Skyfall (2012)

POZOR SPOILER Jednoznačne najlepší James Bond. Nikdy som nepatril k fanúšikom Jamesa Bonda a hlavne filmy s Piercom Brosmannom mi vždy prišli ako veľká prázdna reklama. Lenže nevedel som, že ak túto úlohu dostane dramatický herec, urobí všetko preto aby na sebe zapracoval (aj po fyzickej stránke ) a vdýchne postave to, čo jej doteraz chýbalo - Charakter ! Craigov Bond je pre mňa najlepší a uverím mu nielen dialogové scény ale hlavne tie akčné. Javier Bardem si postavu patrične užíva a vy si užívate jeho herectvo. Osobne by som mu však doprial viac scén. Tradične výborná Judi Dench mi bude v pokračovaniach chýbať. Čo sa réžie týka, Sam Mendes ( oscar za American Beauty) zvládol svoj prvý akčný film na oscarovú nomináciu. Tak dobrý začiatok filmu a tak výborne remeselne zvládnutý, podfarbený piesňou od Adele som dlho nevidel. A už ani nechcem, pretože toto bol pre mňa olymp. Celý film je jedno veľké majstrovské dielo !

96 hodin: Odplata (2012)

Už jednotka mi prišla pritiahnutá za vlasy a vedel som že po úspechu bude aj dvojka. Bohužial "dočkali" sme sa. Samozrejme aby sa neopakoval dej tento krát Liamovi unesú exmanželku a ďalej to už poznáte. Som rád, že 2/3 rodiny boli už unesené a dúfam, že už ich nikto neunesie. A pokiaľ je Liam Neeson taký chlapák tak si bude stáť za slovom a do prípadnej "trojky" už nepôjde :)

Amazing Spider-Man (2012)

5 rokov po Raimiho Spidermanovej sérii prichádza reštart. Podla mňa je to skoro a v podstate aj zbytočné. Nikdy som nebol fanúšikom Spideyho a nikdy asi už ani nebudem, takže sa môžem na film pozrieť o to kritickejšie. Pokiaľ by sa Raimiho filmy podarilo preskočiť bol by to úspech, lenže to sa nepodarilo a tak tu máme ďalší zbytočný film. Stopáž 137 min je vražedná. Záporák maximálne nezáživný, efekty amatérske a z romantickej línie mi bolo zle. Takže na Spidermana v budúcnosti použijem radšej biolit :)

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Urobiť z Lincolna zabijaka upírov so sekerou chce poriadnu dávku odvahy. Odvahu je ale potrebné mať aj pri pozeraní tohto fantasmagorického výplachu. "Timur a jeho družina" riadne prestrelili. Ku koncu som bol rád, že Lincoln išiel do divadla a odvrátil tak hrozbu ďalšieho trapošenie so sekerou v možnom pokračovaní, i keď človek nikdy nevie ...

Tráva (2005) (seriál)

Vydržal som po 8 časť prvej série. Toľko nesympatických postáv a hercov som asi ešte nevidel v žiadnom seriály. Na čele s čoraz viac prehrávajúcou Parkerovou. Toto nie je nič pre mňa.Jediné čo sa mi páči je úvodná pieseň

Za zavřenými dveřmi (2012)

Helen Mirren je pani herečka a úloha komplikovanej Emerenc jej nesmierne sedí. Prvá polovica filmu je zaújmavá, zvláštná Emerenc postupne odkrýva svoje tajomstvá a desivé zážitky svojej domácej, spisovateľke Magde. Jej komplikovaná povaha a čudáckosť pramení z jej minulosti a pre Magdu je viac než zaújmavá a určite je zaújmavá aj pre diváka. Lenže keď sa film dostane do druhej polovice, výrazne stráca na sile. Slabne a Szabovi sa vymyká z rúk. Zrazu príde koniec, i keď by ste vydržali pozerať ešte ďalšiu polhodinu, keby sa samozrejme nesie v podobnom tempe ako prvá polovica filmu. Ako by si štáb povedal, nás už to nebaví, rýchlo to dotočme. A to je na škodu, pretože to mohol byť silný film a neskončil by ako priemer.

Dracula (1992)

Dovolim si tvrdiť, že je to zatiaľ najlepšie spracovanie knihy od Brama Stokera (Symfóniu hrôzy nerátajuc). Bram Stoker postavil svojim strašidelným príbehom pilier pre všetky upírske filmy a natrvalo ovplyvnil filmový a knižný svet. Francis Ford Coppola sa témy majstrovsky chopil a vytvoril výborný film, ku ktorému sa vždy rád vraciam, rovnako ako ku knihe. Osobne nemám čo vytknúť, ako vždy skvelý Gary Oldman, nádherná Winona, výborné efekty, hudba, kostýmy, réžia...všetko ! Filmová dokonalosť ktorá aj po dvoch desaťročiach nestráca na sile. Oldmanova kultová "tieňohra" patrí k mojim obľúbeným scénam a so zabitia nemŕtvej Lucy mám zimomriavky doteraz. Annie Lennox, ktorá v tom čase nahrala svoj prvý (výborný) sólo album Diva, naspievala titulnú pieseň Love Song for a Vampire, ktorá ide kvalitatívne ruka s rukou s filmom. A ako filmový slogan hlása "Love never dies" tak aj moja láska k tomuto filmu nikdy nezomrie.

Ďábel v těle (2012)

Filmy s témou exorcizmu nepatria medzi mnou obľúbené.Obvykle im chýba nápad, dramatickosť a jednoducho je to stále o tom istom. Niekto je posadnutý, niekoho zabije, pár "ľakačiek", pár scén s vyhánanim diabla.Do toho sa snažia zakomponovať hudbu - obvykle iba pár tónov .a zrazu sa nenazdáte a je koniec.Je iba veľmi málo výnimiek tohto žánru a Diabol v tele to rozhodne nie je.Amen

Hunger Games (2012)

Bol som zvedavý o čom asi Hry o život budú a mal som v pláne prečítať si aj knihu. Keďže som sa skôr dostal k filmu, knihu už čítať nemienim pretože sa z toho klube Twilight 2, takže filmu som aj trochu povďačný za varovanie pred stratou času :) I keď ten nápad z reality show sa mi celkom páčil, ale bolo by potrebné upriamiť film na staršieho diváka aby ma to bavilo, ale pre 13 ročných je to ideálne.Ja som skôr čakal som niečo v štýle The Running Man s Arniem. Btw Jennifer Lawrence je na úlohu 16 -tky trochu prerastená :)

Méďa (2012)

Spočiatku som bol velmi skeptický, pretože to vyzeralo ako dobrá hovadina., veď čo už môže byť zábavné na oživlom mackovi ? No len čo som začal pozerať, od prvej chvíle som vedel že som sa mýlil. TED valcuje od začiatku do konca. Dokonca ani romantická linka mi nevadila a nevyznela otravne. Popri hlaškujúcom mackovi vynikajú aj ostatní herci v menších úlohách a nerobí im problém si zo seba vystreliť. Ak komédia, tak jednoznačne toto, a ak sci fi tak jednoznačne Flash :)