Sloní muž (1980)

Vedle Duny druhý film, který se mi od Lynche opravdu líbil. Ten sice od Mazací hlavy ještě neopustil černobílou kameru (což rozhodně udělal dobře), ale naštěstí se vybodnul na všechny ty svoje nesmyslné zamotávačky, které dělají jeho filmy nepropustné pro většinu publika a konečně natočil normální a dokonce výborný film. Pár typických Lynchovin sice ještě najdete (sen se slonama), ale ty nijak nebrání výtečnému příběhu, syrové atmosféře a taky neskutečně citlivému hereckému projevu Johna Hurta. Kdyby Lynch přestal natáčet kraviny a radši se věnoval příběhům jako je tenhle, možná bych ho dokonce začal mít i rád.

Slovácko sa nesúdí (1975) (seriál)

Pražák vychovaný na betonu to pochopit nemůže a ani nechce a my Moraváci se mu můžeme tak jenom smát. Omezenecký a xenofobní komentář mistra Tosima je toho zářným důkazem. Jeden z nejlepších seriálů, které u nás za komančů vznikly.

Smrtelné zlo 2 (1987)

Řekněme si to na rovinu - první třetina je fakt slabá. Raimi pojal dvojku jako jakési nepřímé pokračování jedničky, přičemž si z prvního dílu bere spoustu námětů, které jako by ho už ale nebavily točit znovu. Ash a jeho přítelkyně jsou vhozeni na chatu, je probuzena kletba, Ash odkrágluje svoji holku a chvíli se špičkuje s lesnímy duchy. Všechno je takové nemastné neslané a chvílemi to vypadá, že režisér opravdu znuděně vaří z vody. Jakmile ale přestane šílená "oneman show" silně přehrávajícího Bruce Campbella a na scéně se objeví další "oběti", začne se konečně Evil Dead pořádně rozhýbávat a my jsme svědky pořádně krvavé jízdy vrcholící zrodem jednoho z nejkultovnějších hrdinů filmového plátna - Ashe s motorovkou místo pravé ruky a upilovanou brokovnicí. Řekněte, našli byste ve filmu víc "cool" hrdinu?

Smrtihlav (1998)

Jeden z inspiračních zdrojů "Matrixu", který ale silně postrádá jeho vizuální našlapanost a jakousi řekněme "cool" vizáž. Ono je na filmu vůbec vidět, že chybí větší rozpočet, což vám někdy navozuje až jakýsi dloubavý papundeklový pocit. Na druhou stranu ovšem oproti "Matrixu" působí především závěr "Dark City" daleko depresivnějším a klaustrofobičtějším dojmem. ***Věděli jste, že: Nejméně v jednom bodě se provázanost "Matrixu" s "Dark city" rozhodně nedá popřít. Částečně totiž vzniknul v kulisách, které po sobě "Dark city" zanechalo v australském Sydney. A tak střechy, po nichž Trinity prchá před agenty, jsou tytéž, po nichž se proháněl hrdina s tváří Rufuse Sewella.***

Smrtonosná past 2 (1990)

Naprostý nářez!!! Rolničky, Vánoce, všude kolem sníh, rodinná nálada, dárky a místo falešných sobů teroristi! Co jiného by si mohl ještě John McClain přát? "Brullis" v jednom ze svých nejlepších filmů, nejlepší roli své kariéry a nejlepším díle série najednou. Die Hard 2 nepostrádá nic z prvního dílu (snad až na Alana Rickamana) a navíc k tomu přidává ještě drsnější akci a atraktivnější prostředí. Splněný klukovský sen. ***Věděli jste, že:Generál Ramon Esperanza v podání Franca Nera je bývalým samozvaným diktátorem ve fiktivní latinskoamerické republice Valverde, tedy té samé, kde stejnou roli zastával i generál Arius v podání Dan Hedaya v Schwarzeneggerovské klasice Kommando.***

Smrtonosná past 3 (1995)

Včera jsem to viděl těsně před čtyřkou a zvedám hodnocení na 5* (i když je to teda spíš 4*1/2). McTiernanovi bylo asi jasné, že točit už třetí film o tom samém zkrátka nemá cenu a rozhodnul se proto nakopnout trojku úplně jiným směrem. Zapomeňte na vánoce, zapomeňte na uzavřený prostor, zapomeňte na single akci. Na co ale zapomenout nemusíte je skvělý John McClane a ta pravá ušpiňená, upocená Die Hard atmosféra. McTiernan zkátka McClanea umí a ví přesně, co si chlap jeho formátu žádá. I když je oproti "uzavřeným" prvním dvěma dílům trojka neuvěřitelně "rozlétaná", akce střídá akci, děj neztrácí tempo a oproti dalšímu dílu je ještě správně zemitý a fyzický a neutápí se v mělké vodě digitálních udělátek. Willis navíc dostal do vínku perfektního parťáka v podobě rasistického Samuela Jacksona, se kterým si sedli jako staří manželé a jak už je u nich zvykem, oba hláškují ostošest. Škoda jen, že záporák v podání Jeremy Ironse působí jaksi nijace a taky toho šíleně odfláklého konce.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Právě se vracím z palacecinemas z nejnovější Smrtonosné pasti a přináším vám ještě "za tepla" své postřehy. Wisemanovi se to povedlo. Sice ne tak moc, jak mohlo, ale povedlo. Past čtyřka se řadí někam do dvojice k McTiernanově trojce. Obě jsou narozdíl od úžasných dvou "uzavřených" prvních dvou dílů rozběhané po celém městě a v obou se John neobejde bez parťáka. A propo McClane. Na tom se bohužel silně podepsalo stáří a taky PG-13 a už to prostě nění ten starý dobrý McClane, kterého máme tak rádi. Nekouří, nenadává a ani v soubojích mu už nevěříte tak jako dřív. I na "stísněném" prostoru se ale Bruce dokázal úctyhodně rozehrát a je to právě on a jeho hlášky, které film celou dobu nejvíc táhnou. To ale neznamená, že by za ním ostatní herci nějak zaostávali. Long sice není tak cool jako Jackson, ale jeho postavě se v podstatě nedá nic vytkout a mezi ním a McClanem to správně jiskří (I tady je ale hodně znát posun k mladšímu publiku, kdy konfliktní linii černí x bílí nahradila linie stáří x mládí). Záporáci odvádí taky slušnou práci (super trio Olyphant, Magie Q a Raffaelli) a Jedi Hacker Kevin Smith je prostě miláček;). Jediný, who sucks, je tak podivný představitel agenta Bowmana. Na akci se rozhodně dívat dá, ale její zatraceně málo (Johnovo osobní scóre - 13 mrtvých) a souboj náklaďák x stíhačka je už opravdu hodně mimo. A samotný plán teroristů? No, vymyšlené to rozhodně neměli špatně, ale asi jsem taky holt ze staré školy a klasické kradení zlatých cihel mi zkrátka přijde mnohem sympatičtější. Atmosféra starých, špinavých, upocených a ukrvácených pastí už je sice pryč, ale i tak Wiseman natočil důstojné pokračování a pořádný akční nářez pro nové tisíciletí (byť je to prostě "Modré"!?!). "Do you have anything you could call a plan?" "Yes, find Lucy, kill everybody else."

Smrt panen (1999)

Coppola se teprve rozjíždí ke svému vrcholnému Lost in translation. Docela hezky a nadprůměrně natočeno, ale přeci jen je vidět občas až "rutinerským stylem" poznamenaná začátečnická nezkušenost.