepšie pointy, a nemilovať Columba (!) sa nedá.

Spirit (2008)

Emocionalne prazdny a vizualne dnes uz nie originalny film, ktory stoji a pada na tom, kolko sme mu ochotny odpustit. U mna osobne vsetko zachranuje casting a humor, ktory sa sem-tam podari. Komiks z tohto rasi na vsetky strany, no film iba jemne zavana.

Hlad (2008)

Živočíšne skvelý film o sile presvedčenia a viery v slobodu sa skutočne stal v Belfastskom väzení, kde boli členovia IRA vystavovaný psychickému a fyzickému ponižovaniu. Tento film berie diváka priamo na miesto činu, pričom využíva ultra-realizmus i polosnové vízie ako zobrazovací prostriedok. Intímna kamera zachytáva detaily, ktoré majú tak veľký význam vo vyprázdenom prostredí väznice. Neuveriteľne presvedčivé herecké výkony su prekonané iba pevnou réžiou debutanta Steva McQueena. Tento film je pre mňa takmer dokonale vyváženým celkom, v ktorom sa miesia Passolliniovsky fizycké momenty s lyrickými celkami, a nechýba ani tvrdá fylozofická debata, okorenená prítomnosťou náboženstva vo svete medzi múrami, vo svete stien potretých hovnami a všade prítomnej politiky.