Birdman (2014)

Stalo sa to pri Scorseseho Hugovi, stalo sa to pri 12 years of slave a v tomto prípade sa to opäť zopakovalo. Tím ľuďom z akadémie mrdá na tú umeleckú hlavu ? Pri každom z menovaných (Hugo ma nasral najviac) som bol viac ako "kurevsky moc" rozčarovaný, keď som zistil počet nominácií, a obzvlášť kategórií ! Birdman ma sám o sebe z uvedenej trojice bavil asi najviac, ale nemyslím si, že tento film si zaslúži až toľko sošiek. Ba ani nominácií ! Keaton - OK, kamera - OK, Norton ?? Tomu mali dať sošku za Hákový kríž, a nie si to teraz vyčítať, a udeliť mu to za toto ! Ale budiš. Scenár - OK. Celkovo si myslím, že film s 9 nomináciami na Oscara by sa nemal skončiť tak debilne, úsmevom Emmy Stone z okna, ale dať tomu riadnu šokujúcu bodku, nech sa aj poserieme ! Prostredie aj originalita super, sem-tam mi vadil ten "plynulý" záber, ale originalitu oceňujem. Slušných 4**** a 74,872 %. I WILL NOT KILL THIS MOVIE WITH MY REVIEW ! Odporúčam.. Po čase musím znížiť, nakoľko to bolo vážne sklamanie ! 3***

Fargo (1996)

Opäť som raz nepochopil vysokú hodnotu hodnotenia. Čo môžem ozaj hodnotiť pozitívne je dĺžka filmu, nakoľko ma neobrala o viac ako 2 hodiny... Ďalej by som rád pochválil Buscemiho za jeho "kinda funny look", ale to je asi tak všetko. Čo mi dosť vadilo, bola dosť groteskne a preafektovane zahraná Frances McDormand, aj keď je pravdepodobné, že to asi tak autori zamýšľali. Mňa ale príbeh ako taký nijak zvlášť neoslovil, a ešte raz podotýkam, nechápem vysoké hodnotenia ! PS: Finálna scéna s drvičkou dreva bola za jednu hviezdu navyše ! 3*** a 60,277%

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

PILOT: Tak ako som sa zamiloval do Breaking Bad, ktorý dodnes (a na dlhé roky) považujem za najlepší seriál, tak som sa nesmierne tešil na Saula. Nemal som absolútne žiadne obavy, či ma to dostane, pretože má v projekte namočené prsty Lucky Vince :) Vynikajúco napísaný úvodný diel, rozpytvanie osobnosti hlavnej postavy a záverečný "nevydarený plán" je ako keby Breaking Bad pokračoval, len bez ústredného dua. Ale Saul v podaní Odenkirka je natoľko kvalitná postavička, ktorá zvládne ustáť tiahu hlavnej postavy s prehľadom. Teším sa na ďalšie diely, a na staré tváre, ktoré ešte stretnem ! PS: Prijal by som, aby sa dalo hodnotiť každú epizódu zvlášť ! PS: Vaas z FarCry 3 je psycháč aj v realite ;) Skompletizovaná 1. séria ! Opäť vynikajúco napísané, chcem už ďalšiu sériu !!! 5***** __________28.11.2022: Koniec !!! Gilligan bude mať mosty, školy, ulice pomenované po sebe za skvosty, ktoré nám ponúkol. A verím že ešte ponúkne ! Milujem BB, BcS jeu veeeelmi blízko... Saul/Jimmy, budeš mi chýbať.

Po čem ženy touží (2000)

"Práve som sa mu pozrela na jeho penis, dúfam že si to nevšimol" ! :) Kopec srandy, sympatický Mel, prekvapivo krásna Helen a komédia, ktorá isto pobaví nielen ženské publikum ! 4****, 74,348%

Whiplash (2014)

Niesom fanúšikom jazzu, a práve najmä vďaka tomu musím dať najvyšší počet hviezd ! Film je tak strhujúci, že tu v podstate zaniká téma jazzu, pričom nám ale film nedovolí ani na chvíľu od jazzu vydýchnuť. Na jednej strane skvelý mladý talent bubeníka, na druhej strane nervácky zmrd v podaní dirigenta a profesora hudobnej školy. Mimochodom obe dve postavy perfektne zahrané, žral som aj s navyjákom každú kvapku potu a krvi Milesa Tellera, na druhej strane J.K. bol psycho zmrd ako sa patrí ! Odporúčam, dokonalý zážitok. A to JVC finále... treba vidieť ! 5*****, 82,733%

Mezi náhrobními kameny (2014)

