Marketa Lazarová (1967)

Stále mne překvapuje, kolik lidí (například z mých top 20) film nevidělo či kolik mých známých, kteří se označují za filmové znalce, Marketu nejen neviděli, ale dokonce ji ani neznají. Vysoce nedoceněný film (ano, nedoceněný!), většinou nepochopený (aniž by se o to snažila). Opus magnum české (potažmo československé) kinematografie vyžadující opravdu soustředěný a náročný divácký výkon, na oplátku však nabízející vůbec to nejlepší, co může filmový divák vidět. Až se mi chce plakat, jak dobrý film to je. *** Na plátně viděno poprvé 19. 7. 2011 ve Světozoru v digitálně remasterované podobě, která už tak pětihvězdičkové hranici se vymykající dílo posunula do nebeských výšin.

Kněžna Libuše (2008) odpad!

Invaze armády Avarů čítající čtyři muže, Křížovo vyškublé oko, Vašutovo správně staročesky velmožské "Yeah", souboj mezi lesbickou anarchofeministkou a oráčem z Magyarorszaghu v hávu pseudo-Jiráska. To je ale postmoderní směska!

Počátek (2010)

Film na efekt, prázdná vyumělkovaná slupka bez kouska citu. Ach, to je ale duchaplný film, řeklo si ku 2. 11. 2011 4183 diváků. Jenže proč si to řeklo? Ne proto, že Inception chytrý a duchaplný skutečně je, nýbrž proto, že tak má vypadat, a oni naletěli.

Teoréma (1968)

Dveře - střih - místnost - střih - kdosi vchází dveřmi. *** "Bůh vyvedl lidi z pouště." *** Oni sami se tam vracejí? *** Postel.

Město žen (2009) (seriál)

Překvapivě svěží a vtipný seríál vyznačující se dynamickým střihem a rychlou změnou scén.

Věřte nevěřte (1997) (seriál)

Komixového kreslíře, který nakreslil vlastní smrt, se bojím ještě dnes. No dobře, dnes už asi ne, dřív jsem měl ale při sledování tohoto opravdu velký strach (větší snad jen u Bojíte se tmy? na Supermaxu...). A ono pustit se nějaký ten příběh na Youtube má své (recesisticky-nostalgické) kouzlo i dnes.

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál) odpad!

Jak pravil Komixák: "Star Gate je z hvězdných sérií Star Wars, Star Trek, Star Gate jasně na třetím místě."

Alf (1986) (seriál)

Safra, Alf. Když jsem byl menší, tohle jsem miloval.

Přátelé (1994) (seriál)

Říká - li někdo, že HIMYM jsou noví Přátelé, nikdy asi neviděl Přátele. Jejich humor je totiž mnohem obyčejnější, lidštější, postavy jsou živoucí - tvůrci se vyhnuli přehnanému fugurkaření, vytvořli šestici skutečných lidí, již by sami o sobě příliš vtipní nebyli (viz trapnost seriálu Joey), v komplexu však tvoří inteligentně se doplňující mix. Jediná postava, která by pravděpodobně fungovala i sama o sobě, je Chandler, jenž je sice svým vtipkováním čas od času vtipný, jenže vtipkování, zdá se mi, není vlastnost přímo z něj vyrůstající - je to jakýsi bal, který by se dal přilepit na kohokoliv dalšího, podobně jako je nostitelem prvoplánové vtipnosti Barney v HIMYM. Škoda toho, jelikož neskonale zajímavější a opravdovější mi přijdou polohy, kdy je vtip založen na Chandlerových niternějších poctitech (například jeho alespoň zpočátku ne zcela vyjasněná sexuální orinetace). ... Jinak, králem je samozřejmě Ross a především pak jeho etuda s melounovým pitím. ... Jen ti nejlepší dokáží odejít na vrcholu.