• Krátkometrážní

16th Street (2008)

Když dojde jídlo a voda je to těžké, mnohem horší ovšem je, když se lidé začnou kvůli vlastnímu přežití zabíjet a přepadat. O tom se přesvědčí i náš hrdina, který je na pokraji zhroucení…Průměrná podívaná nám sice nenabídne žádné zázraky (hlavně tedy fandům hororového žánru), ale jako drama ujde. Co všechno je člověk ochotný udělat a co musí obětovat pro vlastní přežití? 50%

Nightride (1997)

Tento australský snímeček nám za těch jedenáct minut nabídne docela solidní atmosféru, ke které bohatě postačí prostory autobusu, dobrá práce kamery a hlavně preciznost střihače. Ti co mají rádi slashery, tak pro ně to bude taková jednohubka, nicméně docela výživná.

Tales of Washington Irving (1970) (TV film)

Tento animovaný kousek je rozdělený na dva příběhy: The Legend of Sleepy Hollow a Rip Van Winkle. Ten první se točí okolo mladého učitele – posery, který se zakouká do pohledné místní krasavice Katriny. Má však tu smůlu, že není jediný, komu se dívka líbí. Jeho sok mu začne dělat naschvály a skvěle se mu k tomu hodí i povídka o „Ospalé díře“ – no nic moc hororového tu k vidění není, spíše je příběh nutno brát hlavně s humorem, protože i sami tvůrci jej pojali spíše jako lehce „strašidelnou“ komedii pro děti a ten druhý příběh se točí okolo pana Van Winkleho, který má doma pěknou „stíhačku“ a tak hledá klid a útěchu ve svých procházkách lesem. Potká malého prcka banditu, kterému pomůže odnést sud s chlastem do jeho doupěte, tam se ožere a… V tehdejší době zřejmě velice oblíbený počin, což jsem pochopil dle hodnotících na netu, ale já jejich nadšení moc nesdílím. Ani jeden z příběhů není bůhvíjak úžasný ani co se bohatého a zajímavého děje týče, ani nezapomenutelné atmosféry a hlavně ten druhý dost nudí.

Lady Death (2004)

Hope to vážně neměla moc lehké. Hned co si chtěla poprvé vrznout, její tatík nechal milence odstranit, ještě než k něčemu vůbec došlo. Následně nasraní vesničani zničili její bejvák a navíc zjistí, že fotr je sám Lucifer. Pak musí přežít menší „grilovačku“ a sadomaso výprask, aby se konečně mohla pomstít. Není divu, že jí to všechno nasere tak, že i samotné peklo se před ní brzy posere strachy. Docela chápu rozporuplné pocity diváků, ale já se přidám spíš k těm, jimž se tento animovaný kousek líbil. Taky se mi líbilo jako tvůrci ztvárnili peklo, rozhodně si při tom vedli lépe, nežli při jednotlivých soubojích.

The Haunted World of El Superbeasto (2009)

Tak mě Rob Zombie nezklamal ani na třetí pokus, ale prozatím se „statečně“ vyhýbám jeho Halloweenům. Tenhle netradičně pojatý animák se mi celkem líbil, především díky některým „ujetým“ scénkám (viz Adolf, masakry Suzi-X). Jde o takovou odpočinkovou humornou animovanou jednohubku, která určitě neuškodí, přesto zcela nenasytí mou hororovou lačnost. Rovněž jsem přijal s povděkem ty škodolibé „parodující“ odkazy ke známým filmům (postavám). Sexuální podtext mi taky nebyl proti srsti – no prostě příjemné zpestření sobotního večera a teď je na čase se jít věnovat jiným zálibám…

Hellsing - Hellsing III (2007) (epizoda)

