Nelítostný souboj (1995)

Je to skvělé, je to strhujcí, má to De Nira, pět hvězd to ale nemá. Proč? Snad pro tu umělohmotnou vykonstruovanost, snad pro to často ne zcela uvěřitelné chování, snad pro tu dlouhou, nudnou a zbytečnou přestřelku po vykradení banky, snad pro něco jinačího. Silné čtyři hvězdy.

Pink Floyd: The Wall (1982)

Hudba nejlepší skupiny ve stylově čistém mnohovrstevnatém filmu nabízejícím otázky i odpovědi. To nejlepší z angažovaných hudebních projektů, to nejlepší z hudebních projektů, to nejlepší ze všech projektů.

Volejte věštce (2008) (pořad)

Stanley a Aleš Plamínek za 5*, ostatní nudaři s Alenkou Pastelkou v čele jasný odpad.

Alois Nebel (2011)

Alois Nebel v opak žití / nežitím život zachytí / mezi prsty horské dráhy. // Čas je časem skrze spáry. ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Krátký komentář: Film se mi líbil, z kina jsem odcházel až překvapivě nadšen. Děj má, ne že ne, jen je potřeba ho hledat - to je ostatně poměrně přesná charakteristika filmu. Je celý jakoby skryt v mlze a člověk si musí všímat náhle se vynořivších maličkostí, aby i mohl složit výsledný obraz. Krobotův minimalismus si jde pro českého lva. Druhý nejsilnější kinozážitek roku 2011. ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Dlouhý komentář: Měl-li bych Aloise přirovnat k jinému českému, případně československému filmu, volím Markétu Lazarovou. V obou případech se jedná o velkolepé a složité projekty, které je naneštěstí příliš snadné nepochopit. Oba filmy jsou silně vizuální, evokují pocit obrazu (ač toho dosahují odlišnými prostředky - animace vs. kompozice obrazu), oba snímky jsou freskou určitého časového období, kdy docházelo k velkým změnám ve společnosti, ty však stojí jakoby v pozadí filmu, do popředí se dostávají jen kusými utržky, předměty a přístupem k nim, náznakově, zatímco samotná dějová linka se zabývá výhradně lidmi a jejich "nedějinným" chováním, v obou případech láskou titulní postavy k cizinci. V každém případě se samozřejmě jedná o lásku jinou, přeci jen Markétu a Aloise dělí pár desítek let a jedno celé pohlaví, přesto však jsou jejich vztahy, získané jaksi náhodou, pouze vlivem nepříznivých událostí, příznačné. ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Co však oba filmy spojuje nejvíce (a zároveň nejvíce vzdaluje) je mnohoznačnost, náznakovost, symboličnost. Po celou dobu trvání obou filmů se divák musí soustředit všemi smysly, na zvuk i obraz, jak na popředí, tak pozadí scény, a nesutále si tak skládat mozaiku malých i velkých událostí. Vždyť kolik nám odhalí (ne)oholená Nebelova tvář, co se dozvíme ve chvíli, kdy starý Wachek nabíjí svůj Luger - skutečnosti, na něž narážím, jsou pak sice později ve filmu doslovně zmíněný, jenže -čím dříve divák "ví", tím dříve může "vidět" skrze mlhu. Mlčení, pohledy do prázdna, místo pádné odpovědi jen neslyšné přikývnutí, to vše dotváří atmosféru "jisté nejistoty". Jak jsem již zmínil, tyto nezřetelné a hlubší vrstvy film přibližují Markétě, zároveň však vzdalují - a na vině je stopáž. Chce-li filmový tvůrce vybudovat takto mnohovrstevnatý film založený nikoliv na přímé akci, nýbrž na náznacích, musí mu dát prostor, musí nechat diváka zakořenit do filmové pásky. To se Vláčilovi, ač si Markétu považoval za nedokončenou, zatímco Luňákovi a spol. nikoliv, ač Nebela za dokončeného pravděpodobně považují. Do 87 minut se tak smrsknul děj (který tam JE, a kdo jej nevidí, tak jej vidět nechce, nebo neumí), ovšem na zbytek už tolik místa nezbylo. Symbolická rovina je tak příliš málo košatá, na málo větvích vykvete málo květů, z nichž dozraje ještě méně jablek, někdy krouží jen tak okolo, po povchu, jádro ale nezasáhne. ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: K hereckým výkonům nemám výtek, Krobotův minimalismus je excelentní. Pokud už je konání některých postav nejasné, jejich motivace nejsou dostatečně zřetelné, nejedná se o chybu hereckjou, nýbrž režijně-scénáristickou (anebo snad na osekání a zkracování tlačil producent?). Postava, která krátkou stopáží a zbytečnou povrchností utrpěla nejvíce, je Němý. Ten měl potenciál stát se skutečně VELKOU filmovou postavou, koneckonců, typ "osamělého mstitele" je divácky věčný vždy, je však přespříliš plochý, nevysvětlený a ani ne tak záhadný, jako spíš nedodělaný. ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Co se týče tolik propírané rotoskopie, připadá mi na technicky vysoké úrovni, a ač se stvůrci nevyvarovali jakési nevyrovnanosti v podobě obličejů, dá se požadovat za úspěšnou. O to hůře však, ve srovnání s animací herců, dopadla 3D animace - především scéna z oslav Silvestra na Hlavním nádraží působila poněkud umělohmotně. Ve filmu o filmu jsem se dozvěděl, že původně bylo uvažováno o použití jen černé a bílé barvy, tak jak je tomu v původním komiksu, tato možnost však byla zavrhnuta, jelikož film pak údajně působil příliš "tvrdě". Co jsem však měl možnost vidět působil naopak ještě lépe, než v podobě finální. Hlavně proto, že postavy byly pevnou součástí prostředí, zatímco ve výsledné podobě filmu jsou postavy často provedeny jen černobíle, pozadí v dostínech šedi, tudíž z něj podivně trčí a svítí. ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: Suma sumárum, potenciál na jednoznačných pět hvězd, výsledek asi na čtyři. Dávám pět. Film sice není dokonalý, není ale ani sedmdesátiprocentní a já se tak pokusím fungovat jako jakési korekční talčítko. Po dalším zhlédnutí, které v blízké době plánuji, hodnocení třeba poupravím. ........... Sakra, to je nějaké dlouhé, a to jsem toho ještě hroudu vynechal.