Mať Neesona za otca by bolo fajn... ak by ma nejaký "rovesník" v mladosti otravoval a šikanoval, vytočil by som jeho mobilné číslo, a dal by som ho "otcovi" k telefónu. Otca by som požiadal, aby svojím mrazivým hlbokým hlasom prečítal mnou vymyslené výhražné riadky, a "rovesník" by ma začal úctivo zdraviť z 25 metrovej diaľky... Pardon, nechal som sa uniesť, nakoľko hlas Neesona na mňa pôsobí uhrančivo, a zbožňujem jeho hlbokú tóninu, najmä v kontexte vyhrážok a "kick-ass" hlášok. Film sám o sebe je skvelá "old-school" búchačková detektívka, kde ma len mierne mrzí nedotiahnuté duo záporákov, ktorý boli poňatí trošku laxsne, strach vo mne totiž vôbec nevzbudili, najmä ten s briadkou. Vymeniť ho za napr. Crispin Glovera, alebo skrátka inak výzorovo vyšinutému hercovi, a bolo by to zaujímavejšie. Každopádne, za sprievodu skvelej hudby sa mi s Neesonom medzi hrobkami prechádzalo fajn, aj keď by som tú prechádzku kľudne prijal o 15-20 minút kratšiu... predsalen, vonku je zima "in these days" ! Najmä vďaka Liamovi 4****, 73,697, resp. 692%

Legenda o sovích strážcích (2010)

Ako prvé musím zdôrazniť, že animácia všetkých sovích predstaviteľov bola absolútne dokonalá. Čo sa týka príliš častých "slow-mo" záberov, niekedy boli vhodné (zdôraznili detail), inokedy, a bohužiaľ väčšinou, pôsobili skôr zbytočne a mimoúčelne. Dejovo ma to moc nechytilo, a ako tu už bolo viackrát uvedené, film nevie, čím chce byť. Nieje to čisto pre dospelých, ani čisto pre deti, a film s takýmto potenciálom by mal predsa len vedieť, kam sa chce uberať. A my by sme po konci filmu boli ďaleko viac nadšení ! Mňa najviac oslovila grafika a animácia, tá bola priam dokonalá. Ako milovník sov (plamienky zbožňujem) som potešený, ako filmový fanúšik som však sklamaný. 3***, 63,498 %

Miluj souseda svého (2014)

Mne veľmi sympatický Bill Murray (bol kedysi môj kandidát na prípadného Riddlera v Nolanovke ;) ) a jeho postava Vincent (ďaleký príbuzný Walta Kowalského) opäť skvelo žiari. Tentokrát po boku veľmi sympatického mladého predstaviteľa, ktorého výraz je natoľko sympatický, že som ešte viac znenávidel postavu Huga Cabreta (a.k.a. Asa Butterfield). Ruská Naomi a jej krásne štíhle nohy super, a dokonca, a to by som rád zdôraznil, MI NEVADILA ani Melissa, ktorú bežne v jej filmoch len ťažko pretrpím. Celkovo super, kopec humoru a pre senzitívnejšie povahy aj nejaká tá kvapka slzy na záver ! Ale to už nechám na vás... 4****, 72,846 %

Nejhledanější muž (2014)

Ako tu už bolo uvedené, film plynie pomaly, akoby bez deja, pričom to celé speje pomaly ale isto k výbornému finále. Párkrát som sa pristihol sledovať, koľko zostáva do konca, ale posledných 20 minút bolo skvele napínavých, pričom sa mi dostalo zadosťučinenia za moju trpezlivosť. Seymour Hoffman je pán herec, a je obrovská škoda, že ho už viac vo filmoch neuvidíme. Jeho talent vedel pretaviť do akejkoľvek podoby (Capote) a aj tu bol hlavným ťahúňom celých 120 minút. Mierne uťahaný, ku koncu však výborne finišujúci politický film. A neokukané európske prostredie takýmto filmom len prospieva. 4****a 72,678 %

Na život a na smrt (2013)

Poďte k nám, jeblé deti ameriky, čo máte radi Call of duty ! U nás Vám miesto joystickov dáme do rúk pravé M-4ky a môžete kosiť talibancov hlava nehlava.. a ak vás náhodou trafia, skrátka to ignorujte. Do fliaš vám nalejeme Redbull, a ak náhodou narazíte pri prenasledovaní vášho 4-členného tímu 300 člennou armádou Talibanom na nejaký útes, zráz skál alebo skrátka nejakú hlbšiu jamu, neváhajte, a hoďte sa dole. Počas cvičenia a tréningu vás naučíme, ako padať tak, aby sa vám nič nestalo. A ak náhodou zomriete, garancia CHECKPOINTU tu nehrozí ! A ak to náhodou jeden z vás prežije, môže to o vás všetko povedať, chopí sa toho šikovný scenárista, kvalitný režisér, a natočíme o vás film, ktorí motivuje ďalších chujov ako ste vy, aby sa dali dobrovoľne rozmrdať na kašu. Film je to vcelku dobrý, veľmi slušne natočená guľková kalamita v afgánskych horách, ale ja proste neznášam tých jeblých američanov, ako sa serú tam, kam ich netreba ! Ústredná 4ica chlapíkov je super, ich "NHL play off" brady im dodali "tough" výraz a celkovo film pôsobí veľmi drsne ! Rozmýšľam medzi 3-4*, ale idem skôr nižšie. 3*** a 65,217%