• Krátkometrážní

Vrtěti psem (1997)

Levinson předpověděl Lewinskou. A ještě stokrát mrazivější (i o pár let nadčasovější) je přitom paralela s příběhem "hrdinky" z Iráku Jessiky Lynch; zde pozoruhodně ani jednou nevzpomenutý. --- S přihlédnutim k takovýmu kontextu by pak člověk Wag the Dog snad i dočista prominul ten ošklivě ušouranej závěr, kterej sem tam vytrh akorát nějakej ten povedenej štěk Woodyho. Ale to zas ne, na plnej počet to prostě neni. Nicméně dokud se nenasedlo na letadlo ... to byla, jářku, jedna velká puntičkářská jízda, na kterou jsem jen napoprvý bůhvíproč nepřistoupil.

Blbec k večeři (1998)

Zřejmě nejlepší konverzační komedie vůbec.

Neznámý svůdce (2007)

Překvapivě hodně solidní thriller. Ta linka s uchylákem Milesem mě regulérně chytla, navíc hezčí Halle než ta s vyžehlenýma, rozpuštěnýma vlasama neexistuje. Bohužel Willis tak maximálně karikoval pěknou řádku svých dřívějších postav a leccos zabil i mizernej dabing ("senátor Sex", really?). Nakonec teda Perfect Stranger může bejt rád i za ty čtyři hvězdičky, ale on beztak vejš nemohl mířit.

Paralelní světy (2012)

Boží nápad, dva oblíbenci v ústředních rolích a logicky famózní vizuál - no, i kdyby navrch Upside Down nemělo už co přidat, tak tohle jako součást bezproblémovýho oddechu před seminářem Politických systémů USA a západoevropských zemí? Mlask! ---- Hergot, ty lidi tam ale muselo bolet za krkem, že jo?!

Sucker Punch (2011)

Ty jo, a já byl fakt připravenej se spolu se Zackem zasnít, nechat se volně unášet zvrhlýma plodama mistra originální obrazotvornosti. Bohužel ... zaboha, opravdu nikdy v životě, bych neřekl, že mě takhle perfektní vizuál po čase začne nudit, až otravovat. Což se mi stalo. A když pak má člověk u takovýho filmu zvláštní nutkání přetáčet nebo aspoň nevnímat akční scény, ugh ... průser je na světě. Jako jo, výplach proběhl, ale nebyl ani zdaleka tak atraktivní, jak jsem si představoval. A zasloužila se o to mimo jiné i kyselá prdel s panenkovskou visáží alias Emily Browning. On Zack moc dobře věděl, proč ji nenechal tancovat na kameru; její sexy výraz, natož sexy pohyby, si totiž vážně nedovedu představit.

Láska na tři roky (2011)

Celkem zajímavej režijní rukopis jednak sám vydržel pouhou první půlku filmu, jednak ho stejně hravě přebila romantická klasika schovaná za tisíc způsobů hodnocení a upadání lásky/milostnýho vztahu, pár hodně nešťastných nechutností a jaksi neslavně upozaděnej proustovsky černočernej humor. --- Louise možná "objektivně" není žádná kráska, ale má fakt zvláštní druh sex-appealu.

Korunovační klenoty (2011)

Špetka Popelky, špetka Mrazíka, kopec severský ujetosti, složitých metafor, fatálně nekvalitního černýho humoru a koncentrovaný fantasmagorie = jedna dramatická "pohádka" s bisexuálem-krasobruslařem-nejlepšimhokejistouplanety, nesmyslnou líbačkou v průběhu hokejovýho zápasu, hrozivě překombinovanym závěrem a úchvatnou Aliciou. Právě ta, spolu se solidnim soundtrackem, nakonec zařizuje ony (celkem potupný) dvě hvězdičky. Tahle magie mě fakt neoslovila.

Milovaná (2010)

Příběh Till det som är vackert veskrze nemá tolik co do sebe - depresivní je jenom tak napůl, zato odcizený (stejně jako protagonistka sama) zcela kompletně. Po celou dobu dává divákovi titěrné indicie, aby v závěru stoprocentní silou udeřil, a vy si uvědomili, že dospěl vlastně v nevyhnutelnou pointu. To, co teprve film povyšuje na speciální úroveň, je špičkový výkon teprve 20leté Alicie Vikander. Její ztvárnění neobyčejně komplikované hlavní postavy bylo natolik přesvědčivé a osobité, že ihned stahuju veškeré její další snímky. --- Mimochodem Katarina v žádném případě není "Milovaná" (netuším, kde se zase vzal ten český překlad). Zato je krutě nespolečenská, dětinská, naivní, leč houževnatá; mlčelivá a přece vznětlivá; neznalá, ale zároveň vnímavá a učenlivá; snadno se dojme... no byla velká radost ji zkoumat, však si to zkuste sami.

Umění lhát (2009)

Wow, takhle slabýho Gervaise bych nečekal ani v tom nejzlejšim snu. Jako ... on je docela rozdíl říkat pravdu (což mělo bejt ono "prokletí" celýho lidstva) a sypat ze sebe úplně všechny sračky, co vás zrovna "tížej". Na tom přitom vesměs všechno stojí a padá - na urážkách, ničim nepodmíněný upřímnosti. Takhle jsem si to nepředstavoval. A námět má ještě jeden tlustej háček (s pršinosem, samozřejmě) - hrozně rychle se ohraje, de facto ze svý podstaty. Tupý kupení jedný lži na druhou, s takřka nulovou sebereflexí a ještě nulovější zpětnou vazbou, to sis moh schovat pro nákej krátkometrážák, Ricky, ne s tim lidi otravovat celou hodinu a půl. Druhá půlka filmu takhle byla doslova strašidelná. A jedinej opravdu plusovej skeč, kterej si teď vybavim, je reklama na colu hned ze samýho úvodu.

The First Time (2012)

Dlouho jsem neviděl podobně odšťavněnou teen komedii. Jedno z nejrychlejších zamilování se v historii (vážně, prospělo by tomu nějaký časový vakuum), mraky odbíhání a mraky přibíhání (po obligátnim "screw it") jako v tý nejklasičtější telenovele a - dobře teda - supercute Britt, kvůli který bylo taky jakousi zvrhlou radostí nepřestávat koukat.