Vyšší princip (1960)

Ne snad nejlepší, rozhodně ale nejsilnější český film.

Annie Hallová (1977)

Woodyho Allena mám rád. Ale tohle? Pár dobrých režijních nápadů, pár solidních vtipů, jinak nic. Datlův herecký výkon nehodnotím, ten je vždy stejný (což v jeho případě není na škodu). Dialogy, kterými je tak proslulý, jsou spíš než "geniálně vybroušené" tentokrát jen žvásty o ničem a lásce. Nevím, možná jsem se díval v nevhodnou dobu, v nesprávnou nladu či co a další projekce mlj názor poupraví.

Magie kouzla zbavená 2 (1998) (TV film)

Ne, že by to bylo vyloženě špatné, jenže většina předváděných triků se jen s mírnými obměnami střídá neustále dokola, navíc se jen málokdy jedná o "top class" - tenhle mág má celkem jednoduše odhalitelnou skrýš v podlaze, dvojité dno atp. - zkuste se třeba stokrát za sebou podívat na jeden Cooperfieldův trik a něco podobného tam nikdy neuvidíte. A pak ty nesutálé "vnadné a krásné asistentky"... Ne, že by na ně byl špatný pohled, někdy mi ale přišlo, že tenhle pořad vzniknul jen kvůli nim.

Rain Man (1988)

Autista sice zahraný dobře a kdesi cosi, jinak ale - no nevím. Příběhově nic moc, předvídatelné až hanba, fracek poznal sílů přátelství a už budě jistě lepším člověkem. Hm, tři hvězdy tomu nedám, oněch čtyřhvězdičkových 80% si to ale nezaslouží také. Spíš 70, a to ještě může být pan Rain Man rád.