Iron Man 3 (2013)

Konečně Iron Man který se pyšní pořádnou zápletkou a našlapanou akcí. A taky kupou nadsázky, sebeshazování, charismatu a humoru. Všechno co bylo na dvojce skvělé, zůstalo, všechno co bylo špatné, tak scénář a Shane Black eliminovali. Film se zbavil i té trošky sofistikovanosti a osudovosti a sedl si zpátky na zem. A přitom ještě do půlky stopáže dovedně klamal tělem a vydával se za depresivní blockbuster s rozervanou hlavní postavou. Takže jako obvykle vynikající Robert Downey Jr, lepší a lepší Gwyneth Paltrow a Ben Kingsley, kterého člověk musí nenávidět a litovat.

Ikarův pád (1977) (TV film)

Kam se na to hrabe Dobří holubi se vracejí. Vynikající bezútěšné drama, jak závislost na alkoholu pomalu naleptává člověka, a pak i jeho rodinu. Napsal bych, že Vladimír Menšík tady snad ani nehrál, ale svou roli přímo žil, jenže to by zavánělo neúctou k jeho mistrovství. V československém filmu je jen málo postav zahraných tak opravdově, jako Menšíkův pan Kára. A jestli mu k tomu pomohly těžké životní zkušenosti, tak buď. Koneckonců, není to jediný snímek, ve kterém byl přirozený až k neuvěření.

The Iceman (2012)

Zbytečně romantizující a krotký pohled na prý spořádaný život masového vraha. Z námětu tohohle kalibru by přitom šlo natočit mnohem temnější psychologické drama. Jediný kdo se nespokojil se záměrem režiséra, byl výborný Michael Shannon, který působil jakoby přišel rovnou z tohohle hypotetického filmu. Našlo by se i pár dalších věcí, které Icemana povyšují nad průměr, ale zdaleka jich není dost na to, aby celkový dojem vyšroubovaly nějak závratně vysoko. Navíc, až na atmosférické vykreslení doby, nehrají nijak zásadní roli.

Hurá na Francii (2013)

Trošku jako Borat, trošku jako Eurotrip, trošku jako parodie na Al-Káidu. Čekal jsem buranskou komedii plnou fekálních vtípků a dočkal jsem se jenom z části. Z té druhé jde o docela chytrou satiru na nectnosti francouzských obyvatel a reálie země obecně a občas se rýpne i do muslimů. Já jsem se bavil výtečně. Od úvodního fackovacího tance, až po konečný fackovací tanec. A kdyby byl humor ještě trošku inteligentnější, tak by to bylo i za plný počet.

Thanks, Smokey! (2011)

Můj druhý nejoblíbenější film o sexu s ovcí, hned po Everything You Always Wanted to Know About Sex. A ta písnička je skoro stejně perfektní, jako sama myšlenka klipu.

Po zániku Země (2013)

Netuším na jaké planetě to oba ztroskotali, ale Země to určitě nebyla. A taky netuším co Shyamalan zamýšlel tím, že Willa Smithe nutil hrát úplně odtažitě a bez emocí. Příběh tím jednoznačně utrpěl a místo adrenalinem našlapené jízdy o křehkém vztahu otce a syna, natočil jenom tu jízdu. Ani toho adrenalinu v ní moc není. Stejně jako v ostatních nepříliš povedených filmech pana režiséra, zachraňuje dojem soundtrack a kamera spolu s vizuálem. Na víc než podprůměr to ale není ani tentokrát. Jo, a napadlo někoho, že by vojáci mohli bojovat třeba ve skafandrech?

Finanční krize (2010)

Přehledný, výstižný, ale vůbec ne povrchní, nebo zbytečně zjednodušující dokument o Světové finanční krizi. Bohužel jenom o ní. O Dluhové krizi, která na ní bezprostředně navazovala, a která byla hlavním viníkem poklesu evropských ekonomik, se člověk nedoví zhola nic. To je jediná výraznější výtka kterou mám k Fergusonovi. Ve své snaze ukázat na problém zapomněl zmínit, že ten nezodpovědný bankovní sektor nebyl jediný "zloduch", ale národní vlády by si s nim v klidu mohly podat ruce, jako rovný s rovným.

Batman začíná (2005)

Aneb jak natočit komiks sofistikovaně. Vedle geniální dvojky působí dokonce i tak skvělý film, jakým Batman Begins bezpochyby je, jako chudý příbuzný. A přitom je sám progresivní až na půdu. Koho by napadlo že superhrdina v pláštěnce může mít vnitřní démony, nebo může dokonce stát na té špatné straně? Takže k čertu s plochými postavami a infantilním dějem. Ode dneška bude psychologie nová modla.

Pod kupolí (2013) (seriál)

Na to jak je King ctěný spisovatel, tak jeho adaptace až podezřele často dopadají mizerně. Under the Dome se řadí k těm povedenějším, ale jak se dalo čekat, tak na seriálu je zdaleka nejlepší námět a ostatní aspekty zůstaly za očekáváním. Atmosféra mohla být temnější, obyvatelé městečka šáhlejší, nebo jejich osudy tajemnější. Nepochybuji o tom, že předloha taková je. Tenhle seriál mi připadá jako za vlasy přiražená verze Solarisu. Jen bez mrazivé pointy, deprese a psychologie. Malé plus je, že kamera hraje s divákem fér hru, takže se při troše všímavosti dá udržet před vlnou událostí. A ještě dvě věci. Patos není adekvátní náhražkou napětí a Mike Vogel by nemusel v každém seriálu sbalit francouzskou Kanaďanku.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Další příběh z paralelní reality Star Trekovského univerza, ve které je něco málo z toho co všichni praví trekkies znají a drtivá většina je úplně jinak. Jednou to příjemná změna, tažená vybičovanou akcí, podruhé jde skoro jen o tu akci. Scénář navršil spoustu narážek, odkazů a citací na Původní sérii ve snaze vstřebat něco z její propracované historie, leč bral všecko takovým poklusem, že se na ní ve výsledku jen přiživuje. Přátelství Spocka a Kirka se rozvíjelo dlouhá léta a tady mělo vykrystalizovat během pár hektických dní. A takhle je to se vším. Povrchnost střídá tupost a sem tam probleskne občasná křečovitá snaha o nostalgii. Kdyby nebylo našlapaného vizuálu a charismatického Benedicta Cumberbatcha (v téhle pokřivené verzi Federace je to pro mě skoro sympatická postava) a pochopitelně pořád chytlavého ST vesmíru, tak bych byl ještě mnohem kritičtější. Škoda že není na stole žádný projekt přímo navazující na už vysílané seriály a filmy. A ta kamera typu "Battlestar Galactica" už mi občas lezla na nervy.