Tenkrát na Západě (1968)

Ááách. Na nic víc se při sledování tohoto opusu nezmůžu. A po skončení jen trpce vzpomínám na to, co bylo, a upínám se k tomu, co bude.

Apokalypsa (1979)

I kdyby ve filmu nebylo nic než wagnerovské surfování, dávám jasných pět hvězd - jenže ono je tam toho mnohem víc. Jakkoliv miluji Kubricka, jen Sheen zmítající se v zakrvácených prostěradlech nám toho o válce prozradí víc, než celá veleslavná a opěvovaná Ocelová vesta. Další z filmů, které se vyjadřují ke všemu, další z filmů, které člověk celistvě nepochopí ani na páté zhlédnutí. Ještě že jsem vraceč!

Takoví normální zabijáci (1994)

Nejlepší Tarantinův film – možná proto, že od Tarantina až tak úplně není. Snad nejnápaditější režie, jakou jsem kdy viděl. Herecké výkony na hranici smrtelné vážnosti a bizarní cirkusácké parodie. Poselství a ukrutná zábava v jednom. Grandiózní hudba. Takový normální film, no.

Kamarád taky rád (2011)

Klíště kliší se mne snad pustilo, odpustím si proto nabízející se rovnici o rozdílném výsledku dvou paralelně konajících subjektů. Čekal jsem něco jako Hlavně nezávazně, dostalo se mi velmi milého překvapení. Škoda, že po zajímavě natočené a ještě zajímavěji napsané první polovině tvůrci najeli do kolejí žánru a neodpustili se omšelý happyend (i když ne zcela tuctový, nutno uznat). Po Social Network další film, kterým princ Justin dokázal, že je herec.

Habermannův mlýn (2010)

Srovej s Lidicemi - má to válku, má to Rodena, má to hajzly. Jenže lidé zde jsou jaksi uvěřitelnější, patos je snesitelnější, hudba méně vtíravá,, katarze není tak okatá a okázalá, o to však hlubší, drásavější, naléhavější.

Temný obraz (2006)

Naprosto zapadlý film, který jsem objevil jen díky metodě totožné s Aloisem Nebelem. A musím říct, že neprávem zapadlý, neprávem podhodnocený. Výborné herecké výkony, tradičně tíživý dickovský námět, polovina dialogů kvalitních, druhá pak bravurních. Silné, velmi silné čtyři hvězdy, tu pátou třeba přisoudí další zhlédnutí. Robert D. Jr. a Woody H. bravurní jako vždy.

Thor (2011)

Ó Thore, ó Thore veliký / lokej pohár trpkosti / až vylokáš jí kbelíky / natoč z konve s hloupostí.

S tebou mě baví svět (1982)

Veselohra století, která mi nepřijde ani veselá, ani hravá. To mnohem spíš stoletá (a to leckterému filmu z roku 1911 bezesporu křivdím).

Šílení (2005)

Jsem Šílený já, nebo jsem vážně tenhle film neodnotil už před dobrým rokem?

Kajínek (2010)

Postsynchrony, postsynchrony / ach vy hroby českých filmů / oprátky závratě doby / šibenice stlouklé z jilmů / protrhlé zástěny zloby / a prouť času zlomená. // Podle stínu vzaté hlasy / v křehká lana spletená / oprátek závratné časy / a jilmová polena. // Postsynchrony, postsynchrony / marné snahy, marné skony / a odřená kolena.