Ti, kteří viděli úspěšné animované seriály Herushingu (2001) a Hellsing Ultimate OVA Series (2006) – ke kterému mimochodem tohle patří - vědí moc dobře, o co se jedná. Já měl zatím bohužel tu čest vidět jen několik dílů, nicméně tenhle díl (pokračování) stojí určitě taky za pozornost. Nemilosrdný upír ve službách organizace Hellsing Alucard a „policistka“ Seras se po útoku na velitelství musí postavit nejen armádě, ale i šíleným SS přisluhovačům. Jo krvavé jatka to má Alucard opravdu rád a ani tentokrát se nenechá zahanbit. Ten „parchant“ se nezastaví opravdu před ničím ani před nikým a jeho „hrátky“ s vojenským komandem či milovníkem nablýskaných karet stál opravdu za to. Budu se muset velmi rychle poohlédnout po dalších dílech, protože tohle byla vážně solidní podívaná.

Pehavý Max a strašidlá (1987)

Tak já tento zapomenutý „klenot“ československé filmové (pohádkové) tvorby a Jakubiskův celovečerní počin nějak závratně vychvalovat nebudu. Seriál Teta si pamatuju už jen matně, takže srdcovku u mne nehledejte. Místy to bylo velice zajímavé – děti se budou jistě bavit, jindy místy trochu nezáživné (zřejmě kvůli sestříhání a poslepování jednotlivých dílů seriálu), přesto to v mých očích stačilo na průměrné hodnocení. Nerad bych ovšem jen hanil, protože herecké výkony se opravdu vydařili, stejně jako hudební vložka (Guido De Angelis - Maurizio De Angelis).

The Batman vs. Dracula (2005)

Nejsem žádným velkým obdivovatelem komiksových superhrdinů a filmy s Batmanem jsem nikdy neviděl (tedy ne celé). Tento „hororový“ animovaný snímek se mi však docela líbil a to hlavně díky pěkně zpracovanému Drákulovi a hlasu Stormareho. Konečně se našel někdo, kdo miláčkovi v netopýřím kostýmu dal pořádně přes hubu. Pěkná potemnělá atmosféra byla skutečně příjemným překvapením, akorát to mohlo být trošku kratší. Jinak jsem nevěděl, že jeden upíří sluha nejde vidět v zrcadle, ale druhý se klidně odráží ve zkumavkách…To trošku tvůrci nevychytali, ale tak je to dělané hlavně pro děcka a ne pro hnidopicha, co ve všem hledá nějakou tu chybu.

Čirin no suzu (1978)

Prvních deset minut tohoto animovaného snímku vypadá jako klasická pohádka o malém jehněti jménem Chirin, který za doprovodu své matky prožívá „nejrůznější příhody“ a zároveň i nástrahy přírody. Vše se však změní jedné noci na farmě, kdy do přístřešku vtrhne „král vlků“ a zabije jeho matku. Malý Chirin přísahá pomstu a vydává se nelítostného „vraha“ sprovodit ze světa. Vlk z něj však má ze začátku srandu a hodlá si jej dát k večeři. Jenže když vidí odhodlané jehně, které se nehodlá vzdát, stane se jeho učitelem v boji o přežití. Chirin začne postupně sílit a stává se postrachem okolí, v koutku duše však nezapomněl, proč se vlastně vydal do hor…Druhá polovina snímku se z „kouzelného“ rodinného příběhu přece jenom promění v potemnělejší drama, atmosféra nabere spád a lehce se „přitvrdí“. Vše však zůstane zachováno v duchu (že to je točené hlavně pro děti), takže žádná jatka nečekejte. Na závěr ani nesmí chybět poučka do života, že pomsta není tou správnou cestou…

Moucha (1967)

Přece jenom jsem očekával od tohoto jugoslávského animáku trochu té hororové podívané, když už ho tu máme, ale sledovat několika minutové (ne)milenecké soužení mouchy a člověka mi začalo brzy lézt na nervy. Tedy hlavně to otravné bzučení. Po stránce animace taky žádná sláva a staří rozhodně není omluvou.