Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Dokumentární
  • Krátkometrážní

Poslední recenze (1 155)

plakát

Berlín: Symfonie velkoměsta (1927) 

Na Ruttmannově příspěvku k subžánru městských symfonií je patrné jeho hudební zázemí. Jednotlivé segmenty jsou po vzoru hudební terminologie nazvané "akty" (ostatně i jeho dřívější Lichtspiel Opusy jsou stavěné jako rytmizované obrazy, tj. vizuální ekvivalenty hudby). Napříč jednotlivými akty je možné i vysledovat proměny frekvence (na rovině střihu záběrů i na rovině jejich rychlosti). Rovinami bychom mohli vést několik typů řezů: ten nejzřetelnější je samozřejmě časový (akty zachycují různá období dne velkoměsta), ale v rámci aktů jsou zřejmé i tematické bloky (doprava a pohyb, různé druhy práce, výroba, hry, kabaretní život atd.). O něco méně patrné jsou pak řezy napříč třídami, které Ruttman užívá kontrastně při střídání záběrů (chudá matka s dětmi, které se dožadují jídla vs. prostředí restaurace s luxusní kuchyní). Nabízí se srovnání s Vertovovým Mužem s kinoaparátem. Dalo by se říct, že Ruttmann je lyričtější a méně experimentálně divoký než jeho ruský kolega. Nenechává se tolik opájet filmovými možnostmi a spíše sleduje hlavní účel filmu (portrét života v konkrétním městě vyjádřený jako filmová partitura). Zároveň je Ruttmann také mnohem víc fokusovaný na život člověka, než na ideologickou reprezentaci tříd jako u Vertova. Pokud chcete nakouknout pod pokličku života v metropoli Výmarské republiky, určitě po tomhle klenotu sáhněte.

plakát

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022) 

Jediné, co se dá o Raimiho příspěvku k MCU říct pozitivního, je, že nevypadá jako typický marvelovský produkt. Je to ale za cenu příklonu k laciným trikovým prolínačkám á la 90' horory. Ovšem bez té hororové a napínavé části (tak odvážný Dr. Strange není). Nejvíc snímku okopává kotníky scénář, který nesměřuje odnikud nikam, alebrž se točí v kruzích (SPOILER: hrdinové neustále Wandu konfrontují s jejím svědomím a dopady jejích činů, aby se nakonec vzdala pod tlakem týž konfrontace). Dialogy jsou zoufalé a bez špetky vtipu (přinejmenším tohle byla vždycky silná devíza marvelovských filmů). America Chavez jako postava nemá ani za mák osobitosti. A finální úder tomu dává to, že z Wandy udělali natolik OP postavu, že si vodí tradiční megazáporáky jako je Dormammu jako loutky.

plakát

Wild Wild Country (2018) (seriál) 

Znáte tenhle? "Potká se zaprděný Čech a náboženský kultista z Indie..." Vyměňte Čecha za balíka z Oregonu a dostanete v kostce shrnutí dokumentární série, kde nebudete mít rádi vůbec nikoho. Na jedné straně stojí vůdce kultu, který si z peněz svých oveček koupí třicet limuzín, jeho radikální poskoci, kteří se nezdráhají otrávit město, a pak samotné ovečky, které chtějí žít v hippie komuně (nic proti tomu), ale jsou tak hloupé, že platí náročnej životní styl svého guru. Na straně druhé žijí venkovští balíci, pro který je každej, kdo nenosí na hlavě klobouk, odpočátku výrazem nebezpečí ohrožení tradice, a lokální úředníci a státní složky, které si ohýbají zákony a ústavu podle svýho, jen aby dostali kultistu pryč. Oceňuju, že dokument záměrně využívá jen archivních záběrů a výpovědí účastníků konfliktu a nestraní tak nikomu. Jediná vada na kráse je přepálená stopáž. Tři-čtyři díly by pohodlně stačily.

Poslední hodnocení (3 143)

Minx - Season 1 (2022) (série) (S01)

22.06.2022

Životní trefa (2022)

19.06.2022

Král (2019)

14.06.2022

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

08.06.2022

Top Gun: Maverick (2022)

07.06.2022

Berlín: Symfonie velkoměsta (1927)

27.05.2022

Wild Wild Country (2018) (seriál)

27.05.2022

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

26.05.2022

Cesty za modrým světlem (1986) (studentský film)

25.05.2022

Reklama

Poslední deníček (5)

Top five z letošní LFŠ (2012)

1. Faust (dir. A. Sokurov, 2011)

2. Slnko v sieti (dir. Š. Uher, 1962)

3. Bez umrtvení (dir. A. Wajda, 1978)

4. Pouto nejsilnější (dir. D. Lean, 1945)

5. Lawrence z Arábie (dir. D. Lean, 1962)

 

Nejlepší camp tohoto ročníku:

I katové umírají (F. Lang, 1943)

 

Největší průšvih aneb jediná projekce, z jejíhož průběhu jsem utekl...

Sweet Sweetback's badassss song (M. van Peebles, 1971)

Reklama

Reklama